Everest

barevný, dobrodružný, akční, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, 3-D, IMAX 3-D, Dolby Digital, Dolby Atmos, dlouhý – 122 min.

Původní název: Everest. Země původu: USA, Velká Británie, Island. Výrobce: Working Title. Ve spolupráci s RVK Studios, Free State Pictures. Pro Universal Pictures, Walden Media. Ve spolupráci s Cross Creek Pictures. Rok výroby: 2015. Premiéra: 24.9.2015. Monopol: CinemArt (do 24.9.2018). Mluveno: anglicky (české titulky). – Nejnebezpečnější místo na zemi.

AUTOŘI: Scénář: William Nicholson, Simon Beaufoy. Režie: Baltasar Kormákur. II. režie: Matthew Penry-Davey. Kamera: Salvatore Totino. Hudba: Dario Marianelli. Výprava: Gary Freeman. Kostýmy: Guy Speranza. Střih: Mick Audsley. Zvuk: (design) Glenn Freemantle; Adrian Bell. Masky: Jan Sewellová. Účesy: Jan Sewellová. Vizuální efekty: (supervize) Dadi Einarsson; RVX. Zvláštní efekty: (supervize) Richard Van Den Bergh. Koordinátor kaskadérů: Jamie Edgell. Výkonní producenti: Angela Morrisonová, Liza Chasinová, Evan Hayes, Randall Emmett, Peter Mallouk, Mark Mallouk, Lauren Seligová. Producenti: Tim Bevan, Eric Fellner, Baltasar Kormákur, Nicky Kentish Barnes, Brian Oliver, Tyler Thompson. Koproducenti: David Breashears, David Nichols. České titulky: Petr Fantys (Filmprint Digital).

HERCI: Jason Clarke (Rob Hall), Josh Brolin (Beck Weathers), John Hawkes (Doug Hansen), Robin Wrightová (Peach Weathersová), Emily Watsonová (Helen Wiltonová), Michael Kelly (Jon Krakauer), Keira Knightleyová (Jan Arnoldová), Sam Worthington (Guy Cotter), Martin Henderson (Andy Harold Harris), Elizabeth Debickiová (Caroline Mackenzieová), Ingvar Eggert Sigurdsson (Anatolij Bukrejev), Jake Gyllenhaal (Scott Fischer), Naoko Moriová (Jasuko Nambaová), Tom Goodman-Hill (Neal Beidleman), Thomas M. Wright (Michael Groom), Pemba Sherpa (Lopsang), Ang Phula Sherpa (Ang Dorjee).

Islandský producent, režisér, scenárista a herec Baltasar Kormákur natočil v roce 2012 dobrodružný příběh podle skutečnosti Hluboko (Djúpid) o muži, který v ledové vodě přežil ztroskotání rybářské lodi u islandských břehů. V koprodukčním velkofilmu s hvězdným obsazením Everest se pro změnu zabývá tragickými událostmi, jež se odehrály v Himálaji v roce 1996. – Rob Hall, šéf společnosti organizující vysokohorské výstupy Adventure Consultants, začal v 90. letech jako jeden z prvních vodit na Everest amatéry. V květnu 1996 si rostoucí komercionalizace vybrala svou daň. Hall měl tehdy na vrchol nejvyšší hory světa dovést osmičlennou expedici, tvořenou mimo jiné pošťákem Dougem Hansenem, patologem Beckem Weathersem, průvodcem Andym Haroldem Harrisem, novinářem Jonem Krakauerem a japonskou horolezkyní Jasuko. V základním táboře se Rob domluví na společném výstupu s pohodářským Američanem Scottem Fischerem z konkurenční společnosti Mountain Madness. Již během výstupu musí Beck kvůli zhoršujícímu se zraku čekat na Robův návrat na jihozápadním hřebenu hory. Vůdce však zpomalí Doug, který k vrcholu dorazí mnohem později než zbytek týmu. Při sestupu členy obou expedic zasáhne masivní sněhová bouře. Rob s Dougem pro nedostatek kyslíku uvíznou pod masivem. Sílu na sestup nemá ani Scott, jenž se kvůli jednomu z klientů musel oddělit od zbytku skupiny. Horolezci se ohroženým lidem vydávají na pomoc a ze základního tábora organizuje záchrannou misi Robova kolegyně Helen Wiltonová. Nepřízeň počasí a přecenění vlastních sil si vyžádají životy Roba, Scotta, Andyho, Douga a Jasuko. Beck, považovaný ostatními za mrtvého, sice přijde o nos a prsty na obou rukách, ale přežije. – Na posledním záběru filmu je Sarah, dcera Roba Halla a jeho ženy Jan Arnoldové, která se narodila až po otcově smrti. – Film, natáčený na základě vzpomínek přeživších a jejich blízkých zčásti přímo v Nepálu, zčásti v italských Alpách, nabízí věrnou, převážně nesentimentální rekonstrukci neštěstí s ohromujícími záběry přírody, umocněnými formáty 3-D a IMAX 3-D. Namísto psychologické drobnokresby a důmyslné vyprávěcí struktury sází na charisma známých herců a na tradiční hollywoodskou přímočarost. -mrš-