Máří Magdaléna

barevný, biblický, 12 nevhodný pro děti, 1:2,20, 2–D, zvuk – 5.1, dlouhý – 120 min.

Původní název: Mary Magdalene. Země původu: Velká Británie, Austrálie. Výrobce: Sea-Saw Films, Porchlight Films, Focus Features (zadavatel), Film4 (zadavatel – spolupráce). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 22.3.2018. Mluveno: anglicky, hebrejsky (titulky). – Konečně poznáte její příběh. Od režiséra filmu Lion a producentů Královy řeči.

Distribuce: CinemArt (monopol do 22.3.2021). Lokace: Itálie: Apulie, Sicílie, Neapol, Matera.

AUTOŘI: Režie: Garth Davis. Scénář: Helen Edmundson /ž/, Philippa Goslett /ž/. Kamera: Greig Fraser. Architekt: Fiona Crombie /ž/. Návrhy kostýmů: Jacqueline Durran /ž/. Masky: Marese Langan /ž/ (+ účesy). Střih: Alexandre de Franceschi, Melanie Oliver /ž/. Zvuk: Robert Mackenzie, Chris Goodes. Výkonná produkce: Rose Garnett /ž/. Producent: Iain Canning, Emile Sherman, Liz Watts /ž/. Koproducent: Caroline Hewitt /ž/. Vizuální efekty: David Nelson (supervize), Iloura. Zvláštní efekty: Bernard Newton (supervize). Hudba: Hildur Gudnadóttir /ž/, Jóhann Jóhannsson. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Franco Maria Salamon.

Hrají: Rooney Mara /ž/ (Máří Magdaléna), Joaquin Phoenix (Ježíš), Chiwetel Ejiofor (Petr), Tahar Rahim (Jidáš), Ariane Labed /ž/ (Ráchel), Denis Ménochet (Daniel), Tchéky Karyo (otec Máří Magdalény Elíša), Hadas Yaron /ž/ (Sára), Ryan Corr (Josef), Irit Sheleg /ž/ (Ježíšova matka Maria), Lubna Azabal /ž/.

České titulky: Lenka Večerková, Jiří Gračka (odborná konzultace) (Filmprint Digital).

Nového zpracování tradičního biblického příběhu se pod názvem Máří Magdaléna ujal Garth Davis, který přináší nový pohled na církví dlouho opomíjenou postavu z evangelií. V realistickém ztvárnění, připomínajícím předcházející díla Piera Paola Pasoliniho nebo Martina Scorseseho, je Marie Magdalská líčena jako svobodomyslná žena, která se navzdory odsudkům stala platnou členkou Ježíšova nejužšího okruhu. – Mladá Marie je jiná než ostatní. I když to její rodina neschvaluje, následuje po prvním setkání Ježíše a jeho učedníky. Sdílí s nimi jeho zázraky, je svědkyní jeho vnitřních nejistot. Při Ježíšově zadržení je omráčena římským vojákem. Probere se, až když zbědovaný muž vláčí břevno kříže k popravišti. Spolu s jeho matkou zažije Ježíšovu smrt a později se sama stane svědkyní mužova zmrtvýchvstání, což hned zvěstuje pochybujícímu Petrovi a dalším Mistrovým učedníkům, zklamaným, že Syn boží včas nepodnítil povstání. Apeluje na ně, že je potřeba pokračovat v Jeho díle a vytvořit církev, která vybuduje nový svět.