Kniha obrazů

barevný/černobílý, experimentální, dokumentární, esej, 15 přístupnost, 1:1,78, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 84 min.

Původní název: Le livre d’image. Země původu: Švýcarsko, Francie. Výrobce: Casa Azul Films, Ecran Noir Productions (koprodukce), Cinéforom (podpora), OFC (podpora, La Fondation Jan Michalski (podpora), Arte La Lucarne (podpora), RTS (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 29.11.2018. Mluveno: francouzsky, anglicky, arabsky, italsky, německy (titulky).

Distribuce: Be2Can (Film Europe).

AUTOŘI: Režie: Jean-Luc Godard. Scénář: Jean-Luc Godard. Kamera: Fabrice Aragno. Výtvarník: Jean-Paul Battaggia. Střih: Jean-Luc Godard, Fabrice Aragno. Zvuk: Fabrice Aragno. Produkce: Jean-Luc Godard, Anna-Marie Miéville /ž/. Výkonná produkce: neuvedeno. Producent: Fabrice Aragno, Mitra Farahani /ž/. Koproducent: Hamidreza Pejman, Georges Schoucair, Nader Mobargha. Hudba: různé skladby a písně.

Mluví: Jean-Luc Godard.

České titulky: Veronika Sysalová (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Cannes 2018: Zvláštní Zlatá palma (Jean-Luc Godard).

Osmaosmdesátiletý Jean-Luc Godard pokračuje i ve snímku Kniha obrazů v cílevědomé dekonstrukci tradičního pojetí filmu. Tentokrát se jeho esejistický opus podobá spíše videoartu. V pěti kapitolách (protože pět je prstů na ruce, pět je smyslů a pět je světadílů) přináší své vidění světa a kultury. V pestré koláži skládá útržky z desítek filmů od němých po současné (hraných i dokumentárních), jež po svém různě deformuje a zabarvuje, archivní TV záběry (mj. i ze zdrojů ISIS), citace z výtvarných, literárních a hudebních děl. Mimo obraz texty sám namlouvá a přidává k nim osobitý komentář. Tak jako se v obraze různé výňatky překrývají, tak ve zvukové stopě se překrývají různé hlasy. Konec obsahuje Godardovo vyznání Arábii jako zanikajícímu kulturnímu světu. Tématy jsou láska, smrt, válka a násilí. Závěrečné titulky obsahují pouze jména citovaných umělců a názvy užitých děl, credity filmařů chybí. – Názvy jednotlivých kapitol: 1 Remaky, 2 Petrohradské večery, 3 Květiny mezi kolejemi v zmateném větru cest, 4 Duch zákonů, 5 Centrální oblast. -tbk-