Čarovný les

barevný, muzikál, pohádkový, fantasy, adaptace, přístupný, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 125 min.

Původní název: Into the Woods. Země původu: USA. Výrobce: Lucamar, Marc Platt. Pro Walt Disney Pictures. Rok výroby: 2014. Premiéra: 2.4.2015. Monopol: Falcon (do 1.4.2017). Mluveno: anglicky (české titulky). – Dávejte si pozor na svá přání.

AUTOŘI: Námět: Stephen Sondheim, James Lapine – muzikál Into the Woods (1986, Do lesa). Scénář: James Lapine. Režie: Rob Marshall. II. režie: John DeLuca, Thomas Napper. Kamera: Dion Beebe. II. kamera: Alan Stewart. Hudba: (+ texty písní) Stephen Sondheim. Hudební supervize: Paul Gemignani, Mike Higham. Výprava: Dennis Gassner. Kostýmy: Colleen Atwoodová. Střih: Wyatt Smith. Zvuk: John Casali. Masky a účesy: Peter Swords King. Vizuální efekty: (supervize) Matt Johnson; MPC, Atomic Arts, Digital Dimension, Soho VFX. Zvláštní efekty: (supervize) Stefano Pepin. Koordinátor kaskadérů: Mark Mottram. Producenti: John DeLuca, Rob Marshall, Marc Platt, Callum McDougall. Koproducenti: Angus More Gordon, Michael Zimmer. České titulky: Jakub Sitár (Filmprint Digital).

HERCI: Anna Kendricková (Popelka), Daniel Huttlestone (Jack), James Corden (pekař/vypravěč), Emily Bluntová (pekařova žena), Christine Baranská (macecha), Tammy Blanchardová (Florinda), Lucy Punchová (Lucinda), Tracey Ullmanová (Jackova matka), Lilla Crawfordová (Červená Karkulka), Meryl Streepová (čarodějnice), Simon Russell Beale (pekařův otec), Joanna Ridingová (Popelčina matka), Johnny Depp (vlk), Billy Magnussen (Locičin princ), Mackenzie Mauzyová (Locika), Annette Crosbieová (babička), Chris Pine (Popelčin princ), Richard Glover (Steward), Frances de la Tourová (obryně).

CENY: Oscar: (nominace) nejlepší herečka ve vedlejší roli (Meryl Streepová), nejlepší výprava (Dennis Gassner, Anna Pinnocková), nejlepší kostýmy (Colleen Atwoodová). Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší komedie/muzikál, nejlepší herečka v komedii/muzikálu (Emily Bluntová), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Meryl Streepová). Ceny BAFTA: (nominace) nejlepší kostýmy (Colleen Atwoodová), nejlepší masky a účesy (Peter Swords King, J. Roy Helland).

Pohádkový příběh Čarovný les je po snímcích Chicago (2002, Chicago) a Nine (2009, Nine) třetí filmovou adaptací úspěšného divadelního muzikálu v režii Roba Marshalla. Tentokrát jde o dílo libretisty Jamese Lapinea a skladatele a textaře Stephena Sondheima Do lesa, v němž autoři zkomponovali vyprávění z několika klasických pohádek bratří Grimmů. Kromě lidí a pohádkových bytostí tu hraje podstatnou roli tajemný les, kde se sejdou všechny hlavní postavy. – Ve vesnici žije Červená Karkulka, chudý chlapec Jack s přísnou maminkou, Popelka s macechou a dvěma nevlastními sestrami, pekař se ženou, kteří touží po dítěti, a taky čarodějnice. Právě od ní se pekař dozví, že jí před lety jeho otec ukradl kouzelné fazole a z ní se stala babizna. Uvalila tehdy na pekařova syna kletbu a vzala si jeho sestřičku, jíž dala jméno Locika a již navštěvuje ve věži bez dveří, kam za ní šplhá po dívčiných dlouhých vlasech, spuštěných z okna. Pokud jí manželé během tří dnů donesou z lesa červenou pláštěnku, zlatý střevíček a vlasy barvy kukuřice a přivedou bílou krávu, zlomí kletbu a pekařova žena porodí. Do lesa už zamířila za babičkou Karkulka, Jack, který má na trhu prodat krávu Bělinku, a ke hrobu matky si přišla pod strom poplakat Popelka. Splní se jí tu přání a dostane zlaté šaty a střevíce, aby mohla na ples do zámku. – Osudy všech se střetnou v lese. Komplikace nastanou kvůli kouzelným fazolím, jež našla pekařova žena doma a z nichž vyrostou rostliny až do nebe. Jack se tam dopustí krádeže. Zaviní tak smrt obra, čímž proti sobě poštve jeho manželku. Pekařovi a jeho ženě se postupně podaří všechny ingredience získat. Kletba je nakonec zlomena, čarodějnici se vrátí půvab, narodí se vytoužené dítě. Princ podle střevíčku najde Popelku a jeho bratr zase dostane Lociku. Jenže se objeví obryně a chce Jacka, jehož jí stmelení protagonisté nechtějí dát. Při boji s nepřítelkyní zemřou Jackova matka a pekařova žena, Popelka zjistí, že princ je záletník, a čarodějnice zmizí v dehtovém jezírku. Obryni se podaří zabít, ovdovělý novopečený otec se ujme Jacka a Karkulky a zdá se, že i Popelce se líbí… – Výpravný, překvapivě temný snímek s řadou písní, ale bez tanečních čísel, s hvězdným obsazením a s bohatou vizuální stránkou připomíná námětem i žánrem film Tři bratři (2014) Jana a Zdeňka Svěrákových, který je ovšem zábavnější a divácky vstřícnější. –kat-

