Ztracené město Z

barevný, dobrodružný, životopisný, historický, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, délka – 141 min.

Původní název: The Lost City of Z. Země původu: USA. Výrobce: Plan B Entertainment, Mica Entertainment, Sierra Pictures, Northern Ireland Screen. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 20.4.2017. Mluveno: anglicky, španělsky, portugalsky, německy (titulky). – Natočeno podle neuvěřitelné skutečné události. Od uznávaného režiséra Jamese Graye a oscarových producentů filmu 12 let v řetězech.

Distribuce: Bioscop. Lokace: Severní Irsko, Kolumbie.

AUTOŘI: Režie: James Gray. Pomocná režie: Dave Roddham (II. režie). Předloha: David Grann (kniha The Lost City of Z, 2009, česky Ztracené město v Amazonii, Vydavatelství Víkend, Líbeznice 2010). Scénář: James Gray. Kamera: Darius Khondji. Architekt: Jean-Vincent Puzos. Návrhy kostýmů: Sonia Grande /ž/. Masky: Liz Barlow /ž/ (+ účesy). Střih: John Axelrad, Lee Haugen. Zvuk: Derek Hehir. Výkonná produkce: Brad Pitt, Marc Butan, Mark Huffam, Felipe Aljure. Producenti: Dede Gardner /ž/, Jeremy Kleiner, Anthony Katagas, James Gray, Dale Armin Johnson. Koproducenti: Aidan Elliott, Doug Torres. Vizuální efekty: Eran Dinur (supervize), Brainstorm Digital. Zvláštní efekty: Simon Cockren. Hudba: Christopher Spelman. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: George Drakoulias (hudební supervize), Randall Poster (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Michael T. Brady, Paul Herbert.

Hrají: Charlie Hunnam (Percy Fawcett), Robert Pattinson (Henry Costin), Sienna Miller /ž/ (Nina Fawcettová), Tom Holland (Jack Fawcett), Harry Melling (William Barclay), Angus Macfadyen (James Murray), Daniel Huttlestone (Brian Fawcett), Nicholas Agnew (John Coundley), Edward Ashley (Arthur Manley), Ian McDiarmid (Sir George Goldie), Clive Francis (Sir John Scott Keltie), Murray Melvin (lord James Bernard), Franco Nero (baron De Gondoriz).

České titulky: Helena Čížková (PO.ET.A.).

Příběh britského průzkumníka Percyho Fawcetta (1867-1925), který na počátku 20. století probádával nepoznané kouty amazonské džungle, popsal americký novinář David Grann nejprve v článku pro časopis The New Yorker a posléze v knize Ztracené město v Amazonii. Filmové adaptace se ujala společnost Brada Pitta Plan B; známý herec měl původně hrát hlavní roli. Nejvýraznější rozdíl oproti předloze se týká redukce Fawcettových výprav do Amazonie z osmi na tři. Natáčení na 35mm film probíhalo převážně v kolumbijském deštném pralese. – Major britské armády Percival Fawcett je v roce 1906 Královskou geografickou společností pověřen zmapováním hraničního území mezi znepřátelenými státy Bolívií a Brazílií. Po strastiplném putování objeví hluboko v amazonské džungli Fawcett s pobočníkem Henrym Costinem množství keramických střepů, svědčících o někdejší existenci dosud neznámé civilizace a města, jemuž dá jméno „Z“. O šest let později se Fawcett a Costin vydávají na druhou expedici v doprovodu zámožného, ale nezkušeného dobrodruha Jamese Murraye. Právě kvůli němu skončí výprava nezdarem. – Za první světové války, v bitvě na Sommě, je Fawcett zasažen chlorem. Po zotavení se dá svým nejstarším synem Jackem přesvědčit k další výpravě. Sponzorem cesty, o jejímž průběhu jsou podrobně informováni čtenáři novin, se stává John D. Rockefeller. V roce 1925 jsou Fawcett a Jack v džungli zajati domorodým kmenem a zmizí. Do rukou předsedy Geografické společnosti později odevzdá Fawcettova oddaná a emancipovaná manželka Nina manželův kompas, který získala od jakéhosi Brazilce. Žena až do své smrti v roce 1954 věří, že její muž a syn žijí mezi indiány v Amazonii. – Výpravný dobrodružný snímek, navazující na klasické „intimní eposy“ jako Lawrence z Arábie (1962, Lawrence of Arabia; r. David Lean) i na studie mužské posedlosti od Wernera Herzoga, vyniká pečlivě komponovanými záběry a soustředěným vyprávěním o nebezpečném dobrodružství a o lidské touze odhalit neznámá tajemství. -mrš-

