Hora

barevný, umělecký dokument, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, DCP 2–D, DVDK, MP4, Dolby Digital, dlouhý – 74 min.

Původní název: Mountain. Země původu: Austrálie. Výrobce: Madman Entertainment, Camp4 Collective (spolupráce), Sherpas Cinema (spolupráce), Australian Government (podpora), Screen Australia (podpora). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 22.2.2018. Mluveno: anglicky (titulky). – Vztah člověka a hor jako impozantní dokumentární symfonie. Willem Dafoe vypráví o horách a lidech.

Distribuce: AČFK (do 22.11.2022). Lokace: Antarktida, Argentina, Austrálie, Bolívie, Francie, Grónsko, Chile, Indie, Island, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Kanada, Nepál, Nový Zéland, Pákistán, Papua-Nová Guinea, Rakousko, Skotsko, Švýcarsko, Tibet, USA.

AUTOŘI: Režie: Jennifer Peedom /ž/. Scénář: Jennifer Peedom /ž/, Robert Macfarlane. Kamera: Renan Ozturk. Druhá kamera: Anson Fogel (hlavní letecký kameraman). Střih: Christian Gazal, Scott Gray. Zvuk: Robert MacKenzie. Výkonná produkce: Paul Wiegard, David Gross, Stephen Boyle, Martin Myer. Producent: Jennifer Peedom /ž/, Jo-Anne McGowan /ž/. Hudba: Richard Tognetti, Joseph Nizeti (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby. Nahrál: Australský komorní orchestr, dirigent Richard Tognetti. Autor komentáře: Robert Macfarlane. Komentář mluví: Willem Dafoe.

České titulky: Petr Palouš (Linguafilm).

Na dokumentárním eseji Hora spolupracovali režisérka Jennifer Peedomová s uměleckým ředitelem Australského komorního orchestru, skladatelem Richardem Tognettim a s autorem knihy Mountains of the Mind Robertem Macfarlanem. Hold magické přitažlivosti hor je založený na harmonickém propojení hudby, obrazu a slova. Speciálně natočený soundtrack s použitím skladeb autorů vážné hudby koresponduje s úchvatnými a zároveň dramatickými záběry z horských masivů všech kontinentů, které podtrhuje poetický meditativní komentář v podání Willema Dafoea. – V posledním století se vnímání velehor, původně odrazujících lidi tajemností, divokostí a nepřístupností, zásadně změnilo. Staly se cílem obdivovatelů ale i dobrodruhů, kteří podávají riskantní výkony s cílem překonat strach a dokázat to, co nesvedl nikdo před nimi. K „horománii” se kromě horolezců připojili snowboardisté, cyklisté, letci, freeridisté, provazochodci či akrobatičtí motocyklisté. – Obdiv zasluhuje mezinárodní štáb kameramanů pod vedením horolezce a kameramana Renana Ozturka, specializujícího se na natáčení v extrémních podmínkách. – Snímek má i „živou” verzi pro tour Montain Live a verzi pro IMAX. -kk-