Konečně doma

barevný, animovaný, dobrodružný, sci-fi, komedie, adaptace, přístupný, 1:1,85, 2-D, 3-D, Dolby Atmos, dlouhý – 94 min.

Původní název: Home. Země původu: USA. Výrobce: DreamWorks Animation. Pro Twentieth Century Fox. Rok výroby: 2015. Premiéra: 26.3.2015. Monopol: CinemArt (do 26.9.2016). Mluveno: anglicky (2-D, české titulky); česky (2-D, 3-D, dabováno). – Sraz světů se blíží.

AUTOŘI: Námět: Adam Rex – kniha The True Meaning of Smekday (2007, česky Konečně doma, nakl. Paseka, Praha 2015). Scénář: Tom J. Astle, Matt Ember. Režie: Tim Johnson. Svícení: Betsy Nofsingerová. Hudba: Lorne Balfe, Stargate. Různé skladby a písně. Výprava: Kathy Altieriová. Postavy: (design) Takao Noguchi. Střih: Nick Fletcher. Zvuk: (design) Randy Thom. Vedoucí animace: Todd Wilderman, Jason Reisig, Mark Mulgrew. Supervize animace: Mark Donald, Marek Kochout, David Pate, Carlos Fernandez Puertolas. Vizuální efekty: (supervize) Mahesh Ramasurbramanian. Producenti: Mireille Soriaová, Suzanne Buirgyová, Christopher Jenkins. České titulky: Petr Putna (Filmprint Digital). České dialogy: Pavlína Vojtová. Režie českého znění: Alice Hurychová (LS Productions dabing).

HLASY: Jim Parsons/Ondřej Brzobohatý (O), Rihanna/Ivana Korolová (Dárek Tipy), Steve Martin/Ladislav Cigánek (kapitán Smek), Matt Jones/Vojtěch Hájek (Kyle), Jennifer Lopezová/ Lucie Benešová (Lucy Tucci).

Animovaný dobrodružný snímek Konečně doma natočil Tim Johnson podle bestselleru amerického ilustrátora a spisovatele knih pro děti a mládež Adama Rexe. – Buvové, malí pastelově zbarvení mimozemšťané s mnoha chapadýlky místo nohou a vyspělou technologií, přišli o domovskou planetu, zničenou vesmírnými pleniteli Gorgy. Při hledání nového domova pod vedením kapitána Smeta našli Zemi, kolonizovali ji a její „primitivní domorodce“ mírumilovně (leč nekompromisně) přemístili do Austrálie, kde jim zařídili pohodlný život v nových domech i zábavní parky. Sami se zabydlují v uprázdněných příbytcích. Přátelský O chce uspořádat kolaudační párty a pošle pozvánku i Gorgům. Když si to uvědomí, schová se. Ostatní ho potřebují najít, aby mohli pozvánku „stáhnout“. O při útěku narazí na jedenáctiletou Tipy, která se chce s kocourem Čuníkem dostat za maminkou do Austrálie. Buv vylepší Tipyino auto na létací, aby tak mohli najít mámu. Trojice se musí zbavit policisty Kylea, který má na Smetův příkaz uprchlíka zatknout. Tipy a O jejich putování po počáteční nedůvěře sblíží. Pozvánku se podaří stornovat v buvské centrále na Eiffelově věži v Paříži. O se od Tipy dozví o rodinných vazbách, o přátelství, o hudbě a o smyslu pro humor a nakonec prokáže odvahu, když odvrátí útok Gorgů. Buvové Zemi opustí, ale O, Kyle a několik dalších tady zůstanou s novými přáteli. – Vtipný, výtvarně nápaditý snímek o přátelství, o osudných omylech, o předsudcích i o střetu kultur pobaví celou rodinu i díky Oově svérázné „pozemštině“. Oproti akčnější a temnější literární předloze má film zjednodušený a mírumilovnější děj. -kat-