JAMES GRAY (nar. 14.4.1969, New York) je židovského původu (prarodiče přišli z ukrajinského Ostropolu) a vyrůstal v Queens. Zajímal se o malířství, ale nakonec absolvoval filmovou a televizní fakultu Jihokalifornské univerzity (USC; 1991) a díky studentskému snímku Kovbojové a andělé o soukromém detektivovi, kterého začne zajímat dívka, po níž pátrá, získal uměleckého agenta a také pozornost producenta Paula Webstera, s jehož pomocí realizoval svůj celovečerní debut Malá Oděsa (Stříbrný lev na MFF v Benátkách, Cena kritiků na FF v Deauville ex aequo, nominace na Cenu ISA za první scénář a za první film). Jeho filmy se často odehrávají v kriminálním prostředí a zdůrazňují mnohdy komplikované rodinné vazby. Je vyznavačem silných příběhů v podání známých herců, vyprávěných odměřeným, přímočarým způsobem. Vždy se snažil o maximální míru nezávislosti, proto je jeho tvorba početně tak skromná. O její kvalitě však svědčí fakt, že čtyři z jeho šesti snímků (Temná zákoutí, Noc patří nám, Milenci, Přistěhovalkyně) měly premiéru v soutěži prestižního canneského festivalu, byť nakonec nezískaly žádné ocenění. Dva z nich byly nominovány na Césara v kategorii zahraničních filmů, Noc patří nám a Milenci (+ nominace na Cenu ISA za režii). Režíroval také pilotní díl kriminálního TV seriálu The Red Road (2014-15, Krvavá cesta), vysílaného na stanici Sundance. V roce 2005 se oženil s dokumentaristkou Alexandrou Dicksonovou, s níž vychovává tři děti. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. školní filmy Territorio (1990) a Cowboys and Angels (1991, Kovbojové a andělé), příběh profesionálního zabijáka, kterého práce po letech přivede do rodné ruské komunity, Little Odessa (1994, Malá Oděsa; + sc. – V) s Timem Rothem, drama propuštěného trestance, který se opět dostane na dráhu zločinu, The Yards (2000, Temná zákoutí; + spol. sc. – V) s Markem Wahlbergem a Joaquinem Phoenixem, drama dvou bratrů na opačných stranách zákona Noc patří nám (2007, We Own the Night; + sc.) s Joaquinem Phoenixem a Markem Wahlbergem, příběh muže s bipolární poruchou, váhajícího mezi dvěma ženami, Milenci (2008, Two Lovers; + spol. sc., spol. prod.) s Joaquinem Phoenixem, Gwyneth Paltrowovou a Vinessou Shawovou, drama polské emigrantky v New Yorku na počátku 20. let minulého století The Immigrant (2013, Přistěhovalkyně; + spol. sc., spol. prod.) s Marion Cotillardovou, Joaquinem Phoenixem a Jeremym Rennerem, skutečný příběh britského cestovatele Percyho Fawcetta, který v Amazonii hledal pozůstatky dávné civilizace, Ztracené město Z (2016, The Lost City of Z; + sc., spol. prod.) s Charliem Hunnamem; (podíl na výkonné produkci, není-li uvedeno jinak) Blood Ties (2013, Pokrevní pouto; r. Guillaume Canet; + spol. sc. – V), dok. Swift Current (2015; r. Joshua Rofé). -mim-