Gauguin

barevný, psychologický, historický, adaptace, životopisný, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 102 min.

Původní název: Gauguin – Voyage de Tahiti. Země původu: Francie. Výrobce: Move Movie, StudioCanal, 120 Films, NJJ Entertainment, Canal+ (účast), Ciné+ (účast), A+ Images 7 (spolupráce), SofiTVciné 4 (spolupráce), La Polynésie française (podpora). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 10.5.2018. Mluveno: francouzsky, polynésky (titulky).

Distribuce: Film Europe. Lokace: Francie: Paříž. Francouzská Polynésie: Tahiti.

AUTOŘI: Režie: Édouard Deluc. Předloha: Paul Gauguin (kniha Noa Noa, 1897, česky Noa Noa, čeky naposledy SNDKHU, Praha 1959). Scénář: Édouard Deluc, Etienne Comar, Thomas Lilti, Sarah Kaminsky /ž/. Kamera: Pierre Cottereau. Architekt: Emmanuelle Cuillery /ž/. Výtvarník: Hervé Ingrand (kopie Gauguinových děl). Návrhy kostýmů: Céline Guignard Ragot /ž/. Střih: Guerric Catala. Zvuk: Pascal Armant, Gwennolé Le Borgne, Alexis Place, Niels Barletta. Výkonná produkce: Laurent Jacquemin. Producent: Bruno Levy. Vizuální efekty: Sebastien Rame (supervize). Zvláštní efekty: François Borgeaud. Hudba: Warren Ellis. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Martin Caraux (hudební supervize).

Hrají: Vincent Cassel (Paul Gauguin), Tuheï Adams /ž/ (Tehura), Malik Zidi (dr. Henri Vallin), Pua-Taï Hikutini (Jotepha), Pernille Bergendorff /ž/ (Mette Gauguinová), Marc Barbé (Mallarmé), Samuel Jouy (Emile Schuffenecker), Paul Jeanson (Emile Bernard).

České titulky: Alena Obrusníková (Filmprint Digital).

Francouzský režisér Édouard Deluc natočil svůj životopisný snímek Gauguin podle malířovy knihy, vydané po jeho návratu z první cesty na Tahiti v roce 1897. Zaměřuje se v něm na umělcův pobyt na jednom z ostrovů, který pro něj byl plný strázně a nenaplnil jeho očekávání. – V roce 1891 se zneuznaný malíř Paul Gauguin (1848-1903) rozhodne odjet do Francouzské Polynésie, kde touží nalézt lepší životní i tvůrčí podmínky. Manželka Mette ho tam odmítne doprovázet s jejich pěti dětmi. – Muž žije na Tahiti v chatrči ve vesnici Mataiea a stále tvoří. Jednou upadne do bezvědomí. Lékař Henri Vallin konstatuje, že měl infarkt a že trpí těžkou cukrovkou. Gauguin uteče z nemocnice a vydá se na koni do hor. Tady se setká s krásnou Tehurou, která souhlasí být jeho ženou. Vrátí se spolu do chatrče a prožívají štěstí. Malíř dívku využívá jako modelku. Jednou přistihne Tehuru s mladým sousedem Jotephou. Odjede s ní do města a pracuje tu jako přístavní dělník. Ale marně se snaží získat milenku zpět. Proto se v roce 1893 rozhodne vrátit do vlasti. -tbk-

Poznámka: Film byl uveden na zahájení přehlídky francouzských filmů Crème de la crème 2018 11. května 2018 v kinu Lucerna.