1001 gramů

barevný, psychologický, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 93 min.

Původní názvy: 1001 gram. Anglický název: 1001 Grams. Země původu: Norsko, SRN, Francie. Výrobce: BulBul Film. Koprodukce: Pandora Filmproduktion, Slot Machine, ZDF/Arte. Rok výroby: 2014. Premiéra: 23.4.2015. Monopol: Film Europe. Mluveno: norsky, německy, francouzsky, anglicky (české titulky). – „Ne vše, co se počítá lze spočítat, a ne vše, co lze spočítat se počítá.“ Albert Einstein.

AUTOŘI: Scénář: Bent Hamer. Režie: Bent Hamer. Kamera: John Christian Rosenlund. Hudba: John Erik Kaada. Výprava: Astrid Astrupová, Tim Pannen, Alain Guffroy. Kostýmy: Anne Pedersenová, Olivier Ligen. Střih: Anders Refn. Zvuk: (design) Andreas Hildebrandt; Petter Fladeby. Producent: Bent Hamer. Koproducenti: Christoph Friedel, Claudia Steffenová, Marianne Slotová. České titulky: Jarka Vrbová (Filmprint Digital).

HERCI: Ane Dahl Torpová (Marie Ernstová), Laurent Stocker (Pí), Stein Winge (Ernst Ernst), Hildegun Riiseová (Wenche), Per Christian Ellefsen (Moberg), Didier Flamand (Gérard), Christian Ericskon (dr. James Annaud), Peter Hudson (dr. Reinhard Winkler), Dinara Drukarovová (celnice).

CENA: MFF v Chicagu: Stříbrný Hugo za kameru (John Christian Rosenlund).

Ve snímku 1001 gramů přináší známý norský filmař Bent Hamer křehký a melancholický portrét osamělé mladé ženy, žijící po milostné krizi v prostém uzavřeném světě. – Marie pracuje v norském Úřadu pro míry a normalizaci. Kromě různých kalibrací a měření v terénu se stará také o norský národní prototyp kilogramu. Když jejího otce Ernsta, který je kapacitou v oboru a šéfem ústavu, zasáhne těžký infarkt, musí místo něj odjet do pařížského mezinárodního centra, kde proběhne nové měření národních kilogramů. Setká se tu se zahradníkem Pím. – Po návratu domů se dozví, že otec zemřel. – Musí znovu do Paříže vyzvednout kilogram po měření. Na Eiffelovce vidí svého strýce Gunnara, jak natírá železnou konstrukci. Muž nereaguje na její volání, že bratr zemřel. Gunnar odešel do ciziny, když jeho otec přepsal rodinný statek na Ernsta, který v něm sice žil, ale nehospodařil na něm. – Marie se sbližuje s Pím. Vrátí se do Norska, ale cestou na statek havaruje se svým malým elektromobilem. S poškozeným pouzdrem na kilogram odletí hned do Paříže. Protože je svátek, setká se v ústavu jen s Pím, který je ve skutečnosti profesorem fyziky a dělá teď na půl úvazku zahradníka, aby se mohl starat o matku, postiženou Alzheimerovou chorobou. Zároveň provádí vlastní výzkum ptačího zpěvu. Muž zavolá příteli Gérardovi, jenž se postará o nápravu. Marie konečně může v Norsku vrátit národní prototyp do trezoru. Vyzvedne si urnu s otcovým popelem. Podle jeho přání podnikne pokus a zváží popel. Původní váha 1022 gramů se postupně sníží na 1001 gram. Potvrdí se tak legenda, že lidská duše váží 21 gramů. – Žena odjede na dovolenou za Pím do Paříže. Pomiluje se s ním… – Komorní psychologický snímek, koncentrovaný na mlčenlivou protagonistku, v němž slova často nahrazuje citlivý soundtrack, přináší nezvyklý pohled na lidskou existenci. Mariin život se zdá být podřízen jen mírám a vahám, tedy strohé racionalitě, ale i tady se nutně musejí projevit emoce. Zároveň Hamer v nenápadných komických situacích využívá svůj osobitý humor. – Film byl norským kandidátem na Oscara za cizojazyčný film. Na českých kopiích je původní název v angličtině (1001 Grams). -tbk-

BENT HAMER (nar. 18.12.1956, Sandefjord, Vestfold, Norsko) vystudoval literaturu a filmovou vědu na Stockholmské univerzitě a navštěvoval kurzy na stockholmské vysoké filmové škole. Od ukončení studií v roce 1989 natočil několik dokumentárních a krátkých hraných snímků a přednášel film na střední škole. Režíroval některé části dokumentárního cyklu Norge erobreren (2001-2005, Norsko dobyvatel). Jeho celovečerní hrané filmy jsou hojně uváděny na mezinárodních festivalech a získaly i řadu domácích a zahraničních ocenění: Vajíčka (Cena FIPRESCI na MFF v Torontu, Cena sv. Anny na MFF v Moskvě a norská výroční cena Amanda), Ještě jeden den na slunci (Amanda za scénář), Povídky z kuchyně (Stříbrný klas na MFF ve Valladolidu, Cena poroty na MFF v São Paulu, Zlatá labuť na MFF v Kodani a norská výroční cena Amanda). V roce 2013 obdržel čestnou cenu Amanda. Je majitelem produkční společnosti BulBul Film, kde vznikly i všechny jeho snímky. – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Rødvyn Aargang 81 (1981, Červené víno, ročník 81), Makrellen er kommen (1989, Makrely dorazily), Happy Hour (1990; spol. r. Jörgen Bergmark), Søndasgsmiddag (1990, Nedělní poledne), Stein (1992, Kámen), dokumenty Mot til verdighet (1994, Odvaha k důstojnosti) a Applaus (1993, Potlesk), tragikomedie o dvou sedmdesátiletých bratrech, do jejichž života náhle vstoupí handicapovaný syn jednoho z nich, Eggs (1995, Vajíčka), kr. f. Bare kødd (1995, Pouze maso), příběh mladého norského námořníka, který je během svého čekání ve španělském přístavu zasvěcován australským dobrodruhem do tajů života, En dag til i solen (1998, Ještě jeden den na slunci), smutná komedie z padesátých let o státním výzkumu života starých mládenců z jedné vesnice Povídky z kuchyně (2003, Salmer fra kjøkkenet; + prod.), přepis autobiografické knihy Charlese Bukowského Faktótum (2005, Factotum; spol. sc., režie), minipříběhy ze Štědrého dne Domů na Vánoce (2010, Hjem til Jul; + prod.), příběh strojvůdce, odcházejícího do penze, O’Horten (2007; + prod.), subtilní komorní příběh osamělé vědkyně 1001 gramů (2014, 1001 gram; + prod.). -fik-