Divočina

barevný, životopisný, dobrodružný, adaptace, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 115 min.

Původní název: Wild. Země původu: USA. Výrobce: Pacific Standard. Pro Fox Searchlight Pictures. Rok výroby: 2014. Premiéra: 5.3.2015. Monopol: CinemArt (do 5.9.2016). Mluveno: anglicky (české titulky). – Natočeno podle světového bestselleru. 2 nominace na Oscary: nejlepší herečka Reese Witherspoon, nejlepší herečka ve vedlejší roli Laura Dern. Držitelka Oscara Reese Witherspoon. Od režiséra filmu Klub poslední naděje.

AUTOŘI: Námět: Cheryl Strayedová – kniha Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail (2012, česky Divočina, nakladatelství Ikar, Praha 2013). Scénář: Nick Hornby. Režie: Jean-Marc Vallée. Kamera: Yves Bélanger. Hudba: různé skladby a písně. Hudební supervize: Susan Jacobsová. Výprava: John Paino. Kostýmy: Melissa Bruningová. Střih: John Mac McMurphy [Jean-Marc Vallée], Martin Pensa. Zvuk: (design) Ai-ling Leeová; Dick Hansen. Vizuální efekty: (supervize) Marc Côté; Fake Digital Entertainment. Zvláštní efekty: (koordinátor) Bob Riggs. Koordinátor kaskadérů: Alex Terzieff. Výkonní producenti: Bergen Swanson, Nathan Ross, Nick Hornby. Producenti: Reese Witherspoonová, Bruna Papandreaová, Bill Pohlad. České titulky: Kateřina Hámová.

HERCI: Reese Witherspoonová (Cheryl Strayedová), Laura Dernová (Bobbi), Thomas Sadoski (Paul), Michiel Huisman (Jonathan), Gaby Hoffmannová (Aimee), Kevin Rankin (Greg), W. Earl Brown (Frank), Mo McRae (Jimmy Carter), Keene McRae (Leif), Cliff De Young (Ed), Brian Van Holt (ranger), Cheryl Strayedová (žena v dodávce), Bobbi Strayed Lindstromová (šestiletá Cheryl).

CENY (výběr): Oscar: (nominace) nejlepší herečka (Reese Witherspoonová), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Laura Dernová). Zlatý glóbus, Cena BAFTA: (nominace) nejlepší herečka (Reese Witherspoonová).

Snímek Divočina natočil Jean-Marc Vallée podle stejnojmenného autobiografického bestselleru americké novinářky a spisovatelky Cheryl Strayedové (nar. 1968), v němž hrdinka popisuje čtyřiadevadesát dnů, strávených v létě 1995 na 1770 kilometrů dlouhé cestě na vysokohorské trase Pacific Crest Trail (PCT). Celá stezka měří 2655 mil (cca 4200 km). Náročná hřebenová trasa s pětadvaceti národními lesy a sedmi národními parky vede od hranice s Mexikem přes Mohavskou poušť, Kalifornii, Oregon až do státu Washington. Představitelka hlavní role, Reese Witherspoonová, která podala výjimečně obětavý výkon, se na filmu podílela i jako spoluproducentka. – Nezkušená šestadvacetiletá Cheryl si nakoupí vybavení na dlouhý trek a v noci před cestou zatelefonuje exmanželu Paulovi; jako kontaktní adresu udala tu jeho. Osamocené putování je pro neznalou turistku náročné a mladá žena od počátku naráží na potíže mj. s vařičem či s pohorkami. Cheryl si píše deník a v registračních knihách nechává citáty svých oblíbených autorů, k nimž připojuje i svůj podpis. Cestou rekapituluje svůj život, vzpomíná na Paula a na milovanou matku Bobbi, která nedávno zemřela na rakovinu. Dcera ztrátu neunesla; uchýlila se k drogám a byla promiskuitní. Její manželství se rozpadlo. Považuje putování za očistnou kúru, „aby se opět stala ženou, jakou z ní matka chtěla mít“. Na první zastávce v Kennedy Meadows jí přátelští trekaři dají pár dobrých rad a místní správce Ed jí nekompromisně vyhází věci z její nesmyslně těžké krosny. I na dalších stanicích najde Cheryl balíky (třeba s novými botami) a dopis od Paula či od přítelkyně Aimee. Setká se s nebezpečnými lovci, ale pozná i přátelské lidi. Na konci pouti na Mostě bohů na hranici mezi Oregonem a státem Washington dojde k poznání, že kdyby se mohla vrátit v čase, ničeho by nelitovala; „ztratila se v divočině svého smutku a našla cestu ven“. – Scenárista Nick Hornby dovedně střídá dramatické, dojemné i humorné momenty z putování se vzpomínkami (ty představují asi 35 procent filmu). Na rozdíl od knihy, začínající smrtí matky, se příběh po prologu, v němž hrdinka přijde asi v třetině cesty o pohorky, odvíjí zpětně od Cherylina rozvodu. Natáčení probíhalo na stezkách PCT. Kameraman Yves Bélanger používal téměř výhradně ruční digitální kameru Arri Alexa, filmovalo se téměř bez svícení a umělého osvětlení. Zásadní role samozřejmě připadla přírodě. Divočina je výjimečně upřímným filmem se sympatickou hrdinkou, která se vzdorem, vztekem, odvahou, umíněností i s humorem čelí překážkám, samotě, strachu a fyzické námaze. Pod závěrečnými titulky jsou fotografie skutečné Cheryl Strayedové, která se ve filmu objeví na začátku jako žena v dodávce. Autorka se později znovu vdala za dokumentaristu Briana Lindstroma, s nímž má dvě děti; dcera Bobbi Strayed Lindstromová představuje ve snímku šestiletou Cheryl. –kat-

