Kingsman: Tajná služba

barevný, akční, špionážní, komedie, komiksový, adaptace, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, IMAX, Dolby Atmos, dlouhý – 129 min.

Původní název: Kingsman: The Secret Service. Země původu: USA, Velká Británie. Výrobce: Cloudy. Ve spolupráci s TSG Entertainment. Pro Twentieth Century Fox Studios, Marv. Rok výroby: 2015. Premiéra: 19.2.2015. Monopol: CinemArt (do 19.8.2016). Mluveno: anglicky, arabsky, švédsky (české titulky).

AUTOŘI: Námět: Mark Millar, Dave Gibbons – komiks The Secret Service (2012, Tajná služba). Scénář: Jane Goldmanová, Matthew Vaughn. Režie: Matthew Vaughn. II. režie: Brad Allan. Kamera: George Richmond. II. kamera: Fraser Taggert. Hudba: Henry Jackman, Matthew Margeson. Různé skladby a písně. Výprava: Paul Kirby. Kostýmy: Arianne Phillipsová. Střih: Eddie Hamilton, Jon Harris. Zvuk: (design) Matthew Collinge, Danny Sheehan; Simon Hayes. Vizuální efekty: (supervize) Steve Begg; Prime Focus World, Nvizible, Jellyfish Pictures, Panton Creative, Doc & A Soc, Peerless, BUF. Zvláštní efekty: (supervize) Steve Warner. Koordinátor kaskadérů: Brad Allan; (souboje) Guillermo Grispo. Výkonní producenti: Mark Millar, Dave Gibbons, Stephen Marks, Claudia Vaughnová, Pierre Lagrange. Producenti: Matthew Vaughn, David Reid, Adam Bohling. Koproducentka: Jane Goldmanová. České titulky: František Fuka.

HERCI: Colin Firth (Harry Hart/Galahad), Samuel L. Jackson (Valentine), Mark Strong (Merlin), Taron Egerton (Gary Eggsy Unwin), Sophie Cooksonová (Roxy), Jack Davenport (Lancelot), Mark Hamill (James Arnold), Sofia Boutellaová (Gazelle), Edward Holcroft (Charlie), Jack Cutmore-Scott (Rufus), Geoff Bell (Dean), Samantha Womacková (Michelle), Michael Caine (Arthur), Tom Prior (Hugo), Hanna Alströmová (skandinávská princezna).

Akční komedie britského režiséra a producenta Matthewa Vaughna Kingsman: Tajná služba vypráví o prestižní, přísně utajené nevládní špionážní organizaci Kingsman, maskované jako prvotřídní krejčovský salon, jejímž cílem je zachování míru na Zemi. Její šéf se jmenuje Arthur, podle bájného krále Artuše, a vrcholní členové, pocházející z privilegovaných vrstev, mají krycí jména podle jeho rytířů. – Při jedné akci přijde špičkový agent Harry Hart alias Galahad o svého muže kvůli tajemnému telekomunikačnímu magnátovi Ricku Valentineovi a jeho půvabné pobočnici s vražednými ocelovými protézami na dolní části nohou Gazelle. Gentlemanský špion o sedmnáct let později nabídne jeho dvaadvacetiletému nezaměstnanému synovi Eggsymu šanci stát se novým Lancelotem místo otce. Nekonformní mladík se tak ocitne ve výcvikovém středisku po boku studentů z řad společenské elity. Sblíží se jen s půvabnou Roxy a s tou také při tvrdém výcviku pod dohledem všemocného Merlina postoupí do posledního kola. Harry zatím pátrá, kam mizejí bohatí a privilegovaní lidé. Zjistí, že za vším stojí Valentine. Boháč usoudil, že z „ekologických“ důvodů je třeba radikálně snížit počet obyvatel Země. Má v plánu zařídit, aby se všichni, kromě „vyvolené“ smetánky, vzájemně pobili po iniciaci mobilů, jež lidem zadarmo rozdá. – Harry nechá Eggsymu ušít u Kingsmana oblek a ukáže mu zbrojnici. Lancelotem se však stane Roxy; Eggsy totiž nedokáže na rozkaz zastřelit psa, s nímž dlouho trénoval. Harry je zabit Valentinem poté, co se v kostele zapojil do masakru, vyvolaném na zkoušku psychopatickým fanatikem. Merlin, Arthur a Eggsy to vidí v přímém přenosu díky skryté minikameře. Mladík náhodou odhalí, že i Arthur patří mezi Valentinovy vyvolené, zlikviduje ho a na poslední chvíli spolu s Roxy a Merlinem překazí boháčův záměr přímo v jeho luxusním sídle za polárním kruhem. Zlikviduje v souboji Valentina i Gazelle, zatímco „vyvoleným“ díky zásahu Merlina explodují hlavy. Ukončí se tak řežba, která už téměř na celé Zemi vypukla. Svět se vrátí do normálních kolejí a donedávna nezaměstnaný grázlík Eggsy má „práci“ i pěkný dům po Galahadovi. – Tvůrci těží zejména z bondovek a z nadsázky i sarkastické ironie vůči britské úctě k tradicím. To kombinují s bláznivými a drsnými akčními scénami a se situačními gagy, odkazujícími na žánr komiksové předlohy, a také s břitkým humorem v dialozích. –kat-

