Králové hor

barevný, dobrodružný, rodinný, přístupný, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 97 min.

Původní název: Brothers of the Wind. Země původu: Rakousko, Itálie, Švýcarsko. Výrobce: Terra Mater Factual Studios. Koprodukce: Wild Nature Film. Rok výroby: 2015. Premiéra: 24.12.2015. Monopol: Bioscop. Mluveno: česky (dabováno). – Příběh o silném přátelství chlapce a orla.

AUTOŘI: Námět: Otmar Penker, Gerald Salmina. Scénář: Joanne Reayová. Režie: Gerardo Olivares, Otmar Penker. Kamera: Otmar Penker, Óscar Durán. Hudba: Sarah Classová. Výprava: Thomas Vögel. Kostýmy: Brigitta Finková. Střih: Karin Hartuschová. Zvuk: (design) Bernhard Zorzi; Thomas Kathriner, Joe Knauer. Zvláštní efekty: (supervize) Rüdiger Schnur. Sokolník: Franz Schüttelkopf. Výkonní producenti: Dinah Czezik-Müllerová, Joanne Reayová. Producenti: Philip-Jaime Alcazar, Walter Köhler, Gerard Salmina. České dialogy a režie české verze: Zdeněk Mahdal (studio Pro-Time, tvůrčí skupina Josefa Petráska).

HERCI: Jean Reno (Danzer – Miloš Vávra), Tobias Moretti (Keller – Zdeněk Mahdal), Manuel Camacho (Lucas – Petr Neskusil), Eva Kuenová (Maria – Miroslava Součková).

Dobrodružství z divoké přírody Králové hor je po komedii La Gran Final (2006, Velké finále), 14 kilometrů (2007) a dramatem podle skutečné události o chlapci, vyrůstajícím ve vlčí smečce Entrelobos (2010, Mezi vlky) čtvrtým hraným snímkem uznávaného španělského dokumentaristy Gerarda Olivarese a rakouského filmového odborníka na alpskou faunu Otmara Penkera. – Orlům skalním se vylíhnou dvě mláďata. Samec při shánění potravy pro potomky zahyne. Matka ví, že přežije jen jedno mládě. Při jedné z potyček silnější sourozenec shodí mladšího bratra z hnízda. Zubožené ptáče přežije noc v lese. Najde je chlapec Lucas. Ukryje ho ve vyhořelém, polorozbořeném stavení u jezera vysoko v horách, kde žil s rodiči, a stará se o něj. Svému věčně zachmuřenému otci Kellerovi, který si rád přihne a rád střílí v horách po všem živém, nic neřekne. Starý laskavý myslivec Danzer chlapcovo tajemství odhalí a pomůže mu s výcvikem. Naučí společně Abela, jak kluk svěřence pojmenoval, létat i lovit. Dospělého orla však musejí vypustit do přírody; Lucas mu dá na nohu zlatý náramek po své matce, která zahynula při požáru (od té doby Lucas s otcem nemluví). Když se v zimě Lucas na útěku před vlky chytí do želez, nastražených otcem, zachrání ho Danzer a postará se o něho. Keller zaskočí uzdraveného chlapce u jezera. Vybaví se mu požár, při němž mu zemřela žena, a uvědomí si, jak syna zanedbával. Lucas se před ním dá na útěk. Vypukne prudká bouře. Vedle chlapce udeří blesk a on ztratí vědomí. Objeví se u něj Abel a později ho najde otec… – O několik let později se v zimě vracejí Lucas s otcem z lesa s dřívím. Hoch stále vyhlíží Abela. Ten podle Kellera zahynul tenkrát v bouři. Jenže dravec se objeví (zahynul Abelův bratr), usedne Lucasovi na ruku a hoch si vezme zpět náramek… – Jaro. Abel s orlicí pozorují, jak se z vejce klube jejich potomek… – Jednoduchý dojemný příběh o přátelství chlapce a dravce je pozadím pro dechberoucí záběry divoké přírody a jejích zvířecích obyvatel. Snímek se natáčel osm let bez zvláštních efektů a v souladu s přírodou. Vše, co divák vidí, je mnohdy drsná, často úchvatná, překvapivá a vždy nepřikrášlená realita v autentickém prostředí Alp. -kat-