Jo Nesbø: Doktor Proktor a prdicí prášek

barevný, rodinný, komedie, adaptace, přístupný, ŠÚ, 2-D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 87 min.

Původní název: Doktor Proktors prompepulver. Země původu: Norsko, SRN, Švédsko. Výrobce: Maipo Films. Koprodukce: Tradewind Pictures, Senator Film, Filmlance. S podporou: Norsk Filminstitutt, Svenska Filminstitutet, Nordisk Film & TV Fond, MDM, MFG, Deutscher Filmförderfonds, FFA, Program Media EU. Rok výroby: 2014. Premiéra: 12.11.2015. Monopol: Film Europe. Mluveno: česky (dabováno). – Rodinná komedie podle knižní předlohy.

AUTOŘI: Námět: Jo Nesbø – kniha Doktor Proktors prompepulver (2007, Doktor Proktor a prdicí prášek, nakl. Jota, Brno 2012). Scénář: Johan Bogaeus. Režie: Arild Fröhlich. Kamera: Askild Vik Edvardsen. Hudba: Ginge [Ginge Anvik]. Různé skladby a písně. Výprava: Angelica Böhmová. Kostýmy: Kjell Nordström. Střih: Christoffer Heie. Zvuk: (design) Christian Schaanning; Morten Solum. Masky: Nina Elise Johansenová. Vizuální efekty: (supervize) Thilo Ewers; Pixomondo. Zvláštní efekty: (supervize) Johan Harnesk. Koordinátor kaskadérů: Kimmo Rajala. Producenti: Cornelia Boysenová, Synnøve Hørsdalová. Koproducenti: Helmut Weber, Thomas Springer, Sonja Ewersová, Tomas Michaelsson, Helge Sasseová, Henrik Zein. České dialogy: Pavlína Vojtová. Režie české verze: Petr Sitár, Ladislav K.J. Novák (LS Productions – dabing / Studio Buďánka).

HERCI: Emily Glaisterová (Líza – Klára Nováková), Eilif Hellum Noraker (Bulík – Matěj Převrátil), Kristoffer Joner (doktor Proktor – Ladislav Cigánek), Atle Antonsen (pan Trán – Tomáš Borůvka), Arve Guddingsmo Bjørn (Trym – Jiří Köhler), Even Guddingsmo Bjørn (Truls – Jiří Köhler), Ingar Helge Gimle (Lízin otec – Antonín Navrátil), Marian Saastad Ottesenová (Lízina matka – Petra Tišnovská), Linn Skåberová (Bulíkova máma – Vanda Konečná), Christian Skolmen (dirigent Madsen), Bjarte Tjøstheim, Henrik Horge (policisté).

Norský režisér Arild Fröhlich natočil adaptaci první části dětské tetralogie slavného norského autora krimithrillerů Jo Nesbø: Doktor Proktor a prdicí prášek s patřičnou nadsázkou a se smyslem pro absurdní humor, spjatý zejména s lidskou přirozeností, o níž se ve slušné společnosti nemluví. – Malá Líza se spřátelí s novým sousedem, drobným klukem s velkou zrzavou kšticí Bulíkem. Oba se seznámí s doktorem Proktorem, který právě vynalezl nesmrdící prdicí prášek, po němž mají lidé výraznou flatulenci (tedy větry). Při úvahách o praktickém využití je napadne, že by člověk s pomocí prášku mohl létat jako raketa. Doktor tedy zlepší svůj výtvor na prdonautí prášek a Bulík ho hned s úspěchem vyzkouší. Vynález však ukradne se svými dvojčaty Trymem a Trulsem zlý soused Trán a ještě se postará o to, aby Proktor a Bulík skončili ve vězení. Netuší, že při loupeži byla v doktorově domě Líza. Dívenku v přístavu spolkne obrovská anakonda i s bednou střelného prachu, na který čekal kvůli slavnostním salvám při státním svátku její otec, velitel stráže. Bulík prchne z vězení záchodovou mísou, avšak ve stoce i jeho pozře anakonda. Kamarádi se tak setkají v jejích útrobách a díky prdicímu prášku i střelnému prachu se osvobodí. – Trán předvádí „svůj“ vynález, který chce prodat NASA. Před šéfkou patentového úřadu vyrobí prášek podle ukradeného vzorce, ale tentokrát nevzletí. Líza totiž zaměnila při jeho loupeži v Proktorově laboratoři tabule se vzorci a on vyrobil jen prdicí prášek. Na útěku muž skočí do stoky, kde se setká s anakondou, tedy hadem, kterého jako kluk spláchl do záchodu. Doktor Proktor je propuštěn; díky smlouvě s NASA je teď bohatý a může se vydat do Paříže za milovanou Juliette, jejíž otec ho před lety vyhodil. – V říjnu 2015 bylo v Norsku uvedeno pokračování Doktor Proktors tidsbadekar (2015, Doktor Proktor a vana času; r. Arild Fröhlich). -tbk-

ARILD FRÖHLICH (nar. 22.9.1972, Gol, Buskerud, Norsko) získal doma popularitu již svým celovečerním debutem, rodinnou komedií Pitbull (2005). Uspěl i se svými dalšími celovečerními komediemi. Pracuje též pro televizi, kde se mj. podílel na sitcomech Uti vår hage (2003, Na naší louce), Åpen post (1998-2002, Otevírání pošty) a Helt perfekt (2011-201?), Naprosto dokonalý). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) segment Domovina – Strana středu (SP) z filmu Utopie – Nejvíc lidí žije v Číně (2002, Folk flest bor i Kina), komedie o dvou dvanáctiletých kamarádech, rozhodnutých dát dohromady své rodiče, PitbullTerje (2005, Pitbull – TV), další komedie o staromládeneckém outsiderovi, který se setká s dívkou snů, Fatso (2008, Tlouštík Rino; + spol. sc. – TV), přepis prvního dílu dětské tetralogie slavného autora krimithrillerů o dvou dětech a potrhlém vynálezci Jo Nesbø: Doktor Proktor a prdicí prášek (2014, Doktor Proktors prompepulver) a adaptace druhého dílu o pokračování dobrodružství vynálezce a jeho přátel ve Francii Doktor Proktors tidsbadekar (2015, Doktor Proktor a vana času), chystaná komedie Grand Hotel (2016). -tbk-