Když zvířata sní

barevný, horor, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, DVD-K, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 84 min.

Původní název: Når dyrene drømmer. Země původu: Dánsko, Francie. Výrobce: Alphaville Pictures Copenhagen. Ve spolupráci s DR V/Filmklubben, B Media Global, Backup Media, Nordisk Film Production. S podporou: DFI, Media EU, YLE, Gaumont. Rok výroby: 2014. Premiéra: 6.8.2015. Monopol: Film Europe. Mluveno: dánsky (české titulky). – Všichni znají pravdu – kromě ní.

AUTOŘI: Námět: Christoffer Boe, Jonas Alexander Arnby, Rasmus Birch. Scénář: Rasmus Birch. Režie: Jonas Alexander Arnby. Kamera: Niels Thastum. Hudba: Mikkel Hess. Různé skladby a písně. Výprava: Sabine Hviidová. Kostýmy: Jane Marshall Whittakerová. Střih: Peter Brandt. Zvuk: (design) Sylvester Holm, Frang Mølgaard Knudsen. Masky: Louise Hauberg Lohmannová. Zvláštní maskérské efekty: Thomas Folberg, Morten Jacobsen; Soda. Vizuální efekty: (supervize) Martin Madsen, Thomas Øhlenschlaeger; Nordisk Film Shortcut. Zvláštní efekty: (supervize) Christian Schandorph. Koordinátor kaskadérů: Stig Günther. Výkonní producenti: David Atlan-Jackson, Joel Thibout, Jean-Babtiste Babin, Henrik Zein. Producenti: Tine Grew Pfeifferová, Christoffer Boe, Ditte Milstedová, Caroline Schlüter Bingestamová. České titulky: Helena Březinová (Filmprint Digital).

HERCI: Sonia Suhlová (Marie), Lars Mikkelsen (Thor), Sonja Richterová (Mor), Jakob Oftebro (Daniel), Stig Hoffmeyer (dr. Larsen), Mads Riisom (Felix), Esben Dalgaard (Bjarne), Gustav Giese (Esben), Benjamin Boe Rasmussen (Ib), Tina Gylling Mortensenová (Jonna).

CENY: Camerimage, Toruň 2014: Cena za kameramanský debut (Niels Thastum). MFF v Athénách 2014: Cena za režii (Jonas Alexander Arnby). Ceny Bodil: nejlepší kamera (Niels Thastum); (nominace) nejlepší dánský film, nejlepší herečka (Sonia Suhlová), nejlepší herec ve vedlejší roli (Lars Mikkelsen).

Celovečerní debut dánského režiséra Jonase Alexandera Arnbyho s „přírodovědeckým“ názvem Když zvířata sní je originálním psychologickým hororem, v němž se rozvíjí vcelku tradiční žánrový motiv proměny člověka v šelmu. Děj se odehrává v rybářské vesnici v Jutsku. Dívka Marie nastupuje do zdejší rybárny, kde se stává terčem šikany zejména ze strany frajerského Esbena. Sblíží se s mladým rybářem Danielem. Marie žije se starostlivým otcem Thorem a s apatickou matkou, upoutanou na invalidní křeslo. Pozoruje na sobě změny, jichž si povšimne i místní lékař. Postupně pochopí, že trpí stejnou „nemocí“ jako matka, která je neustále pod injekcemi. Na různých místech těla se dívce objevuje srst. Nakonec jí otec a doktor Larsen řeknou pravdu. Trápí ji rodové prokletí, jež je možné udržovat v mezích normálu jen léky a o němž ve vesnici lidé vědí. Dívka po večeru v klubu řekne Danielovi, že si chce užít sexu, dokud může, a pomiluje se s ním. Po návratu domů jí otec s doktorem chtějí píchnout injekci. Na lékaře se však vrhne proměněná matka a zadáví ho. Otec s dcerou pohřbí tělo na zahradě. Vesničané se shánějí po zmizelém a varují Thora. – Marie najde matku utopenou ve vaně. Při pohřbu odmítne skrývat dál svou proměnu. Navzdory otci odejde do práce. Večer při odchodu z továrny ji pronásledují vesničané na motorkách a proměněná dívka zadáví Esbena. Lidé se jí nakonec zmocní a odvážejí ji na člunu na širé moře. Daniel ji v podpalubí osvobodí a ona jako šelma postupně zlikviduje celou posádku. Milence však ušetří. Ráno se budí a on je u ní… -tbk-

JONAS ALEXANDER ARNBY (nar. 10.1.1974, Kodaň) působí ve filmové branži od roku 1994. V roce 1995 začal natáčet oceňované hudební videoklipy a reklamní spoty (mj. Ruffles, Carlsberg, McDonald’s, Tele 2). Studoval obor filmu a televize Londýnské školy médií (1998-2000) a na kodaňské soukromé filmové škole Super-16 (2001-2004). Později působil jako pedagog na Dánské národní filmové škole. Ve vedlejších pomocných funkcích pracoval na filmech Larse von Triera Prolomit vlny (1996, Breaking the Waves) a Tanec v temnotách (2000, Dancer in the Dark). Jeho celovečerní debut Když zvířata sní byl uveden na MFF v Cannes 2014 v rámci Týdne kritiky a na řadě dalších festivalů (mj. i na MFDMF ve Zlíně 2015); byl též nominován na výroční cenu Bodil za nejlepší dánský film a na MFF v Aténách získal jeho tvůrce Cenu za režii. Arnby je spoluzakladatelem produkční společnosti Circus Alphaville. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy En vaskeaegte Historie (1996, Vypraná Historie), Hjemvendt (2001, Vráceno; + spol. sc., prod.) a Manden der blandt andet var en sko (2004, Muž, který byl mimo jiné botou), psychologický horor o šestnáctileté dívce z rybářské vesnice v Jutsku, která postupně odhalí děsivé rodové tajemství, spjaté s proměnou v šelmu, Když zvířata sní (2014, Når dyrene drømmer; + spol. nám.). -tbk-