Ohrožené druhy

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 105 min.

Původní název: Espèces menacées. Země původu: Francie, Belgie. Výrobce: Les Films du Lendemain, Mars Films, Les Films du Fleuve, Proximus, CNC (účast), OCS (účast), Ciné+ (účast), La Région Provence-Alpes-Côte d’Azur (podpora), Département des Alpes-Maritimes (podpora), Tax Shelter du Gouvernement Fédéral Belge (podpora), Casa Kafka (podpora), Belfius (podpora), Cofinova 12 (spolupráce), DEVTVCine 3 (spolupráce), Cofinova Développement 3 (spolupráce), Soficinéma 12 Développement (spolupráce). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 23.8.2018. Mluveno: francouzsky (titulky).

 Distribuce: Be2Can Distribution (Film Europe). Lokace: Francie: Alpes-Maritimes – Nice.

 AUTOŘI: Režie: Gilles Bourdos. Předloha: Richard Bausch (povídky z knihy The Stories of Richard Bausch, 2004, česky Povídky Richarda Bausche). Scénář: Michel Spinosa, Gilles Bourdos. Kamera: Mark Lee Ping-Bing. Architekt: Guillaume Deviercy. Návrhy kostýmů: Virginie Montel /ž/. Masky: Frédérique Ney. Střih: Yannick Kergoat. Zvuk: François Waledisch, Valérie Deloof /ž/, Thomas Gauder. Výkonná produkce: Les Films du Lendemain. Producent: Kristina Larsen /ž/. Koproducent: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Delphine Tomson /ž/. Vizuální efekty: Cyrille Bonjean Joseph (supervize), Philippe Frère (supervize), Mikros Image. Zvláštní efekty: Michel Charvaz. Hudba: Alexandre Desplat. Použitá hudba: John Cage, Willis Earl Beal, Juventino Rosas. Koordinátor kaskadérů: Yves Girard.

Hrají: Alice Isaaz /ž/ (Jo Kaufmanová), Vincent Rottiers (Tomas), Grégory Gadebois (Joseph Kaufman), Suzanne Clément /ž/ (Edith Kaufmanová), Eric Elmosnino (Vincent Lamblin), Alice de Lencquesaing /ž/ (Mélanie Lamblinová), Carlo Brandt (Jan Petersen), Agathe Dronne /ž/ (Marie Lamblinová), Damien Chapelle (Anthony Gardet), Brigitte Catillon /ž/ (Nicole Gardetová), Pauline Etienne /ž/ (Anna), Frédéric Pierrot (Laurent Gardet), Micha Lescot (lékař).

České titulky: Jana Trubková (Filmprint Digital).

V psychologickém dramatu Ohrožené druhy režiséra a scenáristy Gillese Bourdose (nar. 1963), z jehož tvorby jsme viděli životopisný snímek Renoir (2012, Renoir), se v typické mozaikovité struktuře postupně stýkají příběhy několika rodin. – Mladičká Jo se ožení s dřevařem Tomasem, který ji záhy začne týrat. Dívka však odmítá pomoc rodičů Josepha a Edith i ostatních. – Vincent Lamblin se dozví od dcery Mélanie, že čeká dítě se svým profesorem Janem Petersenem, kterému je třiašedesát let. Muž se odstěhuje od manželky Marie, s níž se rozvede. Stane se sousedem Tomase a Jo a je svědkem domácího násilí. – Submisivní Janův student Anthony Gardet podléhá své matce Nicole, která skončí na psychiatrii, když ji opustí manžel s mladší Maročankou. Mladík se zamiluje do uklízečky Anny, ale ta jej odmítne. – Jo navštíví Marii v organizaci pro týrané ženy, ale uteče odtud a nabourá do Anthonyho vozu. Rozzuřený Tomas pak studentovo auto poškodí. – Edith vyčte manželovi jeho slabost a ten Tomase ze zoufalství zastřelí. – Nicole Gardetová uteče se synem z kliniky. – Vincent se usmíří s provdanou Mélanií, jíž se narodila holčička. – Těhotná Jo pracuje na pile; přijdou na ní porodní bolesti…        -tbk-