Život

barevný, sci-fi horor, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Atmos, dlouhý – 104 min.

Původní název: Life. Země původu: USA. Výrobce: Skydance. Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 23.3.2017. Mluveno: anglicky, japonsky, čínsky (titulky). – Dejte si pozor, po čem pátráte.

Distribuce: Falcon (do 22.3.2019).

AUTOŘI: Režie: Daniel Espinosa. Scénář: Rhett Reese, Paul Wernick. Kamera: Seamus McGarvey. Druhá kamera: Carlos De Carvalho. Architekt: Nigel Phelps. Návrhy kostýmů: Jenny Beaven /ž/. Masky: Kristyan Mallett (prostetika). Střih: Frances Parker /ž/, Mary Jo Markey /ž/. Zvuk: Simon Hayes, Jon Title (design zvuku). Výkonná produkce: Don Granger, Vicki Dee Rock /ž/. Producent: David Ellison, Dana Goldberg /ž/, Bonnie Curtis /ž/, Julie Lynn /ž/. Vizuální efekty: John Moffat (supervize), Richard Stay (supervize), Mark Williams Ardington (supervize bytostí), Double Negative, Industrial Light & Magic, One of Us, Clear Angle Studios, Lola VFX, Nvizible, Outpost VFX. Zvláštní efekty: David Watkins (supervize). Hudba: Jon Ekstrand. Použitá hudba: různé skladby. Koordinátor kaskadérů: Mark Henson.

Hrají: Jake Gyllenhaal (David Jordan), Rebecca Ferguson /ž/ (Miranda Northová), Ryan Reynolds (Roy Adams), Olga Dychovičnaja [Dihovichnaya] /ž/ (Kat), Ariyon Bakare (Hugh Derry), Hiroyuki Sanada (Šo Murakami), Naoko Mori /ž/ (Kazumi).

České titulky: Filmprint Digital.

Švédský režisér působící v Hollywoodu, Daniel Espinosa, se dosud specializoval na různé typy thrillerů. Nyní natočil ambiciózní sci-fi horor, navazující na klasická díla žánru a po úspěšných moderních titulech Gravitace (2013, Gravity; r. Alfonso Cuarón), Interstellar (2014, Interstellar; r. Christopher Nolan), Marťan (2015, The Martian; r. Ridley Scott) nebo Pasažéři (2016, Passengers; r. Morten Tyldum) rozšiřuje nabídku oblíbených příběhů z vesmíru. Ačkoliv se jedná o tradiční fiktivní příběh o střetu člověka s mimozemšťanem, usilovali tvůrci o maximální míru realismu (včetně pohybu astronautů v beztížném stavu a popisu jejich práce) a spolupracovali s předními odborníky. – Po riskantním manévru přistane na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) modul Poutník 7, přinášející vzorky z Marsu. Posádku vesmírné stanice tvoří lékař David Jordan (který je zde už rok a půl), odborný technik Rory Adams, letový technik Šo Murakami, karanténní důstojnice a mikrobioložka Miranda Northová, ochrnutý vědec Hugh Derry a velitelka stanice Jekatěrina (Kat) Golovkinová. Derry v inkubátoru v laboratoři oživí hibernovaný buněčný organismus, což je přelomová událost v dějinách lidstva. „Mimozemšťan“ dostane jméno Calvin (je to rychle rostoucí inteligentní amébovitý organismus, podobný hlenkám). Jednou v laboratoři napadne Derryho a pak zabije Roryho, který mu přišel na pomoc. Zvětšující se mimozemšťan unikne z laboratoře. Stanice ztratí spojení se Zemí. Kat vystoupí do vesmíru provést opravu, ale Calvin ji tam napadne. Žena se obětuje, aby se monstrum nedostalo zpět dovnitř, což se však nepodaří. Zbylá posádka se marně snaží tvora zlikvidovat. Zahynou Hugh i Šo. Blíží se raketa ze Země. Podle Mirandy má zlikvidovat ISS, aby se mimozemšťan nedostal na Zemi. David chce nalákat Calvina do jednoho záchranného člunu a odletět s ním do vesmíru, zatímco se Miranda má vrátit ve druhém k lidem. Zdá se, že se akce zdařila: jeden záchranný člun skončí ve vesmíru, druhý přistane na moři u čínských břehů. Jenže je v něm umírající David, bojující s vetřelcem. Navzdory jeho zoufalému varování dva čínští rybáři otevřou poklop… -tbk-

DANIEL ESPINOSA (vl. jm. Jorge Daniél Espinosa, nar. 23.3.1977, Trångsund, kraj Stockholm) má po otci chilské kořeny. Vystudoval Dánskou národní filmovou školu v Kodani (2001) a prosadil se úspěšným thrillerem Snadný prachy, který mu umožnil start v Hollywoodu. Realizoval též jednu epizodu z kriminální série švédské televize Den fördömde (2010, Odsouzený). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. studentský film Bokseren (2003, Boxer), příběh ženy, která se dá dohromady s partou flákačů, Babylonsjukan (2004, Babylonská nákaza), romantické drama o potížích v milostném vztahu Žida a Pákistánky v Dánsku Uden for kaerligheden (2007, Všechno kromě lásky), kr. hraný film Becoming Vince (2008, Stát se Vincem; r. Andres Torres; spol. sc., spol. prod.), adaptace kriminálního bestselleru Jense Lapiduse Snadný prachy (2009, Snabba cash; + spol. sc.), akční špionážní thriller, odehrávající se v Jihoafrické republice, Nepřítel pod ochranou (2012, Safe House) s Denzelem Washingtonem a Ryanem Reynoldsem, pokračování Snadný prachy II (2012, Snabba cash II; r. Babak Najafi; spol. prod.), thriller podle stejnojmenného románu Toma Roba Smithe, odehrávající se za stalinské éry v Sovětském svazu, Dítě číslo 44 (2014, Child 44) s Tomem Hardym a Noomi Rapaceovou, sci-fi horor z mezinárodní vesmírné stanice, ohrožené mimozemským organismem, Život (2017, Life) s Jackem Gyllenhaalem a Rebeccou Fergusonovou.     tbk-