Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni

barevný, hudební, komedie, road movie, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 100 min.

Původní název: The Extraordinary Journey of the Fakir. Země původu: Francie, Indie, Belgie. Výrobce: Brio Films, Scope Pictures Entertainment France (koprodukce), Little Red Car Films (koprodukce), Vamonos Films (koprodukce), TF1 Studio (koprodukce), Sony Pictures (koprodukce), Entertainment France (koprodukce), Aleph Motion Pictures (koprodukce), M! Capital Ventures (koprodukce), Impact Films (koprodukce), RTBF (koprodukce), Digital District (spolupráce), Cactus World Films (spolupráce), Cinefeel (spolupráce), Creative Europe Media (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 9.8.2018. Mluveno: anglicky (titulky). – Film Kena Scotta natočený podle knižního bestselleru Romaina Puértolase Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z Ikey.

Distribuce: Bioscop.

AUTOŘI: Režie: Ken Scott. Předloha: Romain Puértolas (kniha L’extraordinaire voyage du fakir qui était resté coincé dans une armoire Ikéa, 2013, česky Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z Ikey, nakl. Argo, Praha 2014). Scénář: Romain Puértolas, Luc Bossi, Ken Scott (spolupráce na scénáři), Jon Goldman (spolupráce na scénáři). Kamera: Vincent Mathias. Architekt: Alain-Pascal Housiaux. Návrhy kostýmů: Valérie Ranchoux /ž/. Masky: Catherine Tilmant /ž/, Oackland Breuer (účesy). Střih: Philippe Bourgueil. Zvuk: Dominique Warnier, Damien Aubry, Marc Doisne. Výkonná produkce: Mario Mazzarotto, Yamina Belarbi /ž/. Producent: Luc Bossi, Jaime Mateus-Tique, Grégoire Lassalle, Geneviève Lemal /ž/, Saurabh Gupta, Gulzar Inder Chahal, Aditi Anand, Samir Gupta. Koproducent: Nicolas R. de la Mothe, David Danesi, Keshav Anand, Arlette Zylberberg /ž/. Vizuální efekty: Thomas Duval (supervize). Hudba: Nicolas Errèra, Amit Trivedi (písně).

Hrají: Danesh (Adža), Bérénice Bejo /ž/ (Nelly Marnayová), Erin Moriarty /ž/ (Marie), Barkhad Abdi (Wiraj), Gérard Jugnot (Gustave), Ben Miller (úředník Smoth), Abel Jafri (kapitán Fik), Sarah-Jeanne Labrosse /ž/ (Rose), Kay Greidanus (Pieter), Amruta Sant /ž/ (Sirin).

České titulky: Blažena Kukulišová (PO.ET.A).

Komediální road movie s písňovými vstupy režiséra Kena Scotta Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni je adaptací bestselleru francouzského spisovatele Romaina Puértolase. – Adžatašatru Lavaš Patel (Adža) vypráví na policejní stanici v Mumbaji svůj příběh trojici mladistvých delikventů. Vyrůstal jako dítě svobodné matky Sirin. Okouzlil ho katalog nábytku z IKEA. Se dvěma kamarády vystupovali jako pouliční kejklíři. Maskovali tak své kapsářství. Po matčině smrti Adža najde milostné dopisy od svého francouzského otce a vyrazí do Paříže s jejím popelem. Okrade ho taxikář Gustave. V IKEA se mu zalíbí zákaznice, Američanka Marie. Domluví si s ní rande. Zavře se tam na noc ve skříni. Probudí se v náklaďáku mezi běženci ze Somálska. S nimi po přechodném pobytu v Londýně skončí na letišti v Barceloně. Odtud „zmizí“ v kufru herečky Nelly Marnayové do Říma. Empatická krasavice tam prodá svému ctiteli za 100 000 eur jeho košili, na niž napsal svůj příběh. Adža pak uletí balonem. Přistane na lodi obchodníků se zbraněmi. Ti mu seberou peníze a Ind skončí v uprchlickém táboře, kde potká své známé běžence. Ti mu pomohou získat obnos zpět. Rozdá jim peníze a nechá si jen na letenku a na falešný pas. V IKEA, kam přišel pro schovanou dózu s matčiným popelem, narazí na Marii a jejího nového přítele Pietra. Odletí domů a začne učit. Muž končí vyprávění. Delikventi slíbí, že budou za propuštění denně chodit do jeho školy. Za Adžou přijede Marie. Dóza s popelem leží v Paříži na hrobě Indova otce. -kat-