ROB MARSHALL (vl. jm. Robert Marshall, nar. 17.10.1960, Madison, Wisconsin) vyrůstal v Pittsburghu a na tamější Carnegie-Mellonově univerzitě vystudoval divadlo se zaměřením na muzikál (1982). Odešel do New Yorku a uplatnil se jako tanečník na Broadwayi (mj. Zorba, The Rink, Cats). Zranění zad ho přivedlo k choreografii. Stal se předním broadwayským choreografem; získal mj. čtyři nominace na prestižní cenu Tony (Polibek pavoučí ženy, Zatracení Yankees, Ona mě miluje, Little Me). Prosadil se inscenací obnovené premiéry Kabaretu (1998), pro niž připravil choreografii a již spolurežíroval se Samem Mendesem (další dvě nominace na Tony). Uplatnil se také v televizi, nejdřív jako choreograf (nominace na Cenu Emmy za Vánoční výlet a Popelku) a posléze i jako režisér remakem muzikálu Annie (Cena Emmy za choreografii a nominace za režii) a hudebním portrétem známého zpěváka Tony Bennett Show! (Emmy za nejlepší speciál, za režii a za choreografii). V Hollywoodu mimořádně zdařile debutoval filmovou verzí muzikálu Chicago (Cena Cechu amerických režisérů, Cena NBR pro nejlepšího debutanta, nominace za režii na Oscara, na Zlatý glóbus a na Cenu BAFTA), jenž nakonec získal šest Oscarů, včetně sošky za nejlepší film. Jeho životním partnerem a častým spolupracovníkem je choreograf John DeLuca. Mladší sestra Kathleen Marshallová se rovněž věnuje choreografii. – Filmografie: (choreografie) Victor/Victoria (TV-1995, Viktor/Viktorie; r. Blake Edwards), Mrs. Santa Claus (TV-1996, Vánoční výlet; r. Terry Hughes – TV), Cinderella (TV-1997, Popelka; r. Robert Iscove – V), Cradle Will Rock (1999, Kolébka ve větru; r. Tim Robbins); (režie, není-li uvedeno jinak) další verze úspěšného muzikálu podle populárního komiksu z doby hospodářské krize Annie (TV-1999; + choreografie), adaptace jevištního muzikálu Johna Kandera a Freda Ebba z doby prohibice Chicago (2002, Chicago; + spol. choreografie) s Renée Zellwegerovou, Catherine Zeta-Jonesovou a Richardem Gerem, melodramatický příběh podle románu Arthura Goldena Gejša (2005, Memoirs of a Geisha) s čínskou herečkou Zhang Ziyi v titulní úloze, střm. speciál Tony Bennett: An American Classic (TV-2006, Tony Bennett Show!; + spol. choreografie, spol. prod. – TV), přepis dalšího divadelního muzikálu, inspirovaného slavným Felliniho dílem 8 ½, Nine (2009, Nine; + spol. choreografie, spol. prod.) s Danielem Day-Lewisem, čtvrtá část populární dobrodružné série Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011, Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides) s Johnnym Deppem a Penélope Cruzovou, adaptace pohádkového jevištního muzikálu Stephena Sondheima Čarovný les (2014, Into the Woods; + spol. choreografie, spol. prod.) s Meryl Streepovou, Emily Bluntovou a Annou Kendrickovou. -mim-