Hotel Transylvánie 2

barevný, animovaný, rodinný, hororová komedie, přístupný, 1:1,85, 2-D, 3-D, Dolby Digital, dlouhý – 90 min.

Původní název: Hotel Transylvania 2. Země původu: USA. Výrobce: Sony Pictures Animation. Pro Columbia Pictures, LStar Capital. Rok výroby: 2015. Premiéra: 24.9.2015. Monopol: Falcon. Mluveno: česky (dabováno). – Raději strašit než hlídat dítě.

AUTOŘI: Scénář: Adam Sandler, Robert Smigel. Režie: Genndy Tartakovsky. Kamera: Alex Portin. Hudba: Mark Mothersbaugh. Různé skladby a písně. Výprava: Michael Kurinsky. Postavy: Craig Kellman. Layout: James Williams. Střih: Catherine Appleová. Zvuk: Geoffrey G. Rubay, Michael Semanick. Vizuální efekty: (supervize) Karl Edward Herbst; Sony Pictures Imageworks. Animace: (supervize) Alan Hawkins. Animované titulky: Rough Draft Korea, Picture Mill. Výkonní producenti: Adam Sandler, Allen Covert, Ben Waisbren. Producentka: Michelle Murdoccaová. Koproducent: Skye Lyons. Český překlad a texty písní: Petr Putna. Režie české verze: Alice Hurychová; (hudební režie) Ondřej Izdný (LS Productions dabing).

V české verzi mluví: Petr Rychlý (Dracula), Ondřej Brzobohatý (Jonathan), Lucie Vondráčková (Mavis), Mikuláš Převrátil (Dennis), Filip Švarc (Murray), Tomáš Juřička (Frankenstein), Petr Gelnar (Dana), Radek Kuchař (Griffin), Nina Divíšková (Scvrklá hlava), Karel Gult (Vlad), Libor Terš (Helmut), Jiří Ployhar (Brandon), Šárka Vondrová (Linda), Pavel Šrom (Mike). – V původním znění mluví (uvádíme pro úplnost): Adam Sandler (Dracula), Andy Samberg (Jonathan), Selena Gomezová (Mavis), Kevin James (Frankenstein), Steve Buscemi (Helmut), Mel Brooks (Vlad), Molly Shannonová (Wanda), Jon Lovitz (Fantom opery).

Tři roky po velkém úspěchu animované rodinné hororové komedie Hotel Transylvánie (2012, Hotel Transylvania) natočil režisér Genndy Tartakovsky pokračování Hotel Transylvánia 2, v němž sleduje další osudy napůl upírské rodinky, prožívající opět četná akční dobrodružství. – V hotelu pro příšery, nazvaném Transylvánie a patřícím slavnému Draculovi, se koná svatba jeho dcery Mavis a člověka Johnnyho (Jonathana), na niž jsou mezi příšery pozváni i mladíkovi příbuzní. Po čase Mavis porodí synka Dennise a děda Drac má strach, zda vnuk bude mít upíří vlastnosti. Když se blíží chlapcovy páté narozeniny (kdy se o tom má rozhodnout), pošle Drac mladý pár za Johnnyho rodiči do Santa Cruz a je rozhodnut s přáteli Frankensteinem, mumií Murrayem a neviditelným Griffinem, Dennise převychovat na upíra. Odvezou ho do tábora pro malé upíry, kde však způsobí kalamitu, jíž si všimne na internetu Mavis, zpočátku nadšená ze světa lidí. Ihned se vrací do hotelu, stejně tak jako dobrodruzi. Rozzlobená dcera chce hned po oslavě Dennisových narozenin, na něž pozvala i pradědečka Vlada, opustit s rodinou hotel. – V obavách, že se starý upír Vlad vrhne na lidi, uspořádají Drac s Johnnym (kterému se nechce odejít) oslavu jako maškarní. Pravda o lidském původu pravnuka však vyjde najevo, ale Vlad se s ní kupodivu smíří, na rozdíl od svého pomocníka, vampýra Bély. Ten se chlapce zmocní. Ale když ublíží Dennisově kamarádce vlkodlačici Helče, rozzlobený kluk se změní v upírka. Béla přizve na pomoc další vampýry. Vypukne těžký boj mezi monstry a nepřáteli, který skončí vítězstvím domácích. Dracula i Vlad jsou šťastní, že se chlapec tak dobře vybarvil, i když už vědí, že je úplně jedno, zda je člověk nebo upír. Oslava může pokračovat a Mavis se rozhodne zůstat v Transylvánii. – Snímek má tempo a spád, kdy akce střídá akci. Tvůrci se také s chutí vyžili na výtvarném ztvárnění desítek bizarních příšer a příšerek. -tbk-

GENNDY TARTAKOVSKY (vl. jm. Gennadij Borisovič Tartakovskij, nar. 17.1.1970, Moskva) pochází ze židovské rodiny (otec byl zubař, ošetřující mj. i sovětský hokejový tým), která se v jeho raném dětství vystěhovala nejdříve do Itálie, a když mu bylo sedm let, do amerického Chicaga. Dva roky studoval animaci na chicagské Columbia College a později na prestižním Kalifornském uměleckém institutu (CalArts). Jako animátor začínal ve Španělsku a pak ve firmě Hanna-Barbera, pro jejíž televizní kanál Cartoon Network vytvořil úspěšnou sérii Dexters Laboratory (1995-2003, Dexterova laboratoř – TV), vycházející z jeho krátkého studentského filmu a oceněnou cenou Annie (1995). Po ní následovaly neméně úspěšné seriály The Powerpuff Girls (1998-2005, Neporazitelné dívky) a Samurai Jack (2001-2004, Samuraj Jack), oceněný cenami Emmy (2004) a Annie (2005). George Lucas mu svěřil projekt animovaného seriálu Star Wars: Clone Wars (2003-2005, Star Wars: Klonové války), oceněný dvakrát cenou Emmy (2004, 2005) a cenou Annie (2006), po němž následoval seriál Sym-Bionic Titan (2010-2011). V celovečerní animované tvorbě se prosadil snímkem studia Sony Pictures Animation Hotel Transylvánie, který ovšem převzal už v rozpracovaném stádiu; snímek byl nominován na Zlatý glóbus za animovaný film. Za svou dosavadní tvorbu získal prestižní Cenu Winsora McCaye (2007). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. f. The Big Sister (1995, Velká sestra; + sc.), Samurai Jack: The Premiere Movie (TV-2001, Samuraj Jack: První film; + spol. sc.), kr. f. Korgoth of Barbaria (TV-2006, Korgoth z Barbarie; spol. r. Aaron Springer), hororová komedie o upíru Draculovi, provozujícím podnik pro příšery, Hotel Transylvánie (2012, Hotel Transylvania), kr. f. Goodnight, Mr. Foot (2012, Dobrou noc, pane Noho), vycházející z postav Hotelu Transylvánie, pokračování úspěšného titulu, v němž má Dracula starost o to, zda jeho vnuk bude člověkem nebo upírem, Hotel Transylvánie 2 (2015, Hotel Transylvania 2). -tbk-