Otevřená

černobílý, psychologický, milostný příběh, 18 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, DVD-K, BRD-K, MP4, zvuk – 5.1, dlouhý – 72 min.

Původní název: Otvorena. Země původu: Srbsko. Výrobce: Cinnamon Production, TK Films Limited (koprodukce). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 8.11.2018. Mluveno: srbsky (titulky). – Když jedna dívka odhalí druhé, co k ní skutečně cítí, změní se jejich přátelství v noční můru...

Distribuce: Balkanfilm (do 4.11.2019).

AUTOŘI: Režie: Momir Milošević. Scénář: Momir Milošević. Kamera: Ivana Rajić /ž/. Architekt: Katarina Plavša /ž/. Návrhy kostýmů: Kristina Savić /ž/. Masky: Sladjana Kostić /ž/ (+ účesy). Střih: Davor Bosankić. Zvuk: Luka Barajević, Filip Verkić, Dane Vlaisavljević (design zvuku). Producent: Talib Alkhudairy, Ivica Vidanović, Momir Milošević. Vizuální efekty: Pierre DOncio (supervize). Zvláštní efekty: Miroslav Lakobrija. Hudba: Zoran Radulović. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Milena Djurović /ž/ (Sára), Jelena Pužić /ž/ (Alisa), Jelena Angelovski /ž/ (Sářina matka), Sava Kešić (Vuk), Nebojša Kandić (otčím), Dino Stevanović (basketbalista).

České titulky: Petr Michálek (překlad).

Celovečerní autorský debut Momira Miloševiće (nar. 1989) Otevřená má charakter experimentálního artového filmu. V černobílém komorním psychologickém příběhu s hororovými prvky tvůrce sleduje zrání dospívající dívky, která má problém se svou sexuální orientací. – Sára sdělí kamarádce a spolužačce Alise dopisem, že ji miluje. Ta má sexuální zkušenost s násilným mladíkem a odmítne ji. Školní psycholožka oběma doporučí, aby se přestaly stýkat. Po čase však Alisa, která už pracuje a která změnila image, přítelkyni vyhledá. Sára mezitím prožívá různé stavy a vize. Na basketbalovém asfaltovém hřišti mezi vybydlenými sídlištními domy se dívky objímají. Pak jdou do sklepního labyrintu. Sára tam vidí děsivou nadpřirozenou bytost. Ta Alisu zabije, její hlavu hodí před vyděšenou dívku, která omdlí. – Sára se probudí doma. Odnese do fotolabu film z Alisina fotoaparátu. Dá se tu s ní do řeči mladý prodavač, který ji oslovil už před časem. Dívka je náhle klidná a vyrovnaná… – Ve filmu jsou všechny ostatní postavy kromě protagonistek rozostřené nebo mimo obraz, právě tak jako je většinou rozostřené nevlídné prostředí. Výjimku tvoří mladík na konci, jemuž je vidět do tváře. Kamera často pracuje s makrodetaily a těží z krásy obou dívek, připomínajících modelky. -tbk-