Na konci světa

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, DVD-K, BRD-K, MP4, Dolby Digital, dlouhý – 104 min.

Původní název: God’s Own Country. Země původu: Velká Británie. Výrobce: Shudder Films, Inflammable Films, BFI (zadavatel), Creative England (zadavatel). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 25.1.2018. Mluveno: anglicky, rumunsky (titulky).

Distribuce: AČFK (do 18.9.2024). Lokace: Velká Británie: Anglie – West Yorkshire.

AUTOŘI: Režie: Francis Lee. Scénář: Francis Lee. Kamera: Joshua James Richards. Architekt: Stéphane Collonge. Návrhy kostýmů: Sian Jenkins /ž/. Masky: Bean Ellis (+ účesy). Střih: Chris Wyatt. Zvuk: Phil Cape, Anna Bertmark /ž/ (design zvuku). Výkonná produkce: Diarmid Scrimshaw, Anna Duffield /ž/, Mary Burke /ž/, Celine Haddad /ž/, Paul Webster, Cavan Ash, Richard Holmes. Producent: Manon Ardisson /ž/, Jack Tarling. Hudba: A Winged Victory For The Sullen. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Neil Tattersall (souboje).

Hrají: Josh O’Connor (Johnny Saxby), Gemma Jones /ž/ (Deirdre Saxbyová), Ian Hart (Martin Saxby), Alec Secareanu (Gheorghe Ionescu), Melanie Kilburn /ž/ (Gloria), Harry Lister Smith (mladík na aukci).

České titulky: Anna Kareninová (překlad) (Linguafilm).

Ceny: Sundance Film Festival 2017: nejlepší režie zahraničního filmu. Britské nezávislé filmové ceny: nejlepší britský nezávislý film, nejlepší herec (Josh O’Connor), nejlepší první scénář (Francis Lee), nejlepší zvuk (Anna Bertmarková).

Úspěšný autorský debut britského herce Francise Leea Na konci světa je nepochybně inspirován titulem Zkrocená hora (2005, Brokeback Mountain; r. Ang Lee). V komorním příběhu mladý homosexuální farmář Johnny ze západního Yorkshiru, na němž kvůli otci Martinovi, ochrnutému po mrtvici, spočívá starost o celé hospodářství (kde žije ještě jeho babička Deirdre), dře do úpadu a útěchu hledá pouze v hospodském pití a v občasném sexuálním vybití. Vše se změní s příchodem rumunského čeledína Gheorghe, který je také gay a který se snaží Johnnyho přimět k pochopení, že ve vztahu je kromě sexu důležité i citové pouto. – Snímek se opírá zejména o autentické postižení syrové atmosféry a primitivních životních podmínek, jež tvůrce zná z vlastní zkušenosti. V české distribuci se objevil na základě hlasování účastníků Letní filmové školy v Uherském Hradišti 2017, kteří ho vybrali ze tří titulů sekce LFŠ uvádí. -tbk-