Zlato

barevný, dobrodružný, kriminální, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1 (Dolby Digital), dlouhý – 121 min.

Původní název: Gold. Země původu: USA. Výrobce: Black Bear Pictures, Highway 61 Films, Black Bear Pictures (zadavatel), Sierra/Affinity (zadavatel). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 16.2.2017. Mluveno: anglicky, indonésky (titulky). – Nikdo nezná pravdu. O peníze vůbec nešlo.

Distribuce: Freeman Entertainment. Lokace: Indonésie. USA: Nové Mexiko – Albuquerque, Nevada – Reno, New York. Thajsko: Bangkok, Surat Thani.

AUTOŘI: Režie: Stephen Gaghan. Scénář: Patrick Massett, John Zinman. Kamera: Robert Elswit. Architekt: Maria Djurkovicová. Návrhy kostýmů: Danny Glicker. Masky: Matthew W. Mungle (speciální prostetika – Matthew McConaughey). Střih: Douglas Crise, Rick Grayson. Zvuk: Rodney Gurule, Bruce Tanis (design zvuku). Výkonná produkce: Paul Haggis, Richard Middleton, Ben Stillman, Bob Weinstein, Harvey Weinstein, David Glasser. Producent: Teddy Schwarzman, Michael Nozik, Patrick Massett, John Zinman, Matthew McConaughey. Koproducent: Michael Heimler, Chris Lowenstein. Vizuální efekty: Eran Barnea (supervize), Freestyle VFX, EDI Effetti Digitali Italiani, Automatik VFX. Zvláštní efekty: Brian Cox (supervize). Hudba: Daniel Pemberton. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Linda Cohenová (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Mark Norby.

Hrají: Matthew McConaughey (Kenny Wells), Edgar Ramirez (Michael Acosta), Bryce Dallas Howardová (Kay), Corey Stoll (Brian Woolf), Toby Kebbell (Paul Jennings), Stacy Keach (Clive Coleman), Bill Camp (Hollis Drescher), Joshua Harto (Lloyd Stanton), Timothy Simons (Jeff Jackson), Craig T. Nelson (Kenny Wells senior), Bruce Greenwood (Mark Hancock), Macon Blair (Connie Wright), Adam LeFevre (Bobby Burns), Rachael Taylorová (Rachel Hillová), Stacy Keach (Clive Coleman), Jirayu Tantrakul (Danny Suharto).

České titulky: Jiří Šteffl (Filmprint Digital).

Ceny: Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší původní píseň (Gold – Brian Burton, Stephen Gaghan, Daniel Pemberton, Iggy Pop).

Snímek Stephena Gaghana byl inspirován skutečnými událostmi z devadesátých let, tedy skandálem kolem kanadské těžební společnosti Bre-X Minerals, která díky údajnému nalezišti zlata vydělala miliony na akciích, než v roce 1997 vyšlo najevo, že se jedná o podvod. Protagonista filmového příběhu při výslechu agenty FBI průběžně komentuje, co se vlastně stalo. – 1988. Kenny Wells je majitelem rodinné prospektorské firmy Washoe Mining, jež pod jeho vedením krachuje. Muž, který hodně pije a kouří a který žije se servírkou a prodavačkou v nábytkovém obchodním domě Kay, vsadí vše na jednu kartu. Odjede do Indonésie a spojí se s geologem Michaelem Acostou, přesvědčeným, že v oblasti Kupangu je zlato. Zpočátku se jim nedaří a Kenny málem zemře na malárii. Později Acosta prohlásí, že vzorky jsou velmi nadějné. Wells, který dal dohromady kapitál díky kamarádům z mokré čtvrti, je rázem na koni. Spojí se s investorskou firmou z New Yorku a akcie na burze jdou na dračku. Všichni vydělávají miliony až miliardy. Z Wellse se stane primitivní nabob. Kay se s ním proto rozejde. Kenny odmítne spřáhnout se s mocným hráčem na trhu Markem Hancockem, a ten ho díky svým stykům s indonéským prezidentem Suhartem odstaví od naleziště. Jenže Kenny a Acosta se za cenu velké části zisku dají dohromady se Suhartovým playboyským synem Dannym a naleziště získají zpět. – Wells je oceněn oborovým vyznamenáním Zlatým krumpáčem. Vzápětí vyjde najevo, že všechno byla jen bublina. Vzorky byly podvržené, žádná mateřská žíla neexistuje. Acosta zmizí se 164 miliony dolarů, Wells je vyslýchán FBI; tvrdí, že o podvodu svého společníka nevěděl. Je stejně jako další akcionáři na mizině. FBI ho propustí. Podle agenta Jenningse Indonésané chytili Acostu, a ten prý vyskočil z helikoptéry. Jeho tělo bylo nalezeno, ale identifikace byla nedostatečná. Wells se usmíří s Kay. V poště najde šek na 82 milionů dolarů, což je přesně půlka podle smlouvy, kterou kdysi uzavřel s Mikem… – Protagonisté skutečných událostí se jmenovali David Walsh (který zemřel na mozkové aneurysma v roce 1998) a Michael Guzmán (který údajně skutečně spáchal v roce 1997 sebevraždu pádem z helikoptéry). – Film je postaven zejména na hereckém výkonu Matthewa McConaugheyho, jenž hraje protagonistu jako nesympatického, ale také vizionářského burana a opilce. Okolo uvedení snímku se strhl poprask, protože podle produkční firmy uvedl americký distributor titul do kin dříve, než podle smlouvy měl. Film se tak střetl s obdobným vyprávěním Zakladatel (2016, The Founder), což mělo podle žalující strany negativní finanční dopad. -tbk-

