Bao

barevný, rodinný, animovaný, přístupný, 1:1,85, 2–D, Dolby Digital, krátký – 8 min.

Původní název: Bao. Země původu: USA. Výrobce: Pixar Animation Studios. Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 2.8.2018. Mluveno: bez dialogů.

Distribuce: Falcon (do 1.8.2020).

AUTOŘI: Režie: Domee Shi /ž/. Scénář: Domee Shi /ž/. Kamera: Ian Megibben (svícení). Výtvarník: Christian Hoffman (postavy). Střih: Katherine Ringgold /ž/. Zvuk: Tony Villaflor. Výkonná produkce: Pete Docter, John Lasseter. Producent: Becky Neiman /ž/. Animace: Joshua Dai, Andrew Gonzales, Neil Helm. Vizuální efekty: Shaun Galinak. Hudba: Toby Chu.

Hrají: Sindy Lau /ž/ (maminka – rotoskopie).

Režijní debut animátorky Domee Shiové nazvaný stručně Bao patří do kolekce krátkých snímků Pixar Animation Studios, natočených zaměstnancem studia, který zvítězí ve vnitropodnikové soutěži. Je zároveň prvním titulem Pixaru, realizovaným ženou, a vypráví příběh o mateřské lásce, již zde představuje rýžový knedlíček, „zastupující“ matčina již dospělého syna. – Žena připraví pro sebe a manžela jídlo. Po mužově odchodu do práce jeden z knedlíčků ožije. Ona se o něho stará a všude ho nosí s sebou. Jenže přijde puberta, vztek, vzdor, zasnoubení a hádka s matkou, končící pokusem o odchod z domu. Tomu chce matka zabránit. Tahanici ve dveřích ukončí tak, že si knedlíček strčí do pusy. Pozdě se zastydí. Domů se naopak kajícně vrátí skutečný syn se snoubenkou. Rodinný smír je zpečetěn společnou přípravou knedlíčků. – Snímek je uváděn jako předfilm animované akční komedii Úžasňákovi 2 (2018, Incredibles 2; r. Brad Bird). -kat-