Potvora

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:2,35, DCP 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 86 min.

Původní název: En frygtelig kvinde. Země původu: Dánsko. Výrobce: Nordisk Film Production, New Danish Screen (podpora). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 8.2.2018. Mluveno: dánsky, anglicky (titulky). – Love story ze života o dvou lidech, kteří nedokáží být pohromadě, ale ani jeden bez druhého.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Dánsko: Kodaň.

AUTOŘI: Režie: Christian Tafdrup. Scénář: Christian Tafdrup, Mads Tafdrup. Kamera: Niels Buchholzer. Architekt: Joshua Beckford. Návrhy kostýmů: neuvedeno. Střih: Nicolaj Monberg. Zvuk: Thomas Huus, Bo Asdal. Výkonná produkce: Henrik Zein, Lena Haugaard /ž/. Producent: Marta Mleczek /ž/, Thomas Heinesen. Vizuální efekty: Thomas Øhlenschlaeger (supervize), Martin Madsen (supervize). Použitá hudba: Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob – Léto, 1. Allegro non molto. Různé skladby a písně.

Hrají: Anders Juul (Rasmus), Amanda Collin /ž/ (Marie), Rasmus Hammerich (Troels), Carla Mickelborg /ž/ (Pernille), Søren Hauch-Fausbøll (Svend), Vibeke Hastrup /ž/ (Ingelis), Nicolai Jandorf (Lars), Danny Thykaer (Jeppe), Niklas Lundstrøm (Jonathan), Heidi Keller /ž/ (Silja), Fanny Bernth /ž/ (Maja), Christian Tafdrup (James), Mads Tafdrup (Silas).

České titulky: Helena Březinová (Filmprint Digital).

Druhý celovečerní snímek dánského herce, režiséra a scenáristy Christiana Tafdrupa (nar. 1978) Potvora je komorní psychologickou studií milostného vztahu dvou povahově odlišných lidí. – Rasmus potká Marii na mejdanu. Začnou spolu chodit a dívka se k němu brzy nastěhuje. Submisivní mladík si stále více uvědomuje, že je zatlačován do pozadí a že energická, asertivní mladá žena získává v domácnosti i v životě stále více prostoru. Ona sama přiznává, že potřebuje muže, který by ji „krotil“. To však Rasmus nedokáže. Po několika krizích se pár rozejde. Avšak zanedlouho se k sobě vrátí. Marie otěhotní a zdá se, že vše bude jako dřív… -tbk-