Druhá míza

barevný, smutná komedie, hudební, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 107 min.

Původní název: Danny Collins. Země původu: USA. Výrobce: ShivHans Pictures / Handwritten Films. Ve spolupráci s Big Indie Pictures. Pro Bleecker Street. Rok výroby: 2015. Premiéra: 4.6.2015. Monopol: Indigo Film. Mluveno: anglicky (české titulky). – Dokáže 40 let starý dopis Johna Lennona změnit jeho život?

AUTOŘI: Scénář: Dan Fogelman. Režie: Dan Fogelman. Kamera: Steve Yedlin. Hudba: Theodore Shapiro, Ryan Adams. Hudební supervize: Julianne Jordanová, Julia Michaelsová, Matt Sullivan. Různé skladby a písně. Výprava: Dan Bishop. Kostýmy: Sophie De Rakoffová. Střih: Julie Monroeová. Zvuk: (design) Scott Sanders; Scott Harber. Masky: Bill Corso. Vizuální efekty: (supervize) David Gaddie, Nick Crist; Afterparty VFX. Koordinátor kaskadérů: Alex Daniels. Výkonní producenti: Denise Di Noviová, Shivani Rawatová, Declan Baldwin, Monica Levinsonová. Producenti: Jessie Nelsonová, Nimitt Mankad. České titulky: Petr Putna (PO.ET.A).

HERCI: Al Pacino (Danny Collins), Annette Beningová (Mary Sinclairová), Bobby Cannavale (Tom Donnelly), Jennifer Garnerová (Samantha Leigh Donnellyová), Christopher Plummer (Frank Grubman), Katarina Casová (Sophie), Giselle Eisenbergová (Hope Donnellyová), Melissa Benoistová (Jamie), Josh Peck (Nicky), Brian Thomas Smith (Judd), Eric Lange (dr. Silverman).

CENA: Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší herec v muzikálu/komedii (Al Pacino).

Scenárista a debutující režisér Dan Fogelman se ve své prvotině Druhá míza inspiroval skutečnou událostí: až v roce 2005 se britskému folkovému zpěvákovi Steveu Tilstonovi (ten byl též odborným poradcem filmu) dostal do ruky dopis, který mu v roce 1971 poslal John Lennon jako reakci na zpěvákův časopisecký rozhovor. – Zestárlý rockový idol Danny Collins (tak zní i původní titul filmu) dostane od svého manažera Franka Grubmana dopis od Lennona z roku 1971, v němž ho slavný Beatle navádí, aby zůstal vždy věrný své hudbě i sám sobě. To ovšem Danny během své kariéry neudělal. Zpěvák předčasně ukončí „šňůru“, přestane brát drogy, rozejde se s mladou milenkou a odstěhuje se do hotelu v New Jersey. Tady začne znovu skládat a sblíží se s tamní manažerkou Mary. Setká se také se synem Tomem a jeho rodinou, snachou Samanthou a vnučkou Hope, postiženou syndromem ADHD. Doprovází syna při jeho chemoterapii v New Yorku. Ale potřebuje peníze pro Toma i pro vnučku (aby mohla chodit do speciální školy). Po krátké „recidivě“ minulého života se všem omluví za své chování. Pokračuje ve „šňůře“ a je přesvědčen, že teď už bude všechno v pořádku. – Snímek je postaven zejména na Alu Pacinovi, který zde znovu hraje muže unaveného životem a zkoušejícího něco se sebou udělat. V soundtracku je využito několika písní Johna Lennona. Upozorňujeme, že se stejným názvem u nás byla uváděna hořká komedie Druhá míza (2001, Crush; r. John McKay).

DAN FOGELMAN (vl. jm. Daniel E. Fogelman, nar. 1975, New Jersey) pochází z židovské rodiny. Po studiu angličtiny na Pensylvánské univerzitě (1998), jež zahrnovalo roční pobyt v Oxfordu, se usadil v Los Angeles a pokoušel se psát scénáře. Prosadil se jako jeden ze scenáristů a výkonných producentů sitcomu Like Family (2003-04, Jako rodina) a stal se kmenovým autorem studia Pixar. Za scenáristický podíl na úspěšných animovaných titulech Auta a Na vlásku byl nominován na výroční cenu Annie. Potom se specializoval na komedie pro dospělejší publikum a nakonec přešel k režii. Pro televizi vytvořil úspěšný sitcom o rodině mimozemšťanů v New Jersey The Neighbors (2012-14, Sousedi; + spol. sc., spol. prod.) a historický komediální seriál Galavant (2015-1?; + spol. sc., spol. prod.). – Filmografie: (scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) anim. f. Auta (2006, Cars; r. John Lasseter), vánoční komedie Fred Claus (2007, Santa má bráchu; r. David Dobkin; + spol. nám. – V), další anim. filmy Bolt – pes pro každý případ (2008, Bolt; r. Chris Williams, Byron Howard; + hlas), Na vlásku (2010, Tangled; r. Nathan Greno, Byron Howard) a Auta 2 (2011, Cars 2; r. John Lasseter; spol. nám.), romantická komedie Bláznivá, zatracená láska (2011, Crazy, Stupid Love; r. Glenn Ficarra, John Requa) se Stevem Carellem a Julianne Mooreovou, komediální příběh sblížení matky se synem během společné cesty autem The Guilt Trip (2012, Výlet s mámou; r. Anne Fletcherová; + spol. prod. – V) s Barbrou Streisandovou a Sethem Rogenem, veselohra o posledním povyražení čtyř starých kamarádů Frajeři ve Vegas (2013, Last Vegas; r. Jon Turteltaub) s Michaelem Douglasem, Robertem De Nirem, Morganem Freemanem a Kevinem Klinem, příběh stárnoucí rockové hvězdy Druhá míza (2014, Danny Collins; + režie) s Alem Pacinem, adaptace románu Jesseho Andrewse Me and Earl and the Dying Girl (2015, Já a Earl a umírající dívka; r. Alfonso Gomez-Rejon; spol. prod.). -mim-