Climax

barevný, taneční, hudební, thriller, 18 přístupnost, 1:2,35, 2–D, MP4, Dolby Digital, dlouhý – 97 min.

Původní název: Climax. Země původu: Francie, Belgie. Výrobce: Rectangle, Wild Bunch, Les Cinémas de la Zone (koprodukce), Eskwad (koprodukce), KNM (koprodukce), Arte France Cinéma (koprodukce), Artémis Productions (koprodukce), VOO (koprodukce), Be tv (koprodukce), Vice Studio (koprodukce), CNC (podpora), La Sacem (podpora), Shelter Prod (koprodukce), Tax Shelter.Be & Ing (spolupráce), Cineventure 3 (účast). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 1.11.2018. Mluveno: francouzsky (titulky). – Bav se a přežij. Taneční horor Gaspara Noého.

Distribuce: Aerofilms (do 4.10.2028). Lokace: Francie: Vitry- sur-Seine (budova školy).

AUTOŘI: Režie: Gaspar Noé. Scénář: Gaspar Noé. Kamera: Benoît Debie. Architekt: Jean Rabasse. Návrhy kostýmů: Frédéric Cambier. Střih: Denis Bedlow, Gaspar Noé. Zvuk: Ken Yasumoto. Výkonná produkce: Eddy Moretti, Danny Gabai. Producent: Édouard Weil, Vincent Maraval, Brahim Chioua. Koproducent: Gaspar Noé, Richard Grandpierre, Michel Merkt, Patrick Quinet. Vizuální efekty: Rodolphe Chabrier, Mac Guff Line. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Pascal Mayer / Noodles (hudební supervize). Choreografie: Nina Mc Neely /ž/. Koordinátor kaskadérů: Jérôme Gaspard.

Hrají: Sofia Boutella /ž/ (Selva), Romain Guillermic (David), Souheila Yacoub /ž/ (Lou), Kiddy Smile (Daddy), Claude Gajan Maull /ž/ (Emmanuelle), Giselle Palmer /ž/ (Gazelle), Taylor Kastle (Taylor), Thea Carla Schøtt /ž/ (Psyche), Sharleen Temple /ž/ (Ivana), Lea Vlamos /ž/ (Lea), Alaïa Al-Safir /ž/ (Alaya), Kendall Mugler (Rocket), Lakdhar Dridi (Riley), Adrien Sissoko (Omar), Mamadou Bathily (Bats), Alou Sidibé (Alou), Ashley Biscette /ž/ (Ashley), Mounia Nassangar /ž/ (Dom), Tiphanie Au /ž/ (Sila), Sarah Belala /ž/ (Sara), Strauss Serpent (Strauss).

České titulky: Jolana Kubíková (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Cannes 2018: Cena C.I.C.A.E. Katalánský MFF v Sitges 2018: Cena za nejlepší film.

Scenárista a režisér Gaspar Noé zahajuje svůj zatím poslední snímek Climax závěrečnými titulky a sdělením divákům, že viděli film inspirovaný událostmi, k nimž došlo ve Francii v zimě 1996 na soustředění tanečního souboru. Vše se odehrává ve zběsilém tempu a s převzatou dobovou hudbou. – Po poslední zkoušce choreografka Selva a třicítka tanečníků a tanečnic oslavují před odjezdem do USA. Někteří tančí, někteří se baví hlavně o sexu. Vyplouvají na povrch lásky, ale i závist, žárlivost či nevraživost. Dojde i na koks. Zábava je stále divočejší. Pak se Psyche na parketu vyzývavě vymočí a Selvě dojde, že jsou sjetí. A že za to může pití. Podezřelého Omara vyhodí na mráz. Lou nepila, a tak vyjde najevo, že je těhotná. Podezíravá Dom ji zkope. Emmanuelle, která připravovala sangriu a která je rovněž sjetá, zamkne synka Tita do rozvodny. Když vypadne proud, má za to, že jej zabila, a podřeže si žíly. -kat-