Abrakadabra

barevný, mysteriózní, černá komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, BRD-K, MP4, Dolby Digital, délka – 96 min.

Původní název: Abracadabra. Země původu: Španělsko, Francie, Belgie. Výrobce: Arcadia Motion Pictures, Persefone Films (koprodukce), Pegaso Pictures (koprodukce), Noodles Production (koprodukce), FD Production (koprodukce), Scope Pictures (koprodukce), Atresmedia (účast), Movistar+ (účast), Sofica Palatine Etoile (účast), Crea SRG (účast), Canal+ (účast), Ciné+ (účast), Indefilms (účast), Sony Pictures International Production (spolupráce), Mama Films (spolupráce), Eurimages (podpora), CNC (podpora), Institut Français (podpora). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 2.8.2018. Mluveno: španělsky (titulky). – Hypnotický film režiséra Pabla Bergera.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Španělsko: Madrid; Navarra – Pamplona.

AUTOŘI: Režie: Pablo Berger. Scénář: Pablo Berger. Kamera: Kiko de la Rica. Architekt: Alain Bainée. Návrhy kostýmů: Paco Delgado. Masky: Sylvie Imbert /ž/, Paco Rodríguez Frías (účesy). Střih: David Gallart. Zvuk: Aitor Berenguer, Fabiola Ordoyo /ž/ (design zvuku). Výkonná produkce: Sandra Tapia /ž/, Sofía Fabregas /ž/, Ángel Durández, Geneviève Lemal /ž/. Producent: Ibon Cormenzana, Pablo Berger, Ignasi Estapé, Mikel Lejarza, Mercedes Gamero /ž/. Koproducent: Jérôme Vidal, Sébastian Beffa. Vizuální efekty: Jordi San Agustín (supervize). Zvláštní efekty: Raúl Romanillos (supervize). Hudba: Alfonso de Vilallonga. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Maribel Verdú /ž/ (Carmen), Antonio de la Torre (Carlos), José Mota (Pepe), Priscilla Delgado (Toni), Javier Antón (ženich), Bea de la Cruz /ž/ (nevěsta), Nacho Marraco (Cura), José María Pou (dr. Fumetti), Quim Gutiérrez (Tito).

České titulky: neuvedeno.

Španělský režisér a scenárista Pablo Berger (nar. 1963) získal přízeň kritiků snímkem Sněhurka. Jiný příběh (2012, Blancanieves). Po něm natočil zvláštní autorskou černou komedii, zahrávající si s hypnotickými stavy. – Po hypnóze od příbuzného Pepeho na oslavě svatby v rodině se neurvalý a sobecký Carlos začne chovat jako pozorný manžel a otec, zatímco dosud ženu Carmen i dceru Toni jen přehlížel. Pepeho mentor dr. Fumetti zjistí, že se v něm ukrývá jakýsi Tito z roku 1983. Carmen a Pepe po něm pátrají a odhalí, že to byl schizofrenik, který zavraždil matku a ještě sedm svatebčanů na hostině v restaurantu, kde se konala i svatba jejich příbuzných; pak se zabil. Carlose se střídavě zmocňuje Tito. Pokus Fumettiho předat Titova ducha do těla umírajícího onkologického pacienta nevyjde. – Carmen a Pepe najdou muže na další svatbě, kde převzal roli mrtvého číšníka Tita. Carlos má vidiny šimpanze a chce ho zabít nožem (ve skutečnosti to je ženich). Carmen mu v tom zabrání a Pepe pak oba hypnotizuje. Dvojice se ocitne v bílém světě, kde je i Tito. Toho Carmen bodne nožem a ponechá tam manžela ve svěrací kazajce. Když Pepe probere manžele z hypnózy, Carmen odejde sama. Konečně se cítí svobodná… -tbk-