Ženou z boží vůle

barevný, hořká komedie, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 96 min.

Původní název: Die göttliche Ordnung. Země původu: Švýcarsko. Výrobce: Zodiac Pictures, Schweizer Radio und Fernsehen (koprodukce), SRG SSR (koprodukce), Teleclub (koprodukce), Bundesamt für Kultur (podpora), Zürcher Filmstiftung (podpora), Kulturfonds Suissimage (podpora), Kanton Aargau (podpora), Appenzell Ausserrhoden (podpora). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 26.4.2018. Mluveno: německy (švýcarská němčina), anglicky, italsky (titulky).

Distribuce: Film Europe. Lokace: Švýcarsko: Trogen, Auenstein, Herisau, Rehetobel, Gais, Flawil, Heiden, Hundwill, Rheineck, Rohrschach, Curych.

AUTOŘI: Režie: Petra Volpe /ž/. Scénář: Petra Volpe /ž/. Kamera: Judith Kaufmann /ž/. Architekt: Su Erdt /ž/. Návrhy kostýmů: Linda Harper /ž/. Masky: Jean Cotter. Střih: Hansjörg Weissbrich. Zvuk: Patrick Storck. Výkonná produkce: Sarah Bossard /ž/. Producent: Reto Schaerli, Lukas Hobi. Hudba: Annette Focks /ž/. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Marie Leuenberger /ž/ (Nora), Max Simonischek (Hans), Rachel Braunschweig /ž/ (Theresa), Sibylle Brunner /ž/ (Vroni), Marta Zoffoli /ž/ (Graziella), Bettina Stucky /ž/ (Magda), Noe Krejcí (Max), Finn Sutter (Luki), Peter Freiburghaus (Gottfried), Therese Affolter /ž/ (paní Wipfová), Ella Rumpf /ž/ (Hanna), Nicholas Ofczarek (Werner), Sofia Helin /ž/ (Indra).

České titulky: Barbora Molnár (Filmprint Digital).

Ceny: MFF Tribeca 2017, New York: Cena poroty pro nejlepší herečku (Marie Leuenbergerová), Cena Nory Ephronové (Petra Volpeová), Cena diváků. Švýcarské filmové ceny: nejlepší scénář (Petra Volpeová), nejlepší herečka (Marie Leuenbergerová), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Rachel Braunschweigová).

Ve svém druhém celovečerním filmu se švýcarská scenáristka a režisérka Petra Volpeová (nar. 1970) vrací do nedávné minulosti, kdy v její vlasti vrcholil boj žen za získání volebního práva. – Švýcarsko 1971. Nora Ruckstuhlová z horské vesnice se stará o manžela, dva syny a také o tchána. Z několika důvodů se však také začne starat o politiku. Se starou bývalou hospodskou Vroni, s Italkou Graziellou, která převzala Vronin podnik, a později i se švagrovou Theresou, jež si uvědomí, že svou poddajností manželu Wernerovi a tchánovi zavinila uvěznění jejich vzpurné dcery Hanny, uspořádají schůzi kvůli blížícímu se referendu o ženském volebním právu. Zúčastní se demonstrace v Curychu a dozvědí se netušené věci o sexu a o svém těle. Schůze sice skončí fiaskem, ale nakonec se k nim ženy z vesnice přidají a začnou stávkovat. Proti Noře se postaví její manžel Hans. Akce předčasně skončí, když Vroni zemře. K volebním urnám však musejí muži procházet mlčícím špalírem žen. Ženské volební právo je odhlasováno… -tbk-