Zmenšování

barevný, hořká komedie, sci-fi, 12 nevhodný pro děti, 1:2,39, 2–D, zvuk – 5.1, 7.1 (Dolby Digital), dlouhý – 136 min.

Původní název: Downsizing. Země původu: USA. Výrobce: Ad Hominem, Gran Via Productions. Pro Paramount Pictures. Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 11.1.2018. Mluveno: anglicky, norsky, španělsky, francouzsky (titulky). – Podívej se na život z nového úhlu. Film Alexandera Paynea.

Distribuce: CinemArt (do 11.1.2021). Lokace: Norsko: Trollfjord, Bergen, Tysfjord. USA: Nebraska – Omaha; Kalifornie – Lancaster. Kanada: Ontario – Toronto.

AUTOŘI: Režie: Alexander Payne. Scénář: Alexander Payne, Jim Taylor. Kamera: Phedon Papamichael. Architekt: Stefania Cella /ž/. Návrhy kostýmů: Wendy Chuck /ž/. Masky: Julie Hewett /ž/, Cliona Furey /ž/ (účesy). Střih: Kevin Tent. Zvuk: Greg Chapman. Výkonná produkce: Diana Pokorny /ž/. Producent: Megan Ellison /ž/, Mark Johnson, Alexander Payne, Jim Taylor, Jim Burke. Koproducent: Leifur B. Dagfinnsson. Vizuální efekty: James E. Price (supervize), Industrial Light & Magic, Framestore, Rodeo FX, Shade VFX, Lola VFX. Zvláštní efekty: Michael Innanen (koordinátor). Hudba: Rolfe Kent. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Tom Farr.

Hrají: Matt Damon (Paul Safranek), Christoph Waltz (Dušan Mirkovič), Hong Chau /ž/ (Ngoc Lan Tran), Kristen Wiig /ž/ (Audrey Safraneková), Rolf Lassgård (dr. Jorgen Asbjørnsen), Ingjerd Egeberg /ž/ (Anne-Helene Asbjørnsenová), Udo Kier (Konrad), Jason Sudeikis (Dave Johnson), James Van Der Beek (anesteziolog), Neil Patrick Harris (Jeff Lonowski), Laura Dern /ž/ (Laura Lonowská), Joaquim de Almeida (dr. Pereira), Margo Martindale /ž/ (žena v shuttleu), May Kay Place /ž/ (Pepe Serna).

České titulky: Kateřina Hámová.

Norští vědci v rámci výzkumu přežití přemnoženého lidstva na Zemi vymyslí metodu nevratného zmenšování. Po patnácti letech žijí vedle sebe normální lidé i zmenšení lidé. Ze zmenšování je výnosný byznys a ti malí jsou díky nižším nákladům bohatší a spokojenější. Ergoterapeut Paul Safranek se rovněž dá zmenšit. Jeho žena si to na poslední chvíli rozmyslí a později se s ním rozvede. Muž žije v kolonii zmenšených Leisurelandu, kde se seznámí s jednonohou vietnamskou disidentkou Ngoc Lan Tran, neúnavně se věnující dobročinnosti. Ta změní i Paula. Spolu se dostanou do původní norské kolonie, která kvůli neodvratné zkáze lidstva chystá přesídlení do připraveného bunkru v horském masivu. Paul chce odejít s jejími obyvateli, posléze si to kvůli Ngoc Lan rozmyslí a vrací se s ní do Leisurelandu pokračovat v bohulibé práci. -tbk-