Miami

barevný, psychologický, kriminální, road movie, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 119 min.

Původní název: Miami. Země původu: Finsko. Výrobce: Helsinki-Filmi. Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 12.4.2018. Mluveno: finsky, anglicky (titulky).

Distribuce: Film Europe.

AUTOŘI: Režie: Zaida Bergroth /ž/. Scénář: Jan Forsström, Zaida Bergroth /ž/. Kamera: Hena Blomberg. Architekt: Okku Rahikainen. Návrhy kostýmů: Tiina Kaukanen /ž/. Masky: Marjut Samulin /ž/. Střih: Samu Heikkilä. Zvuk: Olli Pärnänen, Micke Nyström (design zvuku). Výkonná produkce: Aleksi Bardy, Annika Sucksdorff /ž/, Dome Karukoski. Producent: Miia Haavisto /ž/. Vizuální efekty: Eki Halkka. Hudba: Tuomas Norvio (dodatečná hudba), Matthias Petsche (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Jan Forsström (hudební supervize). Choreografie: Ari Helenius. Koordinátor kaskadérů: Juha Pursiainen.

Hrají: Krista Kosonen /ž/ (Angela), Sonja Kuittinen /ž/ (Anna), Juhan Ulfsak (Eduard), Alex Anton (Timi), Christian Lindroos (Jakke), Janne Reinikainen (Jouni), Kristian Smeds (Mertsi), Pirkko Hämäläinen /ž/ (Junellová), Matti Laine (šéf ochranky).

České titulky: Viola Parente-Čapková (Filmprint Digital).

Cena: Výroční cena Jussi: nejlepší herečka (Krista Kosonenová).

I ve svém třetím snímku Miami, zjevně inspirovaném klasickým titulem Thelma a Louise (1991, Thelma & Louise; r. Ridley Scott), sleduje finská režisérka Zaida Bergrothová (nar. 1977) rodinné vazby, tentokrát v žánru kriminální road movie. – Tanečnici Angelu napadne po představení vymahač Jakke. Pomůže jí dívka Anna a odveze ji k sobě. Angela zjistí, že je to její nevlastní sestra. Vezme ji s sebou a přiměje ji, aby s ní vystupovala. Angela musí splati dluh lichváři Mertsimu. Proto dívky vydírají klienty, pro něž tanečnice soukromě tančí. Jednou je dostihne Jakke a opilá Angela ho přejede. Muž sice není mrtvý, ale Anna ho utopí v lesní bažině. Peníze pro Mertsiho jim na pumpě ukradne motorkář. Dívky se zapletou s bohatými byznysmeny. Náhodou mají na mobilu natočené video s jednáním zkorumpované ministryně Junellové s ruským podnikatelem Richterem. Vydírají ho a chtějí zmizet do Miami, Angeliny vysněné štace. Jenže je po získání peněz dopadnou Richterovi lidé. Než je stačí zabít, Angela kvůli sestře uteče na led, kde se utopí. Anna pronásledovatelům ujede i s penězi. – Junellová udělá kariéru a Richter obchod. Anna navštíví Angelinu dcerku v adoptivní rodině.