96 hodin: Zúčtování

barevný, akční, thriller, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 109 min.

Původní název: Taken 3. Země původu: Francie. Výrobce: Europacorp / Canal Plus / M6 Films. Ve spolupráci s TSG Entertainment. Rok výroby: 2014. Premiéra: 15.1.2015. Monopol: Bioscop. Mluveno: anglicky, rusky (české titulky). – Tímhle to končí.

AUTOŘI: Scénář: Luc Besson, Robert Mark Kamen. Režie: Olivier Megaton. Kamera: Eric Kress. Hudba: Nathaniel Mechaly. Různé skladby a písně. Výprava: Sébastian Inizan. Kostýmy: Olivier Bériot. Střih: Audrey Simonaudová, Nicolas Trembasiewicz. Zvuk: Stéphanie Bucherová, Frédéric Dubois. Vizuální efekty: (supervize) Simon Descamps, Paul Briault; Digital Factory, MacGuff, Exlair, Fotokem. Zvláštní efekty: (supervize) Philippe Hubin; Big Bang. Koordinátoři kaskadérů: Mark Vanselow; (souboje) Alain Figlarz. Producent: Luc Besson. České titulky: neuvedeny.

HERCI: Liam Neeson (Bryan Mills), Maggie Graceová (Kim), Famke Janssenová (Lenore), Forest Whitaker (Franck Dotzler), Dougray Scott (Stuart St. John), Sam Spruell (Oleg Malankov), Don Harvey (Garcia), Dylan Bruno (Smith), Leland Orser (Sam), Jon Gries (Casey), Al Sapienza (Johnson).

Další akční thriller z dílny Luca Bessona a opět v režii Oliviera Megatona 96 hodin: Zúčtování je patrně závěrečnou částí velmi úspěšné trilogie 96 hodin (2007, Taken; r. Pierre Morel) a 96 hodin: Odplata (2012, Taken 2; r. Olivier Megaton). Tvůrci sledují příběh agenta na penzi Bryana Millse, který v prvním filmu zachraňoval v Paříži dceru Kim, unesenou albánskou mafií a v pokračování měl v Istanbulu stejný problém s exmanželkou Lenore. Nyní má starosti sám se sebou. Zpočátku to vypadá, že je jeho protivníkem ruský mafián Oleg Malankov, ale ukáže se, že za vším stojí životní partner jeho exmanželky Stuart St. John. Ten totiž dluží Malankovovi peníze z nevydařeného obchodu a ze strachu před jeho pomstou neváhá dát zabít Lenore a svést vraždu na Bryana. Doufá, že agent ho Rusa zbaví (případně Malankov zlikviduje jeho) a on jako novopečený vdovec shrábne dvanáctimilionovou manželčinu pojistku. Bryan najde zavražděnou Lenore u sebe doma a vzápětí je obviněn z vraždy. Unikne policii a chce pomstít ženinu smrt. Likviduje mafiánovy muže, přežije zdánlivě nepřežitelné kalamity a současně prchá před policejním vyšetřovatelem Dotzlerem. Ten sice není o jeho vině přesvědčen, ale chce zjednat spravedlnost podle zákona. Ví, že Bryan oddaně miluje dceru, proto nechá Kim sledovat. I v tom je však policie na Millse, jemuž pomáhají bývalí kolegové, krátká. Stuart je nakonec odhalen a dopaden. Bryan se od Kim dozví, že bude dědečkem. – Nepřesvědčivý příběh, nabitý krvavými akčními scénami, automobilovými honičkami, doplněný několika dojemnými scénami a završený sentimentálním happy endem sice opět postrádá logiku, ale nechybí mu napětí, kapka ironie a záblesky nechtěného humoru. -kat-