Focus

barevný, kriminální komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2-D, Dolby Digital/Datasat, dlouhý – 105 min.

Původní název: Focus. Země původu: USA. Výrobce: Zaftig Films, Di Novi Pictures, Kramer & Sigman Films, Overbrook Entertainment. Pro Warner Bros. Pictures. Rok výroby: 2014. Premiéra: 26.2.2015. Monopol: Warner Bros. ČR. Mluveno: anglicky, španělsky (české titulky). – Nesmíš prohrát.

AUTOŘI: Scénář: Glenn Ficarra, John Requa. Režie: Glenn Ficarra, John Requa. Kamera: Xavier Grobet. Hudba: Nick Urata. Různé skladby a písně. Výprava: Elizabeth Mickleová. Kostýmy: Dayna Pinková. Střih: Jan Kovac. Zvuk: Paul Ledford. Vizuální efekty: Method Studios. Zvláštní efekty: (supervize) Matt Kutcher. Odborný poradce: (podfuky, kapsářství, choreografie krádeží) Apollo Robbins. Koordinátor kaskadérů: Charles Croughwell. Výkonní producenti: Charlie Gogolak, Stan Wlodkowski. Producentka: Denise Di Noviová. České titulky: Jiří Kobělka (SDI Media).

HERCI: Will Smith (Nicky Spurgeon), Margot Robbieová (Jess Barrettová), Rodrigo Santoro (Garriga), Gerald McRaney (Owens), BD Wong (Liyuan), Robert Taylor (McEwen), Dominic Fumusa (Jared), Brennan Brown (Horst), Griff Furst (Gareth), Adrian Martinez (Farhad).

Kriminální komedie kombinovaná s romantickou zápletkou autorské dvojice Glenn Ficarra, John Requa s názvem Focus (česky Soustředění) opět přivádí na scénu geniální podvodníky a švindlíře, dosahujících velkých zisků a pohybujících se často v exkluzivním prostředí. – New York. Vnadná blondýnka Jess chce s komplicem obrat elegantního Nickyho. Jenže vyjde najevo, že ten je vyhlášeným podfukářem již třetí generace. Muž poskytne začínající zlodějce několik rad a posléze ji přijme do svého početného týmu, „pracujícího“ s nejrůznějšími způsoby zlodějny (od kapsářství po sofistikované počítačové podvody) v New Orleansu během týdne před utkáním Super Bowl. Při samotném zápase ve skyboxu Nicky velmi riskantně obere známého sázkaře Liyuna, což je ovšem výsledek velmi pečlivé a náročné přípravy (včetně sugesce a podprahového vnímání). Z dvojice se stanou milenci, ale Nicky po akci Jess s přemáháním opustí. Setká se s ní až po třech letech. V Buenos Aires pracuje pro majitele automobilové stáje Garrigu a zjistí, že Jess je boháčovou milenkou. Nicky má pomoci Garrigovi přelstít soupeře. Sám ovšem s počítačovým všeumělem Farhadem obere nejen Garrigova rivala, ale i Garrigu a ostatní majitele závodních stájí. Boháč ho ale nakonec dostane i s Jess, která Nickymu odpustila a vrátila se k němu. Podvodník zjistí, že i ona měla své želízko v ohni. Jenže ho vzápětí střelí Garrigův pobočník Owens. Vyjde najevo, že to je Nickyho otec, který syna v kritické situaci postřelil tak, aby přežil. Odnese všechny peníze z podfuku, protože podle něj zlodějna a láska nejdou dohromady a syn zjevně Jess miluje… – Průměrná žánrová podívaná staví zejména na oblíbeném herci Willu Smithovi a na kráse Australanky Margot Robbieové, která na sebe upozornila jako manželka jiného slavného podvodníka ve Vlkovi z Wall Street (2013, The Wolf of Wall Street; r. Martin Scorsese). -tbk-

GLENN FICARRA (vl. jm. Glenn Francis Ficarra, nar. 1969, New Jersey) a JOHN REQUA (nar. 1967, Burien, stát Washington) se seznámili na Prattově institutu v Brooklynu, kde oba studovali na začátku 90. let film. Začali spolupracovat jako scenáristé, mj. na animovaných sitcomech The Wild Thornberrys (1998, Thornberryovi na cestách) a The Angry Beavers (1998-2000, Vzteklí bobři) a také na několika divácky vděčných veselohrách. Jako režisérská dvojice debutovali zdařilou černou komedií I Love You Phillip Morris (nominace na Cenu WGA za scénář), ale v další tvorbě zatím svůj úspěch nepotvrdili. Jsou výkonnými producenty komediálního seriálu Back in the Game (2013-14, Zpátky ve hře), jehož pilotní díl rovněž režírovali. – Společná filmografie: (scénář, není-li uvedeno jinak) rodinná komedie Jako kočky a psi (2001, Cats & Dogs; r. Lawrence Guterman; + spol. prod., Ficarra – hlas), kriminální vánoční komedie Santa je úchyl! (2003, Bad Santa; r. Terry Zwigoff), remake baseballové komedie Bad News Bears (2005, Špatné zprávy pro Medvědy; r. Richard Linklater; spol. sc. – V), sequel Jako kočky a psi: Pomsta prohrané Kitty (2010, Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore; r. Brad Peyton; nám.); (režie, není-li uvedeno jinak) nevšední love story podle skutečného příběhu I Love You Phillip Morris (2009, I Love You Phillip Morris; + sc.) s Jimem Carreym a Ewanem McGregorem, romantická komedie Bláznivá, zatracená láska (2011, Crazy, Stupid Love) se Stevem Carellem a Julianne Mooreovou, kriminální komedie Focus (2014, Focus; + sc.) s Willem Smithem a Margot Robbieovou, válečná komedie podle vzpomínkové knihy novinářky Kim Barkerové Fun House (2016, Panoptikum) s Tinou Feyovou. -mim-