Mama Brasil

barevný, psychologický, sociální, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 98 min.

Původní název: Benzinho. Země původu: Brazílie, Uruguay. Výrobce: Bubbles Project, Baleia Fimes (koprodukce), TVZero (koprodukce), Mutante Cine (koprodukce), Canal Brasil (koprodukce), Telecine (koprodukce). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 12.7.2018. Mluveno: portugalsky (titulky). – Rodinné balení lásky.

Distribuce: KVIFF Distribution (do 31.1.2025). Lokace: Brazílie: Rio de Janeiro – Petrópolis, Araruama.

AUTOŘI: Režie: Gustavo Pizzi. Scénář: Gustavo Pizzi, Karine Teles /ž/. Kamera: Pedro Faerstein. Architekt: Dina Salem Levy /ž/. Návrhy kostýmů: Diana Leste /ž/. Masky: Virginia Silva /ž/ (+ účesy). Střih: Lívia Serpa /ž/. Zvuk: Rafael Alvarez, Roberto Espinoza (design zvuku). Výkonná produkce: Tatiana Leite /ž/, Leo Ribeiro, Rodrigo Letier. Producent: Tatiana Leite /ž/. Koproducent: Rodrigo Letier, Agustina Chiarino /ž/, Fernando Epstein, Gustavo Pizzi. Vizuální efekty: Kenzo Mijares. Hudba: Daniel Roland, Maximiliano Silveira, Pedro Sá. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Karine Teles /ž/ (Irene), Otávio Müller (Klaus), Adriana Esteves /ž/ (Soňa), César Troncoso (Alan), Konstantinos Sarris (Fernando), Luan Teles (Rodrigo), Arthur Teles Pizzi, Francisco Teles Pizzi (dvojčata Matheus a Fabiano), Pablo Riera (Jander).

České titulky: Alena Obrusníková (Filmprint Digital).

Brazilský režisér Gustavo Pizzi (nar. 1977) spolupracoval na scénáři laskavého rodinného filmu Mama Brasil se svou (nyní již bývalou) manželkou, herečkou Karine Telesovou, která též ztělesnila titulní roli. Podle něj je jejich dílo spíše osobní než autobiografické. – Irene a Klaus mají syny Fernanda, Rodriga a dvojčata Matheuse a Fabiana. V jejich rozpadajícím se domku našla před násilnickým manželem Alanem útočiště Irenina sestra Soňa se synkem Thiagem. Středobodem rodinného dění je Irene. Když Fernando dostane nabídku hrát profesionálně házenou v Německu, přeje mu to, ale jen obtížně se vyrovnává s tím, že sedmnáctiletý syn poletí sám do Evropy. Ona sama právě udělala maturitu ve večerní škole. Rodina na tom není finančně dobře, žena nemá stálé zaměstnání a Klausovo malé papírnictví je před bankrotem. Kvůli Fernandovu odjezdu je třeba spoustu věcí zařídit a překonávat byrokratické překážky. Klaus má řadu obchodních plánů, které vždy zkrachují. Navzdory manželce chce, aby prodali prázdninový dům na pláži a aby už konečně dostavili domek vedle jejich chátrajícího obydlí. Navíc Soňu stále obtěžuje Alan. Domácí atmosféra je přesto pohodová a manželé se stále mají rádi. Temperamentní Irene je bytostnou optimistkou, ale občas jí rupnou nervy, a pak nemá daleko k hysterii. Po Fernandově odjezdu spěchá s rodinou na pouliční přehlídku, na níž hraje Rodrigo na tubu. Má na sobě synův dres a její slzy se mísí s úsměvem. -kat-