Gangsterdam

barevný, kriminální komedie, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 100 min.

Původní název: Gangsterdam. Země původu: Francie, Nizozemsko. Výrobce: Les Productions du Trésor, StudioCanal, France 2 Cinéma, Lunanime BV, Canal+ (účast), Ciné+ (účast), France Télévisions (účast), M6 (účast), Netherlands Film Produciton Incentive (podpora). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 24.5.2018. Mluveno: francouzsky, nizozemsky, anglicky, turecky (titulky). – Jak získat milovanou ženu? Vykašlat se na slušnost a vrhnout se do bláznivého kolotoče amsterdamské drogové scény.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Francie: Paříž. Nizozemsko: Amsterodam.

AUTOŘI: Režie: Romain Lévy. Scénář: Romain Lévy, Mathieu Oullion, Rémy Four, Julien War. Kamera: Léo Hinstin. Architekt: Jean-Philippe Moreaux. Návrhy kostýmů: Muriel Legrand /ž/. Masky: Stéphanie Guillon /ž/, Silvine Picard /ž/ (účesy). Střih: Stéphan Couturier, Thomas Béard. Zvuk: Nicolas Provost, Éric Chevalier. Výkonná produkce: Xavier Amblard. Producent: Alain Attal; Emma Javaux /ž/, Marie Jardillier /ž/. Vizuální efekty: Alain Carsoux. Zvláštní efekty: Rick Wiessenhaan (supervize). Hudba: Rob [Robin Coudert]. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Yves Girard, Marco Maas, Michel Julienne (auta).

Hrají: Kev Adams (Ruben Jablonski), Manon Azem /ž/ (Nora), Côme Levin (Durex), Hubert Koundé (Ulysse), Mona Walravens /ž/ (June), Alex Hendrickx (Caspar Van Tannen), Ido Mosseri (Amos), Patrick Timsit (Rubenův otec), Manu Payet (Mischka), Rutger Hauer (Dolph Van Tannen), Talid Ariss (Jonas Jablonski).

České titulky: Jana Šteffl (Filmprint Digital).

Ve svém druhém snímku Gangsterdam se francouzský filmař Romain Lévy pokouší uplatnit vzorec, který používá producent Luc Besson: tedy kombinaci akce se situačním humorem. – Třiadvacetiletý nesmělý student práv Ruben neuspěje u státnic a musí opakovat ročník. Sblíží se se studentkou Norou, která pracuje pro drogového dealera Mischku. Odjede s ní do Amsterodamu pro zásilku nové drogy. Přidá se k nim jeho přítel, věčný potížista Durex. Trojice způsobí válku gangů a objeví v sobě netušené schopnosti. Během napínavých a nebezpečných situací obstojí v boji proti mocnému nepříteli a nakonec se lstí vymaní i z pout nebezpečného Mischky. Nora si konečně přizná, že Rubena miluje, a on díky tomu před zkušební komisí tentokrát patrně uspěje. – V závěrečných titulcích je zmínka o pokračování. -tbk-