Tísňové volání

barevný, psychologický, kriminální thriller, 12 nevhodný pro děti, 1:1,77, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 85 min.

Původní název: Den skyldige. Země původu: Dánsko. Výrobce: Nordisk Film Spring, Nordisk Film Production (spolupráce), New Danish Screen (podpora). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 12.7.2018. Mluveno: dánsky (titulky). – Nejočekávanější severský thriller roku. Film Gustava Möllera.

Distribuce: KVIFF Distribution (do 30.5.2025).

AUTOŘI: Režie: Gustav Möller. Scénář: Gustav Möller, Emil Nygaard Albertsen. Kamera: Jasper Spanning. Architekt: Gustav Pontoppidan. Návrhy kostýmů: Ida Skov Gudmundsen-Holmgren /ž/. Střih: Carla Luffe /ž/. Zvuk: Oskar Skriver. Výkonná produkce: Henrik Zein /ž/. Producent: Lina Flint /ž/. Vizuální efekty: Dan Dirckinck-Holmfield (supervize). Zvláštní efekty: Christian Schandorph. Hudba: Carl Coleman, Caspar Hesselager.

Hrají: Jakob Cedergren (Asger Holm), Morten Thunbo (operátor), Maria Gersby (operátorka). Mluví: Jessica Dinnage /ž/ (Iben), Omar Shargawi (Rashid), Johan Olsen (Michael), Jacob Hauberg Lohmann (Bo), Katinka Evers-Jahnsen /ž/ (Mathilde), Jeanette Lindbaek /ž/ (dispečerka).

České titulky: Helena Březinová (Filmprint Digital).

Ceny: MFF Sundance, Park City 2018: Cena diváků v mezinárodní soutěži. MFF v Rotterdamu 2018: Cena mládežnické poroty, Cena diváků. MFF Art Film Fest, Košice 2018: Modrý anděl za nejlepší film, Modrý anděl za nejlepší mužský herecký výkon (Jakob Cedergren).

Ve svém celovečerním debutu, komorním kriminálním psychothrilleru Tísňové volání, použil režisér Gustav Möller známé syžetové schéma s příběhem, odvíjejícím se v jednotě místa a času zejména prostřednictvím telefonních hovorů. Scenáristé se přitom inspirovali skutečným telefonátem. Kromě protagonisty a několika kolegů v call centru jsou ostatní postavy zastoupeny pouze hlasem v telefonu. – Policista Asger Holm byl kvůli soudu, který se má uskutečnit zítra, dočasně přeřazen do call centra tísňového volání 112. Přijme rozhovor rozrušené Iben, kterou únosce odváží v bílé dodávce. Asger se v případu angažuje nad rámec své povinnosti a ještě do něj zapojí svého parťáka Rashida. Zjistí, že Iben je matkou malé Mathildy a miminka Olivera a že ji unesl její exmanžel, násilník Michael. Vyjde najevo, že Oliver byl brutálně zavražděn. Asger po mobilu radí Iben, co má dělat. Ona únosce omráčí a uteče mu. Nakonec však policista shledá, že žena je psychicky nemocná a že to ona zabila své dítě. Michael se ji pokoušel odvézt do léčebny, v níž už několikrát byla. Iben si uvědomí, co provedla, a chce skočit z mostu. Asger ji hovorem zadržuje, než pro ni přijede hlídka. Přizná jí, že zastřelil mladého delikventa, i když nemusel. Chce po Rashidovi, který pro něj má falešně svědčit, aby u zítřejšího soudu řekl pravdu. Po skončení akce muž odchází ze služby… -tbk-