Utøya, 22. července

barevný, historický, psychologický, thriller, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 92 min.

Původní název: Utøya 22. juli. U – July 22 (anglický název). Země původu: Norsko. Výrobce: Paradox Film 7, Norks Filminstitutt (podpora), Nordisk Film- & TV Fond (podpora), Creative Europe Media (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 19.7.2018. Mluveno: norsky (titulky). – 72 minut, které otřásly Evropou.

Distribuce: Be2Can (Film Europe).

AUTOŘI: Režie: Erik Poppe. Námět: Erik Poppe. Scénář: Siv Rajendram Eliassen, Anna Bache-Wiig /ž/. Kamera: Martin Otterbeck. Architekt: Harald Egede-Nissen. Návrhy kostýmů: Rikke Simonsen /ž/. Masky: Elizabeth Bukkehave /ž/. Střih: Einar Egeland. Zvuk: Hans Olav Strand, Gisle Tveito (design zvuku). Výkonná produkce: Erik Poppe, Jan Petter Dickman. Producent: Finn Gjerdrum, Stein B. Kvae. Vizuální efekty: Kai Kiønig Bortne (supervize). Hudba: Wolfgang Plagge. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Martin Zetterlund.

Hrají: Andrea Berntzen /ž/ (Kaja), Elli Rhiannon Müller Osbourne /ž/ (Emilie), Jenny Svennevig /ž/ (Oda), Aleksander Holmen (Magnus), Ingeborg Enes /ž/ (Kristina), Sorosh Sadat (Issa), Brede Fristad (Petter), Ada Eide /ž/ (Caroline), Solveig Koløen Birkeland /ž/ (umírající dívka).

České titulky: Jarka Vrbová (Filmprint Digital).

Norský režisér Erik Poppe (nar. 1960) natočil sugestivní psychothriller Utøya, 22. července sice s fiktivními postavami, ale na základě vzpomínek účastníků známé norské tragédie. 22. července 2011 spáchal neonacistický atentátník Anders Behring Breivig (jehož jméno se v Norsku nevyslovuje, proto je v titulcích filmu použito pouze označení terorista a proto se také ve filmu objeví jen jeho silueta) atentát na vládní budovy v Oslu a brzy poté během 72 minut postřílel na táboře sociálně demokratické mládeže na ostrově Utøya 77 lidí, vážně jich zranil 99 a přes 300 lidí utrpělo psychické trauma. – Osmnáctiletá Kaja je s kamarády, když se na ostrově začne ozývat střelba a vypukne panika. Ukrývá se s nimi v hlavní budově, pak v lese, ale nakonec se vydá do prázdného kempu marně hledat sestru Emilii. Cestou zpět v lese před ní umře postřelená dívka. Pod mořskými útesy se Kaja setká s mladíkem Magnusem, s nímž se před chvílí seznámila. Opět se vydá hledat sestru a je zasažena. Magnus se zachrání na člunu jedné novinářky, kde je mezi ostatními i nic netušící Emilie. – Drama, opírající se o jednotu místa a času, je snímáno především ruční kamerou a realisticky (bez snahy po efektu) zprostředkovává atmosféru beznaděje a strachu nevinných obětí. -tbk-