Bratři Lumièrové

černobílý, umělecký dokument, přístupný, 1:1,33, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 90 min.

Původní název: Lumière! Země původu: Francie. Výrobce: Sortie dUsine Productions, CNC (koprodukce), Bertrand Tavernier (zadavatel), Institut Lumière (zadavatel). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 26.4.2018. Mluveno: francouzsky (titulky), česky (dabováno).

Distribuce: Be2Can (Film Europe).

AUTOŘI: Režie: Thierry Frémaux. Scénář: Thierry Frémaux. Střih: Thomas Valette, Thierry Frémaux. Zvuk: neuvedeno. Výkonná produkce: Maelle Arnaud /ž/. Producent: Thierry Frémaux, Bertrand Tavernier. Použitá hudba: Camille Saint-Saëns. Spolupráce: Laurent Cormier, Béatrice de Pastre /ž/, Laurent Mannoni, Davide Pozzi, Serge Toubiana. Autor komentáře: Thierry Frémaux.

Komentář: Thierry Frémaux (původní znění), Pavel Soukup (české znění).

České titulky: Veronika Sysalová (Filmprint Digital).

Překlad české verze: Jan Feldstein. Dialogy české verze: Pavel Soukup ml. Režie české verze: Pavel Soukup ml. (Studio Budíkov).

Umělecký dokument ředitele MFF v Cannes a zároveň také ředitele společnosti Institut Lumière Thierryho Frémauxe Bratři Lumièrové je pásmem 108 cca padesátivteřinových snímků, jež vznikly v letech 1895-1905 v produkci průkopníků kinematografie Louise Lumièra (1864-1948) a Augusta Lumièra (1862-1954) a pocházejí z jejich katalogu, čítajícího 1422 položek. Jedná se jak o „zpravodajské šoty“, tak o „hrané“ snímky (natočené Louisem Lumièrem a několika dalšími kameramany), které mají zásadní význam nejen pro dějiny kinematografie, ale i pro historii jako takovou: jsou výjimečným svědectvím doby. Všechny jsou pečlivě zrestaurované a černobílé s výjimkou virážovaného snímku Hadí tanec s tanečnicí Loïe Fullerovou. – Film v dobovém formátu 1:1,33 je rozčleněn do jedenácti tematických kapitol a je provázen zasvěceným a důvtipným komentářem Thierryho Frémauxe. -tbk-

Poznámka: Na českých kopiích je uveden pouze originální název Lumière!