Kůň na balkóně

barevný, dětský, rodinný, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2-D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 90 min.

Původní název: Das Pferd auf dem Balkon. Země původu: Rakousko. Výrobce: MINI Film. Rok výroby: 2012. Premiéra: 28.5.2015. Monopol: Film Europe. Mluveno: německy, francouzsky, turecky (české titulky). – O chlapci, který vidí svět jinak.

AUTOŘI: Námět: Milo Dor – stejnojmenná kniha (1971). Scénář: Milan Dor. Režie: Hüseyin Tabak. Kamera: Peter von Haller. Hudba: Judit Vargaová. Různé skladby a písně. Výprava: Julia Oberndofringerová, Attila Plangger. Kostýmy: Monika Buttingerová, Theresa Ebner-Lazeková. Střih: Fabian Rüdisser. Zvuk: (design) Philipp Mosser; Heinz K. Ebner, Bernhard Maisch. Animace: Paul Schön. Masky: Susanne Welchesmillerová. Zvířata: Herbert Pecher. Výkonná producentka: Stephanie Wagnerová. Producentka: Katja Dor Helmerová. České titulky: Vítězslav Čížek (Filmprint Digital).

HERCI: Enzo Gaier (Mika), Nora Tschirnerová (Laura), Nataša Paunovićová (Dana), Andreas Kiendl (Saša), Bibiana Zellerová (Heidi), Ernst Stankovski (Boris), Branko Samarovski (Branko), Murathan Muslu (Schürli), Alexander Fennon (Toni); koně Sir Jasper Command, Shock Bunny Command (Bucephalus).

Scénář k rakouskému dětskému filmu Hüsseina Tabaka Kůň na balkóně napsal filmař Milan Dor na motivy klasické dětské knihy svého otce Mila Dora. – Desetiletý Mika má Aspergerův syndrom, a proto s ním kromě maminky, staré sousedky Heidi a vrstevnice Dany nikdo nekamarádí. Chlapec se sblíží s novým sousedem Sašou, který vyhrál v tombole koně Bucephala a musel si ho vzít do bytu. Saša byl profesorem matematiky, ale kvůli gamblerství přišel o práci a navíc dluží vyděrači Tonimu, který má svého poskoka Schürliho. – Saša umístí Bucephala do stájí a doufá, že bývalý závodní kůň může být po zranění alespoň výnosným plemeníkem. Vymahači proto koně ukradnou. Mezitím Mika vymyslí plán, jak získat v kasinu peníze na platby za koně. Protože Saša do heren nesmí, zastoupí jej Heidi s minikamerou v klobouku. Ta napřed vyhrává, ale nakonec vše prohraje, protože Mika, který má paměť na čísla, vydal nesrozumitelný pokyn. Stará paní při odchodu z kasina hodí do automatu nalezenou minci, vyhraje jackpot a dostane infarkt. Mika s Danou najdou ukradeného koně a zloděje potrestají. Heidi dá peníze z výhry Mikově mamince Lauře, která se sblíží se Sašou. Všichni včetně Bucephala oslaví Štědrý den u Daniny babičky a jejích příbuzných. Saša má nové místo, vyděrače zavřela policie a Mika s Danou chodí jezdit na Bucephalovi… – Klasický dětský snímek dobře pracuje s Mikovou chorobou i s nenápadnými animovanými pasážemi a chlapcovými vizemi. Distributor ho (snad kvůli titulkům) označil jako nevhodný pro děti do 12 let. -tbk-

HÜSEYIN TABAK (nar. 15.7.1981, Lemgo, Severní Porýní-Vestfálsko) pochází z kurdské rodiny z Turecka a žijící v SRN. Vyrůstal v Bad Salzuflen. U filmu se v Hamburku vypracoval od píky (jako pomocník na place a později asistent natáčení či režie) a v letech 2006-2012 studoval režii na vídeňské Filmové akademii (mj. u Michaela Hanekeho a Petera Patzaka). Upozornil na sebe krátkým studentským snímkem Cheese… a za svůj celovečerní dokument Kick-Off získal Vídeňskou cenu na Viennale. V celovečerní hrané tvorbě debutoval absolventským snímkem Tvoje krása nemá cenu…, uvedeným mj. na MFF v Karlových Varech 2012 a oceněným Zvláštní cenou poroty v soutěži evropských debutů na MFFDM ve Zlíně 2013 nebo Rakouskou filmovou cenou za nejlepší film, režii, scénář a zvuk. – Filmografie: (režie a scénář, není-li uvedeno jinak) kr. studentský snímek Cheese… (2008), celovečerní dokument o rakouském fotbalovém mužstvu bezdomovců na cestě k zisku Světového poháru Kick-Off (2010, Výkop), kr. hraný film o třináctiletém chlapci na útěku Heim (2010, Domov), snímek o dvanáctiletém tureckém chlapci, který přijel s rodiči nastálo do Vídně, Deine Schönheit ist nichts wert (2012, Tvoje krása za nic nestojí), příběh desetiletého chlapce s Aspergerovým syndromem, který najde přátelství, Kůň na balkóně (2012, Das Pferd auf dem Balkon; režie), dokument o tureckém filmaři Yilmazu Güneyovi Die Legende vom hässlichen König (2015, Legenda o ošklivém králi). -tbk-