Plážoví povaleči

barevný, psychologický, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, MP4, Dolby Digital, dlouhý – 99 min.

Původní název: Beach Rats. Země původu: USA. Výrobce: Cinereach Production, Animal Kingdom (spolupráce), Secret Engine (spolupráce). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 29.3.2018. Mluveno: anglicky (titulky). – Film režisérky Elizy Hittman.

Distribuce: Artcam. Lokace: USA: New York – Brooklyn, Queens, Staten Island.

AUTOŘI: Režie: Eliza Hittman /ž/. Scénář: Eliza Hittman /ž/. Kamera: Hélène Louvart /ž/. Architekt: Grace Yun /ž/. Návrhy kostýmů: Olga Mill /ž/. Masky: Naomi Raddatz /ž/ (+ účesy). Střih: Scott Cummings, Joe Murphy. Zvuk: Laura Cunningham /ž/. Výkonná produkce: Philipp Engelhorn, Michael Raisler, David Kaplan. Producent: Drew Houpt, Brad Becker-Parton, Paul Mezey, Andrew Goldman. Koproducent: Shrihari Sathe. Hudba: Nicholas Leone. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Manny Siverio.

Hrají: Harris Dickinson (Frankie), Madeline Weinstein /ž/ (Simone), Kate Hodge /ž/ (Donna, Frankieho matka), Neal Huff (Joe, Frankieho otec), Nicole Flyus /ž/ (Carla), Frank Hakaj (Nick), David Ivanov (Alexei), Anton Selyaninov (Jesse), Harrison Sheehan (Jeremy), Douglas Everett Davis (Harry), Gabriel Gans (Eddie), Erik Potempa (Michael).

České titulky: Tereza Benhartová.

Ceny: MFF Sundance, Park City 2017: Cena za režii amerického filmu (Eliza Hittmanová). MFF Mezipatra 2017, Praha, Brno: Hlavní cena.

Americká režisérka Eliza Hittmanová natočila po svém debutu It Felt Like Love (2013, Skoro jako láska), v němž sledovala zrání dospívající dívky, další případovou studii o devatenáctiletém mladíkovi, narážejícím na hranice své sexuality. – Frankie žije s matkou a mladší sestrou v domku v Brooklynu. Jeho otec doma zemře na rakovinu. Mladík kouří trávu a fetuje prášky. Během léta se poflakuje po plážích s tříčlennou partou výrostků. Po nocích chatuje na gay seznamce se staršími muži. Jednou ho pokusí svést energická dívka Simone, ale on zklame. Později se s ní kvůli matce a partě znovu sblíží. Zároveň se stále více osměluje vůči mužům. Tajně se s několika sejde a prožije první homoerotické zkušenosti. Posléze si dá schůzku s mladším gayem Jeremym a navrhne kamarádům, že by si s ním mohli zahulit. Dva kluci z party gaye za Frankieho přihlížení přepadnou, a když získají trávu, srazí ho do moře. Mezitím Donna zjistí, že syn fetuje. Ten má kvůli Jeremymu výčitky svědomí; neví, zda se homosexuál neutopil. – V zajímavě pojatém filmu se postavy neoslovují jmény (kromě Jeremyho a protagonistova otce Joea). -tbk-