Ztracen v džungli

barevný, dobrodružný, životopisný, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Atmos, dlouhý – 116 min.

Původní název: Jungle. Země původu: Austrálie. Výrobce: Storybridge Films, Emu Creek Productions, Screen Queensland (spolupráce), Melbourne International Film Festival Premiere Fund (spolupráce), Babber Films (spolupráce), Screen Australia (zadavatel), Dana Lustig Productions (zadavatel), Hamilton Entertainment (zadavatel). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 28.12.2017. Mluveno: anglicky, španělsky, německy (titulky). – Příroda zná jediné pravidlo. Přežít.

Distribuce: Bontonfilm. Lokace: Austrálie: Queensland. Bolívie, Kolumbie.

AUTOŘI: Režie: Greg McLean. Pomocná režie: Julián Duque (II. režie). Předloha: Yossi Ghinsberg (kniha Lost in the Jungle, 2007, česky Ztracen v džungli, nakl. Jota, Brno 2009). Scénář: Justin Monjo. Kamera: Stefan Duscio. Architekt: Matthew Putland. Návrhy kostýmů: Vanessa Loh /ž/. Masky: Rick Findlater (+ účesy). Střih: Sean Lahiff. Zvuk: Craig Walmsley, Chris Goodes (design zvuku), Steve Burgess (design zvuku). Výkonná produkce: Jeff Harrison, Joan Peters /ž/, Mark Lazarus, Randy Simon, Yossi Ghinsberg, Jay Zohar Rapaport, Michal Rapaport, Berry Meyerowitz, Lawrence Greenberg, Ying Ye. Producent: Greg McLean, Dana Lustig /ž/, Gary Hamilton, Mike Gabrawy, Todd Fellman. Vizuální efekty: Bryn Morrow (supervize). Zvláštní efekty: Julian Summers (supervize). Hudba: Johnny Klimek, Justin Bell (dodatečná hudba), Gene Pritsker (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Daniel Radcliffe (Yossi Ghinsberg), Alex Russell (Kevin Gale), Thomas Kretschmann (Karl Ruchprecter), Joel Jackson (Marcus), Yasmin Kassim /ž/ (Kina), Luis Jose Lopez (Tico), Lily Sullivan /ž/ (Amie).

České titulky: Jiří Šteffl (Filmprint Digital).

Australský režisér Greg McLean (Mclean) se dosud specializoval na horory. I jeho šestý film Ztracen v džungli podle úspěšné knihy dobrodruha Yossiho Ghinsberga je děsivý, avšak vychází ze skutečných událostí a má šťastný konec, i když pro všechny aktéry ne. – Mladý Yossi po třech letech v izraelské armádě vyrazí v roce 1980 do Bolívie. Seznámí se se švýcarským učitelem Marcusem a s fotografem Kevinem Galem. Spolu s nimi vyrazí se zkušenějším Rakušanem Karlem do džungle za indiány Toromonas. Během cesty se zhorší vztahy mezi přáteli a povýšeným Karlem. Po plavbě na voru peřejemi řeky Tuichi se chtějí Karl a Marcus vrátit pěšky. Kevin a Yossi pokračují po vodě. V peřejích odnese Yossiho proud. Mladík stráví sedmnáct dní v džungli. Bojuje s hladem, se zvířaty, s halucinacemi i se vzpomínkami, s rozedřenými chodidly, s obtížným hmyzem i s nepřízní počasí. Kevin vyrazí hledat jej s tamním rybářem Ticem. Nikdo z místních nevěří, že by gringo přežil tak dlouho v džungli, ale polomrtvého Yossiho najdou. – Marcus a Karl zmizeli. Yossi se za deset let do Amazonie k řece Tuichi vrátil a s kmenem Uchupiamona vybudoval ekohotel Chalalan, který proměnil poměry v celém regionu. – Snímek, věnovaný Marcusovi, lze srovnat s obdobnými příběhy o přežití jako Pád do ticha (2003, Touching the Void; r. Kevin Macdonald) či 127 hodin (2010, 127 Hours; r. Danny Boyle). Pod závěrečnými titulky jsou fotografie protagonistů. -kat-