…a dělo bylo ještě žhavé

barevný, psychologický, válečný, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, MP4, zvuk – 5.1, dlouhý – 100 min.

Původní název: Top je bio vreo. Země původu: Srbsko, Bosna a Hercegovina. Výrobce: Balkan Film, Drina Film, Radio Televizija Republike Srpske (koprodukce), Rajmar (koprodukce), Montenegro SAT (koprodukce), Filmski Centar Srbije (podpora), Ministarstvo za kulturu i informisanje Republike Srbije (podpora). Rok copyrightu: 2014. Premiéra: 18.10.2018. Mluveno: srbsky (titulky). – Na válčení dospělých doplácí nejvíce děti…

Distribuce: Balkanfilm (do 6.9.2023). Lokace: Bosna a Hercegovina: Sarajevo, Banja Luka, Bosanska Dubica, Doboj. Srbsko: Bělehrad.

AUTOŘI: Režie: Boban (Slobodan) Skerlić. Předloha: Vladimir Kecmanović (román Top je bio vreo, 2008, česky Dělo bylo žhavé). Scénář: Boban (Slobodan) Skerlić, Aleš Kurt (spolupráce na scénáři). Kamera: Dušan Joksimović. Architekt: Kiril Spaseski. Návrhy kostýmů: Tatjana Radišić /ž/. Masky: Dubravka Busatlija /ž/, Miroslav Lakobrija (zvláštní maskérské efekty). Střih: Djordje Marković. Zvuk: Novica Markov, Aleksandar Protić (design zvuku). Výkonná produkce: Sanja Stanić /ž/, Zoran Šimšić. Producent: Tihomir Stanić, Bogdan Stanić. Koproducent: Boriša Simović, Rajko Radošević, Ratko Jovanović. Vizuální efekty: Boriša Simović (supervize). Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Stanislav Ručnov (chlapec), Anita Mančić /ž/ (Tidža), Muhamed Dupovac (Amer), Mugdim Avdagić (Hasan), Slavko Štimac (Nikola), Kenan Musić (Dino), Feda Štukan (Mirsad), Mira Banjac /ž/ (Sema), Milica Mihajlović /ž/ (Mitra), Nikola Djuričko (Ahmo), Aleksandar Stojković (Salkan), Bojana Maljević /ž/ (Munevera), Ivica Vidović (Vlaja), Tihomir Stanić (Ismet).

České titulky: Silvia Matúšová.

Válečné drama režiséra a scenáristy Bobana (Slobodana) Skerliće (nar. 1964) …a dělo bylo ještě žhavé je adaptací románu srbského spisovatele Vladimira Kecmanoviće. Odehrává se na přelomu roku 1992-93 v obléhaném Sarajevu a soustřeďuje se na události a lidi spjaté s jedním domem na sídlišti. – Granát zasáhne byt, v němž přežije jen jedenáctiletý chlapec, který kvůli ztrátě rodičů a šoku přestane mluvit. Ujme se ho sousedka Tidža. Osiřelý hoch se dostane do vlivu spolužáka Amera, jehož bratr Mirsad je velitelem jednoho oddílu. Dům sužuje jiná paramilitární skupina vedená obávaným Ahmem. Ten terorizuje obyvatele, ale nakonec je omylem zastřelen spolubojovníkem Salkanem, když chce znásilnit mladou ženu Mitru. Chlapec před Amerem promluví. Riskantně přejde most a dostane se na frontovou linii k dělostřelcům. Když pochopí, že i tito vojáci se nijak neliší od bojůvek ve městě, namíří hlaveň děla přímo vzhůru a vystřelí… – Pro českého diváka je obtížné orientovat se v národnostních vztazích, jež mají svůj význam, avšak zachycení válečných hrůz a strádání obyčejných lidí v týlu, umocněné chladným počasím, je dostatečně výmluvné. -tbk-