Bláznivá dovolená

barevný, komedie, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 99 min.

Původní název: Vacation. Země původu: USA. Výrobce: Benderspink, Big Kid Pictures. Pro New Line Cinema. Ve spolupráci s Ratpac-Dune Entertainment. Rok výroby: 2015. Premiéra: 27.8.2015. Monopol: Freeman Entertainment. Mluveno: anglicky, korejsky (české titulky). – Co se pokazí tentokrát?

AUTOŘI: Námět: John Hughes – postavy. Scénář: Jonathan Goldstein, John Francis Daley. Režie: Jonathan Goldstein, John Francis Daley. II. režie: Bruce Jones. Kamera: Barry Peterson. Hudba: Mark Mothersbaugh. Hudební supervize: Dave Jordan, Jojo Villanueva. Různé skladby a písně. Výprava: Barry Robison. Kostýmy: Debra McGuireová. Střih: Jamie Gross. Zvuk: Mary Ellisová. Vizuální efekty: (supervize) Bruce Jones; Hollywood Visual Effects, Furious FX, Method Studios. Zvláštní efekty: (supervize) Russell Tyrrell. Koordinátor kaskadérů: G. Peter King. Výkonní producenti: Marc S. Fischer, Jeff Kleeman, Toby Emmerich, Richard Brener, Samuel J. Brown, Dave Neustadter, Steven Mnuchin. Producenti: David Dobkin, Chris Bender. České titulky: Jiří Kobělka (SDI Media).

HERCI: Ed Helms (Rusty Griswold), Christina Applegateová (Debbie Griswoldová), Skyler Gisondo (James Griswold), Steele Stebbins (Kevin Griswold), Chris Hemsworth (Stone Crandall), Leslie Mannová (Audrey Crandallová), Chevy Chase (Clark Griswold), Beverly D’Angeloová (Ellen Griswoldová), Charlie Day (Chad), Catherine Missalová (Adena), Ron Livingston (Ethan), Norman Reedus (Trucker), Keegan-Michael Key (Jack Peterson), Regina Hallová, E’Myri Crutchfieldová (Sheila Petersonová), Alkoya Brunson (Gary Peterson), Michael Peña (polda v Novém Mexiku), Colin Hanks (Jake), Hannah Davisová (dívka ve ferrari).

Komedie Bláznivá dovolená scenáristů a režisérů Jonathana Goldsteina a Johna Francise Daleyho navazuje na snímek, uvedený u nás se stejným názvem pouze na videu, Vacation (1983, Bláznivá dovolená; r. Harold Ramis – V), v němž Clark a Ellen Griswoldovi vyrazili se svými dětmi Rustym a Audrey z Chicaga do zábavního parku Walley World. Pro Rustyho to byl tak nezapomenutelný zážitek, že se po letech jako otec rozhodne dopřát stejný výlet svým synům, dospívajícímu Jamesovi a desetiletému Kevinovi, i manželce Debbii. Neochvějně optimistický Rusty, který pracuje jako pilot a je po otci přeborníkem v trapasech a pohromách, vyrazí s rodinou na cestu vypůjčeným nevyzpytatelným albánským vozem Kodrcerem. Doufá, že dlouhý výlet (více než 4000 km) utuží rodinná pouta a oživí manželství. Než Griswoldovi dorazí na místo, vyjde mj. najevo Debbiina divoká minulost během studií, dojde ke koupeli ve splaškách i k vykradení vozu. Páchnoucí a téměř nazí cestovatelé dorazí k Rustyho sestře Audrey a jejímu muži Stoneovi, málem přijdou o život při plavbě peřejemi v Grand Canyonu a nádavkem jim shoří auto. Zdecimovaná rodinka se vzpamatuje až v San Franciscu u Rustyho rodičů Clarka a Ellen (Chevy Chase a Beverly D’Angeloová jako v „jedničce“). Vytoužená jízda na horské dráze Velociraptoru skončí další kalamitou, ale rodinná sounáležitost a manželská láska jsou obnoveny. Rusty vezme ženu do vytoužené Paříže, což nic nemění na tom, že snímek je víc trapný než zábavný. –kat-