MATTHEW VAUGHN (vl. jm. Matthew Allard Robert Vaughn, nar. 7.3.1971, Paddington, Londýn) je potomkem dcery realitního magnáta Kathy Ceatonové, která se domnívala, že jeho otcem je známý americký herec Robert Vaughn, s nímž v té době žila. Pozdější testy však prokázaly, že jeho biologickým otcem byl anglický aristokrat George de Vere Drummond (kmotřenec krále Jiřího VI.), jehož jméno přijal v občanském životě (Matthew de Vere Drummond). Po maturitě na internátní škole Stowe School v anglickém Buckinghamu strávil Vaughn rok cestováním a nějaký čas působil v Los Angeles jako asistent režie. Po návratu do Británie studoval antropologii a starověkou historii na londýnské University College, ale školu opustil a pokoušel se uplatnit jako producent. Prosadil se spoluprací s režisérem Guyem Ritchiem, zejména na jeho prvotině Sbal prachy a vypadni (nominace na Cenu BAFTA za nejlepší britský film). Jako výkonný producent je podepsán i pod odvozeným TV seriálem Lock, Stock (2000) a pod dvěma reality show Make My Day (2003, Den na přání) a Swag (2003-2004, Kořist). Jako režisér navázal na své producentské počiny s Guyem Ritchiem a debutoval gangsterskou komedií Po krk v extázi (nominace na Cenu BAFTA pro nového tvůrce). Oceněn byl také za komiksový snímek Kick-Ass (nominace na Britskou nezávislou filmovou cenu za scénář a za režii), ale největší divácký ohlas mu přinesl jeden z dílů populární série X-Men: První třída. Často spolupracuje se scenáristkou Jane Goldmanovou. V květnu 2002 se oženil se známou modelkou Claudií Schifferovou, s níž vychovává syna a dvě dcery. – Filmografie: (produkce či podíl na ní, není-li uvedeno jinak) The Innocent Sleep (1995, Nevinný spánek; r. Scott Michell – TV), Sbal prachy a vypadni (1998, Lock, Stock and Two Smoking Barrels; r. Guy Ritchie; + herec), podfu(c)k (2000, Snatch; r. Guy Ritchie), Mean Machine (2001, Fotbal za mřížemi; r. Barry Skolnick – V), Swept Away (2002, Trosečníci; r. Guy Ritchie – V), Harry Brown (2009; r. Daniel Barber – V), Dluh (2010, The Debt; r. John Madden; + spol. sc.), Kick-Ass 2 (2013, Kick-Ass 2; r. Jeff Wadlow), X-Men: Budoucí minulost (2014, X-Men: Days of Future Past; r. Bryan Singer; spol. nám.), Fantastic Four (2015, Fantastická čtyřka; r. Josh Trank); (režie, není-li uvedeno jinak) příběh drogového obchodníka Po krk v extázi (2004, Layer Cake; + spol. prod.) s Danielem Craigem, pohádková fantasy podle úspěšné knihy Neila Gaimona Hvězdný prach (2007, Stardust; + spol. sc., spol. prod.) s Claire Danesovou, akční snímek Kick-Ass (2009, Kick-Ass; + spol. sc., spol. prod.) s Aaronem Johnsonem v úloze titulního adepta superhrdinského řemesla, prequel úspěšné série X-Men: První třída (2011, X-Men: First Class; + spol. sc.) s Jamesem McAvoyem a Michaelem Fassbenderem, dobrodružná akční komedie Kingsman: Tajná služba (2015, Kingsman: The Secret Service; + spol. sc., spol. prod.) s Taronem Egertonem a Colinem Firthem. -mim-