Husí kůže

barevný, hororová komedie, adaptace, přístupný, 1:2,35, 2-D, 3-D, Dolby Atmos, dlouhý – 104 min.

Původní název: Goosebumps. Země původu: USA. Výrobce: Original Film, Scholastic Entertainment. Pro Columbia Pictures, Sony Pictures Animation. Ve spolupráci s LStar Capital, Village Roadshow Pictures. Rok výroby: 2015. Premiéra: 12.11.2015. Monopol: Falcon. Mluveno: anglicky (české titulky – 2-D); česky (dabováno – 2–D, 3-D). – Začnete věřit na příšery.

AUTOŘI: Námět: R.L. Stine – knižní série Goosebumps (1992-97, Husí kůže); Scott Alexander, Larry Karaszewski. Scénář: Darren Lemke. Režie: Rob Letterman. II. režie: George Aguilar. Kamera: Javier Aguirresarobe. II. kamera: Lukasz Jogalla. Hudba: Danny Elfman. Různé skladby a písně. Výprava: Sean Haworth. Kostýmy: Judianna Makovská. Design bytostí: Carlos Huante, Neville Page, Justin Fields. Střih: Jim May. Zvuk: Mary Ellisová. Maskérské efekty: Fionagh Cushová. Bytosti: (design) Carlos Huante, Neville Page, Justin Fields; (maskérské efekty) Stephen Prouty. Vizuální efekty: (supervize) Erik Nordby; MPC, Vitality; Gentle Giant Studios, Legend3D. Koordinátor kaskadérů: Stephen Pope. Výkonní producenti: Tania Landauová, Bill Bannerman, Ben Waisbren, Bruce Berman, Greg Basser. Producenti: Deborah Forteová, Neal H. Moritz. Koproducent: Greg Baxter. České titulky: Jakub Racek (Filmprint Digital). České dialogy a režie českého znění: Ladislav Novák (LS Productions dabing).

HERCI: Jack Black (R.L. Stine/Slappy/Neviditelný kluk – Petr Lněnička), Dylan Minnette (Zach – Oldřich Hajlich), Odeya Rushová (Hannah – Anna Marie Jurková), Amy Ryanová (Gale – Lucie Benešová), Ryan Lee (Champ – Jindřich Žampa), Jillian Bellová (Lorraine – Kristina Jelínková), Halston Sageová (Taylor), Timothy Simons (policista Stevens), Ken Marino (trenér Carr), Amanda Lundová (policistka Brooksová), R.L. Stine (učitel na chodbě).

Hororová komedie Husí kůže vznikla podle stejnojmenné bestsellerové série amerického autora knih pro děti R.L. Stinea (nar. 1943), která má na dvě stě titulů. Po dobrodružném snímku Gulliverovy cesty (2010, Gullivers Travels) je druhým hraným celovečerním filmem Roba Lettermana; v obou si hlavní role zahrál Jack Black. – Dospívající Zach se s matkou Taylor po otcově smrti přestěhují z New Yorku do Madisonu. Jejich sousedem je nerudný čtyřicátník Stine s šestnáctiletou dcerou Hannah, která se spřátelí se Zachem. Když mladík slyší, jak se na ni otec kvůli tomu zlobí, zavolá policii. Muž ovšem tvrdí, že dcera odjela a že soused lže. Zach s kamarádem Champem se k němu vloupají. Zjistí, že dívka je v pořádku a že její otec píše horory. Rukopisy jsou však v knihovně opatřeny zámkem. Mladík otevře horor Děsivý sněžný muž, jehož titulní hrdina vzápětí vyleze z knihy, ohrožuje trojici a porazí knihovnu. Z jedné knihy se osvobodí zlovolný panák Slappy a chce zničit město. Pálením rukopisů osvobozuje další příšery. Stine, který dorazil domů, vysvětlí, že se takto zhmotňují jeho představy. Nebezpečí lze zažehnat jen novým příběhem. Školu, kde je právě ples, ohrožují ozbrojení zahradní trpaslíci, vlkodlak, obří kudlanky, ghúlové, lidožravý sliz… Zach pochopí, že i Hannah je Stineovým výtvorem. Nový příběh je dopsán a příšery jsou lapeny do jeho stránek včetně Hannah, která o své odlišnosti věděla. Stine o ní napíše knihu a rukopis spálí, aby se neměla kam vrátit… – Snímek, vycházející z naivního scénáře, postrádá atmosféru a opírá se o otřepané vtipy a jalové dialogy. –kat-

ROB LETTERMAN (vl. jm. Robert Aaron Letterman, nar. 31.12.1969, Havaj) byl v mládí obdivovatelem Spielbergových filmů a po maturitě na Středopacifickém institutu (Mid-Pac) v Honolulu absolvoval Jihokalifornskou univerzitu (USC). Zaujal krátkým animovaným westernem Los Gringos (1999) a dostal práci v DreamWorks Animation. Podílel se na animovaných snímcích Příběh žraloka (nominace na výroční cenu Annie za scénář) a Monstra vs. Vetřelci, než úspěšně přešel k hrané tvorbě, v níž dominantní úlohu mají vizuální efekty. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) anim. podmořské dobrodružství Příběh žraloka (2004, Shark Tale; spol. r. Vicky Jensonová, Bibo Bergeron; + spol. sc.), anim. parodie na sci-fi a katastrofické filmy Monstra vs. Vetřelci (2009, Monsters vs. Aliens; spol. režie Conrad Vernon; + spol. nám., spol. sc., hlas), volná adaptace satirického románu Jonathana Swifta Gulliverovy cesty (2010, Gulliver’s Travels) s Jackem Blackem v titulní úloze, hororová rodinná komedie Husí kůže (2015, Goosebumps) s Jackem Blackem v roli autora dětských strašidelných knížek R.L. Stinea. -mim-