Gavrilo Princip – proces

barevný, historický, přístupný, 1:1,78, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 161 min.

Původní název: Branio sam Mladu Bosnu. Země původu: Srbsko. Výrobce: Košutnjak Film, Filmski Centar Srbije (podpora), Radio Televizija Srbije (podpora). Rok copyrightu: 2014. Premiéra: 20.4.2018. Mluveno: srbsky, německy (titulky). – Co předcházelo vyhlášení války v Srbsku a vypuknutí první světové války? Soudní drama podle skutečných vzpomínek mladého obhájce atentátníků na následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d’Este.

Distribuce: Balkanfilm.

AUTOŘI: Režie: Srdjan Koljević. Scénář: Srdjan Koljević. Kamera: Goran Volarević. Architekt: Zorana Petrov /ž/. Návrhy kostýmů: Boris Čakširan. Masky: Marinela Spasenović /ž/ (+ účesy). Střih: Petar Putniković. Zvuk: Velibor Hajduković (design zvuku), Nebojša Zorić (design zvuku). Výkonná produkce: Nataša Višić /ž/. Producent: Zoran Janković. Zvláštní efekty: Zoran Gojković, Dežan Trbović. Hudba: Biljana Krstić /ž/, Miki Stanojević. Koordinátor kaskadérů: Slaviša Ivanović.

Hrají: Nikola Rakočević (Rudolf Zistler), Vuk Kostić (Veljko Čubrilović), Nebojša Glogovac (Leo Pfefer), Vaja Dujović /ž/ (Jovanka Čubrilovićová), Dragan Petrović (soudce Curinaldi), Miloš Djurović (Gavrilo Princip), Marko Grabež (Nedeljko Čabrinović), Marko Pavlović (Trifko Grabež), Ljubomir Bandović (Murat), Boris Isaković (Franjo Svara), Milan Marić (Danilo Ilić), Vučić Perović (Vaso Čubrilović), Branislav Lečić (Ivasjuk), Novak Bilbija (Mitar Kerović), Radoslav Milenković (Málek), Irfan Mensur (Premužić).

České titulky: Kristýna Dufková.

V historickém snímku Gavrilo Princip – proces se režisér a scenárista Srdjan Koljević (nar. 1966) vrací k události, která bezprostředně vedla k první světové válce, na základě zápisků Rudolfa Zistlera, Lea Pfefera a Jovanky Čubrilovićové a také na základě dobových materiálů. – V roce 1941 je rakouský právník Zistler zatčen v Záhřebu ustašovci. V cele vzpomíná na situaci v roce 1914. Po atentátu na arcivévodu Františka Ferninanda d’Este a jeho manželku Žofii jsou uvězněni atentátníci z iredentistického hnutí Mladá Bosna. Začínající právník Rudolf Zistler je prostřednictvím přítele, prokurátora Lea Pfefera, pověřen s dalšími třemi advokáty obhajobou ex offo. Během procesu s pětadvaceti lidmi se sblíží zejména s obžalovaným učitelem Veljkem Čubrilovićem a jeho manželkou Jovankou. Hlavní atentátník Gavrilo Princip obhájce odmítne. Při procesu Zistler marně požaduje, aby byli obžalovaní souzení za vraždu, ale ne za velezradu. Neplnoletí obvinění jsou odsouzeni k dlouholetým trestům těžkého žaláře, Čubrilović a další k trestu smrti a popraveni. Zistler je kvůli obhajobě vyhoštěn ze Sarajeva. Odjíždí stejným vlakem jako odsouzení vězni. – Film vznikl sestřihem TV minisérie. -tbk-