Zloději

barevný, psychologický, sociální, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 121 min.

Původní název: Manbiki kazoku, Shoplifters (anglický název). Země původu: Japonsko. Výrobce: AOI Pro. Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 11.10.2018. Mluveno: japonsky (titulky). – Film, který vám ukradne srdce.

Distribuce: Be2Can Distribution (Film Europe). Lokace: Japonsko: Tokio.

AUTOŘI: Režie: Hirokazu Koreeda. Scénář: Hirokazu Koreeda. Kamera: Ryuto Kondo. Architekt: Keiko Mitsumatsu /ž/. Návrhy kostýmů: Kazuko Kurosawa /ž/. Masky: Mutsuki Sakai /ž/ (+ účesy). Střih: Hirokazu Koreeda. Zvuk: Kazuhiko Tomita. Výkonná produkce: Takashi Ishihara, Tom Yoda, Yasuhito Nakae. Producent: Kaoru Matsuzaki /ž/, Akihiko Yose, Hijiri Taguchi /ž/. Koproducent: Megumi Osawa /ž/, Satomi Odake /ž/. Hudba: Haruomi Hosono. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Lily Franky (Osamu), Sakura Ando /ž/ (Nobujo), Mayu Matsuoka /ž/ (Aki), Kirin Kiki /ž/ (babička Hacue), Jyo Kairi (Šóta), Miyu Sasaki /ž/ (Juri).

České titulky: Haruna Honcoop (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Cannes 2018: Zlatá palma.

I ve svém dalším snímku Zloději pokračuje slavný japonský filmař Hirokazu Koreeda v pečlivém popisu rodinných vztahů. Dělá to v téměř neorealistickém stylu a opět s velkou empatií. I když filmová rodina je hodně zvláštní a rodinné vazby rozhodně nejsou takové, jakými se zdají být… – Padesátník Osamu se v občasné práci rozhodně nepřetrhne a přiživuje se prostřednictvím asi desetiletého syna Šóty drobnými krádežemi v obchodech. Žijí s manželkou Nobujo a její nevlastní sestrou Aki načerno u babičky Hacue ve stísněném prostoru kdesi u sídliště. Ujmou se pětileté Juri, kterou rodiče týrají a o kterou zjevně nestojí. Všichni se mají rádi. Když Hacue zemře, pohřbí ji v bytečku pod podlahou. Rodinná idyla skončí, když se Šóta zraní pádem, aby odvrátil pozornost od kradoucí Juri. Dospělí jsou zadrženi, děvčátko vráceno zlým rodičům a Šóta se ocitne v útulku. Vyjde najevo, že manželé kdysi zabili v sebeobraně Nobujina muže (a zakopali ho) a že Šótu odvedli z parkoviště. Aki, přivydělávající si v kabinkách erotického podniku, byla ve skutečnosti babiččinou nevlastní vnučkou. Nobujo vezme vinu na sebe a je odsouzena na pět let. Prozradí Šótovi, odkud pochází, a ten se po rozloučení s Osamuem vydá za svými pravými rodiči. – Snímek byl uveden na zahájení přehlídky Be2Can 2018. -tbk-