STEPHEN GAGHAN (vl. jm. Stephen Wharton Gaghan, nar. 6.5.1965, Louisville, Kentucky) je vnukem divadelního kritika Jerryho Gaghana. Byl vyloučen ze střední školy, ale maturitu složil korespondenčně. Krátce navštěvoval Kentuckou univerzitu a pak massachusettskou obchodní školu Babson College. Několik let cestoval po Evropě, Asii a Austrálii a živil se mj. publikováním krátkých próz. V roce 1993 se usadil v Los Angeles a začal psát pro televizi. Podílel se na seriálech New York Underground, American Gothic (Tajemný příběh z Ameriky), The Practice (Advokáti – TV), Sleepwalkers (Poutníci po snech; + spol. prod.) a NYPD Blue (Policie-New York – TV), za jehož jednu epizodu dostal Cenu Emmy. Na přelomu tisíciletí se prosadil ve filmu adaptací britské TV minisérie Traffic – Nadvláda gangů (mj. Oscar, Zlatý glóbus, Ceny BAFTA a WGA), v níž dokonale využil schopnost umného proplétání zdánlivě nesouvisejících dějových linek (tzv. hyperlink cinema) a do které zakomponoval i některé vlastní zážitky s nadměrnou konzumací narkotik. Z jeho režijních prací zatím nejvíc zaujalo drama střetávajících se zájmů na Blízkém východě Syriana (Cena NBR, nominace na Oscara a na Cenu WGA za scénář). Za podíl na titulní písni svého třetího snímku Zlato byl nominován na Zlatý glóbus. Jako herec se objevil v remakeu britské komedie Alfie (2004, Zlatíčko; r. Charles Shyer – V) a v jedné epizodě TV seriálu Entourage (Vincentův svět – TV). Ze vztahu s modelkou a herečkou Michael McCraneovou má dvě děti. V květnu 2007 se oženil s pravnučkou zakladatele Standard Oil Company Henryho Morgana Tilforda, módní návrhářkou Minnie Mortimerovou, s níž vychovává další dceru a syna. – Filmografie: (scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) psychologické drama z vojenského prostředí Krvavá volba (2000, Rules of Engagement; r. William Friedkin), působivé drama o vlivu narkotik na americkou společnost Traffic – Nadvláda gangů (2000, Traffic; r. Steven Soderbergh), oceněné čtyřmi Oscary, western podle známé historické události The Alamo (2004, Pevnost Alamo; r. John Lee Hancock – V), příběh dvou naivních dívek ze zámožných rodin, jež se zapletou s podsvětím, Havoc (2005, Spoušť; r. Barbara Koppleová; + spol. nám. – V); (režie, není-li uvedeno jinak) detektivní drama z univerzitního prostředí Abandon (2002, Opuštěná; + sc. – V) s Katie Holmesovou a Benjaminem Brattem, drama lidských osudů spjatých s ropným byznysem Syriana (2005, Syriana; + sc.) s Georgem Clooneym a Mattem Damonem, neprodané pilotní snímky Metro (TV-2011; + nám., sc., spol. prod.) o práci kriminalistů v Los Angeles a White City (TV-2015, Bílé město; + spol. prod.) o západních diplomatech a novinářích v Kábulu, drama vzestupu a pádu svérázného prospektora, inspirované skutečným příběhem z 80. a 90. let, Zlato (2016, Gold; + spol. píseň) s Matthewem McConaugheym.  -mim-