JEAN-MARC VALLÉE (nar. 9.3.1963, Montreal) vystudoval film na Quebecké univerzitě v rodném městě. Zaujal krátkou komedií Stereotypy, vyznamenanou na několika festivalech, a v celovečerní tvorbě debutoval úspěšným hitchcockovským thrillerem Černá listina (nominace na cenu Genie za režii a střih). Natočil dva krátké snímky ze zamýšlené trilogie o vztahu otce a syna Kouzelné květiny (cena Genie) a Kouzelná slova (cena Jutra) a podílel se na TV seriálech Strangers (Cizinci – TV) a The Secret Adventures of Jules Verne (Tajná dobrodružství Julesa Vernea). Režíroval dva nízkorozpočtové žánrové filmy ve Spojených státech a po návratu do Kanady slavil mimořádný ohlas u diváků i kritiky příběhem dospívání homosexuálního mladíka, odehrávajícím se v 60. a v 70. letech, Dar od Boha, za nějž kromě Ceny pro nejlepší kanadský film na MFF v Torontu a Ceny za scénář a režii na MFF v Gijónu dostal obě výroční kanadské ceny, Genie a frankofonního Jutru ve třech hlavních kategoriích (scénář, režie, film). Následovalo britské historické drama Mladá Viktorie, oceněné mj. Oscarem za kostýmy, a další kanadský film Café de Flore, jenž mj. dostal nominace na obě domácí výroční ceny za režii i za film. Jeho nejlepším dílem je zatím příběh podle skutečnosti Klub poslední naděje (nominace na Oscara za střih), jehož herečtí představitelé Matthew McConaughey a Jared Leto dostali Oscary a snímek samotný mj. oscarovou nominaci na nejlepší film). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. f. Stéréotypes (1992, Stereotypy; + střih), inspirovaný klasickými americkými díly, drama soudní korupce Liste noire (1995, Černá listina; + střih), kr. f. Les fleurs magiques (1995, Kouzelné květiny; + sc., střih, prod.) a Les mots magiques (1997, Kouzelná slova; + sc., střih, prod.), western Los Locos (1997; + střih), natočený podle scénáře a v produkci hlavního představitele Maria Van Peeblese, drama ženy, která se vzepře násilnickému milenci, Loser Love (1999, Šupácká láska), příběh quebecké rodiny C.R.A.Z.Y. (2005, Dar od Boha; + spol. sc., spol. prod., herec – V), čerpající ze vzpomínek přítele z dětství Françoise Boulaye, portrét mladé panovnice podle scénáře Juliana Fellowese The Young Victoria (2008, Královna Viktorie – V) s Emily Bluntovou, dva zdánlivě nesouvisející příběhy lásky, odehrávající se v Paříži 60. let a v současném Montrealu, Café de Flore (2011; + sc., spol. prod., herec – TV) s Vanessou Paradisovou, drama texaského elektrikáře, jenž se po nakažení virem HIV stane průkopníkem alternativních forem léčby AIDS, Klub poslední naděje (2013, Dallas Buyers Club; + spol. střih), adaptace memoárové knihy Cheryl Strayedové Divočina (2014, Wild; + spol. střih) s Reese Witherspoonovou, drama investičního bankéře, zasaženého tragickou smrtí manželky, Demolition (2015) s Jakem Gyllenhaalem. -mim-