Profesoři zločinu

barevný, kriminální komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 100 min.

Původní název: Smetto quando voglio, I Can Quit Whenever I Want (anglický název). Země původu: Itálie. Výrobce: Fandango, Ascent Film, Rai Cinema (koprodukce), Regione Lazio – Fondo Regionale per il Cinema e lAudiovisivo (podpora), Ministero per i Beni e le Attività Culturali (podpora), QMI (spolupráce). Rok copyrightu: 2014. Premiéra: 7.6.2018. Mluveno: italsky, rusky, latinsky (titulky). – Univerzita je škrtla. Drogové podsvětí přivítalo.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Itálie: Řím.

AUTOŘI: Režie: Sydney Sibilia. Námět: Valerio Attanasio, Sydney Sibilia. Scénář: Valerio Attanasio, Andrea Garello, Sydney Sibilia. Kamera: Vladan Radovic. Architekt: Alessandro Vannucci. Návrhy kostýmů: Francesca Vecchi /ž/, Roberta Vecchi /ž/. Masky: Dalia Colli /ž/. Střih: Gianni Vezzosi. Zvuk: Angelo Bonanni. Výkonná produkce: Laura Paolucci /ž/. Producent: Domenico Procacci, Matteo Rovere. Vizuální efekty: Rodolfo Migliari (supervize), Chromatica. Hudba: Andrea Farri. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Paola Vanoni /ž/ (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Emiliano Novelli.

Hrají: Edoardo Leo (Pietro Zinni), Valeria Solarino /ž/ (Giulia), Valerio Aprea (Mattia Argeri), Paolo Calabresi (Arturo Frantini), Libero De Rienzo (Bartolomeo Bonelli), Stefano Fresi (Alberto Petrelli), Lorenzo Lavia (Giorgio Sironi), Pietro Sermonti (Andrea De Sanctis), Sergio Solli (profesor Seta), Neri Marcorè (Muréna), Nadir Caselli /ž/ (Ilaria), Caterina Shulha /ž/ (Paprika).

České titulky: neuvedeno.

Italský režisér Sydney Sibilia natočil v roce 2014 úspěšnou kriminální komedii Profesoři zločinu, po níž v roce 2017 následovala další pokračování Profesoři zločinu: Masterclass a Profesoři zločinu: Velké finále. – Univerzitní výzkumník a neurobiolog Pietro Zinni je vyhozen ze školy. Nepřizná to své partnerce Giulii, která pracuje s drogově závislými. Spojí se s dalšími podobně postiženými kolegy, živícími se vesměs v manuálních povoláních, chemikem Albertem, latináři Giorgiem a Mattiou, antropologem Andreou, archeologem Arturem a makroekonomem Bartolomeem. Vytvoří drogový gang a záhy na trhu uspějí s vlastní diskotékovou drogou, která není na seznamu nelegálních látek. Brzy se topí v milionech. Těhotná Giulia přijde na milencovy lži. Unese ji drogový boss Muréna, který ji vymění na Bartolomeově vynucené svatbě s kolotočářkou Ilarií za deset kilo „kouzelných“ prášků. Po zatčení Alberta musejí kvůli tomu kamarádi vyloupit lékárnu. Poté gang skončí svou činnost. Pietro vezme všechno na sebe a jde do vězení. Po roce a půl z něj nechce ven, protože tu učí vězně a má stálý plat pro Giulii a synka. Alberto je v odvykacím programu a ostatní dál pracují mimo své obory… -tbk-