Hotel Artemis

barevný, kriminální, sci-fi, thriller, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1 (Dolby Surround – 5.1), dlouhý – 94 min.

Původní název: Hotel Artemis. Země původu: Velká Británie, USA. Výrobce: The Ink Factory, 127 Wall. Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 26.7.2018. Mluveno: anglicky, francouzsky (titulky). – Pravidlo č. 1: Nezabiješ hosta.

Distribuce: Bioscop.

AUTOŘI: Režie: Drew Pearce. Scénář: Drew Pearce. Kamera: Chung-hoon Chung. Architekt: Ramsey Avery. Návrhy kostýmů: Lisa Lovaas /ž/. Masky: Aurora Bergere /ž/, Darlene Brumfield /ž/ (účesy). Střih: Paul Zucker, Gardner Gould. Zvuk: Shawn Holden, Wylie Stateman (design zvuku), Harry Cohen (design zvuku). Výkonná produkce: Jeffrey Stott, Drew Pearce, Joe Tsai, Arthur Wang. Producent: Adam Siegel, Marc Platt, Stephen Cornwell, Simon Cornwell. Vizuální efekty: Venti Hristova /ž/ (supervize), Cantina Creative. Zvláštní efekty: James Lorimer (supervize). Hudba: Cliff Martinez, Thorsten Laewe (dodatečná hudba), Gregory Tripi (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Eric Craig (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Wade Allen, Eric Brown (souboje).

Hrají: Jodie Foster /ž/ (sestra Jean Thomasová), Sterling K. Brown (Waikiki), Sofia Boutella /ž/ (Nice), Jeff Goldblum (Niagara), Brian Tyree Henry (Honolulu), Jenny Slate /ž/ (Morgan), Zachary Quinto (Crosby Franklin), Charlie Day (Acapulco), Dave Bautista (Everest), Kenneth Choi (Buke).

České titulky: Barbora Knobová (PO.E.TA).

Autorský debut producenta a scenáristy Drewa Pearce (nar. 1975) Hotel Artemis přináší napínavou podívanou z nedaleké budoucnosti, v níž se sice uplatňují žánrová klišé, avšak s osobitým nadhledem a se značnou energií. – Los Angeles 2028. Kdysi luxusní, dnes omšelý hotel Artemis, nacházející se v horním patře mrakodrapu, je tajnou nemocnicí pro zločince, kteří tu používají zeměpisné přezdívky. Platí zde přísná pravidla, na něž dohlíží rázná stárnoucí sestra Jean Thomasová s pomocí obra Everesta. Po nevydařené bankovní loupeži sem dorazí lehce zraněný Waikiki s těžce zraněným bratrem Honolulu. V ulicích zuří vzpoura kvůli nedostatku vody. Thomasová ošetří bratrskou dvojici. Honolulu se dostane do sporu s překupníkem zbraní Acapulcem, jenž se naváží do jeho dobré známé, námezdní vražedkyně Nice. Proti pravidlům sestra ošetří těžce zraněnou policistku Morgan, která byla její sousedkou. Do hotelu je přivezen zraněný šéf podsvětí a majitel hotelu Vlčí král alias Niagara se synem Crosbym a zabijáky. Everest stačí vyvést ven Morgan. Niagara přizná Thomasové, že kdysi dal zavraždit jejího syna, protože mu ukradl porsche. Žena ho chce zabít, ale udělá to Nice, jež sem Niagaru dostala. Honolulu zemře a Waikiki se s Nice zbaví Acapulca. Svedou i s Everestem souboj s Crosbym a zabijáky. Bossův syn zahyne, osud Nice je nejistý. Waikiki vyvede ošetřovatelku ven. Odjíždí z města, zatímco ona se vydá pomáhat zraněným vzbouřencům. -tbk-