Escobar

barevný, kriminální, životopisný, thriller, adaptace, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 125 min.

Původní název: Loving Pablo. Země původu: Španělsko, Bulharsko. Výrobce: Escobar Films, B2Y EOOD. Rok copyrightu: neuvedeno (2017). Premiéra: 14.6.2018. Mluveno: anglicky, španělsky (titulky). – „Jsem jako Bůh, když si řeknu, že někdo zemře, zemře ještě dnes.“ Král může být jen jeden.

Distribuce: Bontonfilm. Lokace: Bulharsko, Kolumbie.

AUTOŘI: Režie: Fernando León de Aranoa. Předloha: Virginia Vallejo /ž/ (kniha Amando a Pablo, odiando a Escobar, 2007, česky Milovala jsem Pabla, nenáviděla jsem Escobara, nakl. Ikar, Praha 2017). Scénář: Fernando León de Aranoa. Kamera: Álex Catalán. Architekt: Alain Bainée. Návrhy kostýmů: Loles García Galeán /ž/, Wanda Morales /ž/ (Penelope Cruz /ž/, Javier Bardem). Masky: Ana Lozano /ž/, Massimo Gattabrusi (účesy). Střih: Nacho Ruiz Capillas. Zvuk: Kris Casavant, Vladimir Kalojanov. Výkonná produkce: Andrés Calderón. Producent: Dean Nichols, Javier Bardem, Miguel Ménendez de Zubillaga, Kalina Kottas /ž/. Vizuální efekty: Worldwide FX, Legend FX, Filmgate. Zvláštní efekty: César Abades (supervize). Hudba: Federico Jusid. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Selena Arizanovic /ž/ (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Todor Lazarov.

Hrají: Javier Bardem (Pablo Escobar), Penélope Cruz /ž/ (Virginia Vallejová), Peter Sarsgaard (Shepard), Julieth Restrepo /ž/ (Maria Victoria Henao), Óscar Jaeneda (Santoro), Fredy Yate (Pelado), Ricardo Niño (Careta), Julio Nava (Garza).

České titulky: Veronika Sysalová (Filmprint Digital).

Životopisný snímek o legendárním narkobaronovi Pablu Escobarovi (1949-1993) natočil španělský režisér Fernando León de Aranoa podle knihy kolumbijské televizní moderátorky Virginie Vallejové (nar. 1949), která byla zločincovou milenkou a která je také vypravěčkou dramatického příběhu. – Virginia se seznámí s Pablem na velkém večírku a později se stane jeho milenkou. Escobar v roce 1981 rozjede ve velkém činnost Medellínského kartelu s pašováním kokainu do Spojených států. Aby tam nemohl být vydán, stane se poslancem. Když dá zavraždit ministra spravedlnosti, vypukne válka mezi kartelem a vládou. Po mnoha obětech se muž vzdá a žije v luxusním vězení. Virginia přijde o místo a je ze své situace zoufalá. Escobar dá přímo ve vězení zavraždit dva komplice a uteče. Skrývá se a uniká pronásledovatelům, mezi nimiž je i americký agent protidrogového oddělení (DEA) Shepard. Když se Escobarově manželce Victorii se dvěma dětmi nepodaří vycestovat, gangster (hledaný nejen oficiálními místy, ale i konkurencí) padne do pasti a je zastřelen. Shepard se postará o to, aby Virginia mohla odletět do USA. -tbk-