Léto

černobílý/barevný, hudební, životopisný, 12 nevhodný pro děti, 1:2,76, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 126 min.

Původní název: Leto. Země původu: Rusko, Francie. Výrobce: Hype Film, KinoVista, CNC (podpora), Institut Français (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 16.8.2018. Mluveno: rusky, anglicky (titulky). – Rock, láska a Leningrad. Film Kirilla Serebrennikova.

Distribuce: Aerofilms (do 13.5.2028).

AUTOŘI: Režie: Kirill Serebrennikov. Námět: Natalja Naumenko /ž/ (paměti). Scénář: Michail Idov, Lili Idova /ž/, Kirill Serebrennikov. Kamera: Vladislav Opeljants. Architekt: Andrej Ponkratov. Návrhy kostýmů: Taťjana Dolmatovskaja /ž/. Masky: Tamara Frid /ž/. Střih: Jurij Karich. Zvuk: Boris Vojt. Výkonná produkce: Jelizaveta Čalenko /ž/, Olga Zorina /ž/. Producent: Ilja Sťjuart, Murad Osmann, Pavel Burja, Michail Finogenov. Koproducent: Charles-Evrard Čechov, Ilja Džincharadze, Sergej Štern, Jekatěrina Jarockaja /ž/ . Animace: Dimitrij Bulgakov. Hudba: Roman Bilyk. Použitá hudba: Zoopark, Viktor Coj. Hudební dramaturgie: Roma Zver (hudební produkce), German Osipov (hudební produkce).

Hrají: Teo Yu (Viktor Coj), Irina Staršenbaum /ž/ (Natalja), Roma Zver [Roman Bilyk] (Majk Naumenko), Philipp Avdějev (Leonid), Nikita Jefremov (Bob), Alexandr Gorčilin (Punk), Vasilij Michajlov (Iša), Alexandr Kuzněcov (Skeptik), Anton Adasinskij (majitel bytu), Julia Aug /ž/ (majitelka bytu).

České titulky: Veronika Sysalová, Milan Dvořák (texty písní) (Filmprint Digital).

Režisér Kirill Serebrennikov (nar. 1969) byl během natáčení filmu Léto zatčen 23. srpna 2017 kvůli podezření ze zpronevěry 68 milionů rublů ze státních dotací na rozvoj umění. Snímek, který byl bez jeho účasti uveden v soutěži na MFF v Cannes 2018, dokončil v Moskvě v domácím vězení. Příběh ruských rockových ikon, Majka Naumenka (1953-1991) a Viktora Coje (1962-1990), natočený podle pamětí Majkovy ženy Natalji, se odehrává o něco dříve, než se oba rockeři stali legendami. – Leningrad, začátek 80. let. Majk Naumenko a jeho kapela Zoopark jsou stálicí místního rockového klubu. V létě za muzikanty a jejich kamarády dorazí na mejdan na pláži řezbářský učeň Viktor Coj (Víťa) a kulisák Leonid (Ljoňa). Jejich skupina, k níž patří i bubeník, tady dostane jméno Kino. Majk se s Viktorem sblíží. Mladík okouzlí i Natalju, Majkovu múzu a matku jejich synka Žeňky. Během vystoupení kapely Kino se Majk k Víťovi a Ljoňovi spontánně přidá. Natalja prožije s manželovým svolením s Viktorem krátkou romanci, kterou charakterizuje jako školní románek. Majk to však přes veškerou svobodomyslnost těžko snáší. Kino má v klubu úspěch… – Příběh s dobře odpozorovanou dobovou atmosférou vypovídá o radosti z hudby, tvorby a o svobodě v nesvobodném Sovětském svazu. Zajímavým zpestřením jsou animované scénky, zasazené do děje a opatřené upozorněním, že tohle se nestalo. -kat-