Lekce

barevný, psychologický, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, MP4, Dolby Digital, dlouhý – 114 min.

Původní název: Latelier. Země původu: Francie. Výrobce: Archipel 35, France 2 Cinéma, Canal+ (účast), Ciné+ (účast), France Télévisions (účast), La Région Provence-Alpes-Côte dAzur (účast), Coficinéma 13 (spolupráce), LMC (spolupráce), Blaq Out (spolupráce), UniversCiné (spolupráce), CNC (podpora), Procirep (podpora), Angoa (podpora), Creative Europe Media (podpora). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 17.5.2018. Mluveno: francouzsky (titulky). – Film od režiséra Mezi zdmi.

Distribuce: Artcam (do 21.5.2024). Lokace: Francie: Bouches-du-Rhône – La Ciotat, Národní park Calanques.

AUTOŘI: Režie: Laurent Cantet. Scénář: Robin Campillo, Laurent Cantet. Kamera: Pierre Milon. Architekt: Serge Borgel. Návrhy kostýmů: Agnès Giudicelli /ž/. Masky: Valérie Tranier /ž/, Vanessa Loggia /ž/ (účesy). Střih: Mathilde Muyard /ž/. Zvuk: Olivier Mauvezin, Mélissa Petitjean /ž/. Producent: Denis Freyd. Vizuální efekty: Mikros Image. Zvláštní efekty: Grégoire Delage. Hudba: Bedis Tir, Edouard Pons. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Marina Foïs /ž/ (Olivia Déjazetová), Matthieu Lucci (Antoine), Florian Beaujean (Etienne), Mamadou Doumbia (Bouba), Mélissa Guilbert /ž/ (Lola), Warda Rammach /ž/ (Malika), Julien Souve (Benjamin), Issam Talbi (Fadi).

České titulky: Alžběta Malkovská (Filmprint Digital).

Francouzský režisér Laurent Cantet (nar. 1961) zaujal oceňovaným snímkem ze školního prostředí Mezi zdmi (2008, Entre les murs). I v psychologickém dramatu Lekce se věnuje problémům mladých. – V přístavním městě La Ciotat probíhá v rámci programu sociální integrace letní workshop tvůrčího psaní, který jako lektorka vede spisovatelka Olivia Déjazetová. Mezi sedmi středoškoláky jsou dívky Malika a Lola a pět chlapců. Rozhodnou se napsat thriller o tajemné vraždě, spjaté s dávnými událostmi, kdy se ve městě zavíraly doky a kdy zde vypukly sociální bouře. Olivii zaujme svými názory samotářský Antoine, který hraje bojové videohry a s přáteli, tíhnoucími k ultrapravici, cvičí střelbu z pistole. Spisovatelka se kvůli svému novému románu snaží pochopit jeho problémy. Mladík se dostává stále častěji do sporu s dalšími účastníky kurzu, kteří ho obviňují z rasismu. On tvrdí, že vraždu lze spáchat i jen tak bez jakékoli motivace. Jednou večer dokonce napadne Olivii s pistolí v ruce, ale pak ji nechá jít. Druhý den přednese ostatním svůj text a rozloučí se. Nastoupí na práci na velké nákladní lodi… -tbk-