Život za život

barevný, psychologický, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, délka – 104 min.

Původní název: Réparer les vivants. Země původu: Francie, Belgie. Výrobce: Les Films du Bélier, Les Films Pelléas, France 2 Cinéma (koprodukce), Mars Films (koprodukce), Jouror (koprodukce), CNS Productions (koprodukce), Ezekiel Film Production (koprodukce), Frakas Productions (koprodukce), RTBF (koprodukce), Proximus (koprodukce), Canal+ (účast), Ciné+ (účast), France Télévisions (účast), La Banque Postale Image (spolupráce), Manon 6 (spolupráce), La Région Île-de-France (podpora), CNC (podpora), La Région Normandie (podpora – podíl), Le Pôle Image Haute-Normandie (podpora – podíl), Casa Kafka Pictures Belfius (podpora – podíl). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 20.7.2017. Mluveno: francouzsky (titulky). – Vše začíná za úsvitu – tři mladí surfaři na rozbouřeném moři.

Distribuce: Artcam. Lokace: Francie: Sein-Maritime – Le Havre; Paříž.

AUTOŘI: Režie: Katell Quillévéré /ž/. Předloha: Maylis de Kerangal /ž/ (román Réparer les vivants, 2013, česky Opravovat živé). Scénář: Katell Quillévéré /ž/, Gilles Taurand. Kamera: Tom Harari. Architekt: Dan Bevan. Návrhy kostýmů: Isabelle Pannetier /ž/. Masky: Laure Talazac /ž/, Milou Sanner /ž/ (účesy). Střih: Thomas Marchand. Zvuk: Florent Klockenbring, Benjamin Rosier, Emmanuel Croset. Producent: David Thion, Justin Taurand, Philippe Martin. Koproducent: Jean-Yves Roubin, Cassandre Warnauts /ž/. Vizuální efekty: Guillaume Le Gouez (supervize), Compagnie Generale des Effets Visuels. Hudba: Alexandre Desplat. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Frank Beauvais (hudební poradce). Koordinátor kaskadérů: Pascal Guégan. Umělecký poradce: Virginie Montel /ž/.

Hrají: Tahar Rahim (Thomas Rémige), Emmanuelle Seigner /ž/ (Marianne), Anne Dorval /ž/ (Claire Méjeanová), Bouli Lanners (dr. Pierre Révol), Kool Shen (Vincent), Dominique Blanc /ž/ (Lucie Moretová), Monia Chokri /ž/ (zdravotní sestra Jeanne), Alice Taglioni /ž/ (klavíristka Anne Guérandeová), Karim Leklou (dr. Virgilio Breva), Finnegan Oldfield (Maxime), Théo Cholbi (Sam), Gabin Verdet (Simon), Galatéa Bellugi /ž/ (Juliette), Alice de Lencquesaing /ž/ (dr. Alice Harfangová), Titouan Alda (Johan), Andranic Manet (Chris), Irina Muluile /ž/ (zdravotní sestra Gisèle), Steve Tientcheu (Hamé Gaye).

České titulky: Gabriela Kliková (Filmprint Digital).

Ceny: César: (nominace) nejlepší scénář-adaptace (Katell Quillévéréová, Gilles Taurand).

Ve svém třetím snímku, psychologickém dramatu Život za život, zpracovala francouzská režisérka Katell Quillévéréová úspěšný román Maylis de Kerangalové Opravovat živé. V rozmezí čtyřiadvaceti hodin se odehrává příběh, v němž tragická smrt mladíka zachrání život těžce nemocné starší ženě. Kromě hlubokého zásahu osudu do lidských životů je tématem snímku také transplantace srdce a lékařské, etické či psychologické problémy s ní spjaté. Vyprávění se tak odehrává ve třech rovinách: po prologu sleduje chování rodičů zemřelého chlapce, dále situaci příjemkyně jeho srdce a také jednání lékařů před i při transplantaci. – Při návratu z nočního surfování havaruje dodávka se třemi mladíky. Jeden z nich, Simon, skončí v kómatu v nemocnici (další dva jsou zraněni lehce). Lékaři Pierre Révol a Thomas Rémige sdělí šokované matce Marianne a otci Vincentovi, že mladíkův mozek přestal pracovat. Tělo je však stále napojeno na přístrojích. Rodiče po počátečním rezolutním odmítnutí souhlasí s transplantací orgánů, o něž se stará koordinátor Thomas. Příjemkyní chlapcova srdce se stane pacientka doktorky Moretové, padesátnice Claire, provázená syny Maximem a Samem. Žena se před operací setká s bývalou milenkou, klavíristkou Anne. – Mladí lékaři Virgilio a Alice odletí do Le Havru a provedou vynětí srdce ze Simonova těla, vrátí se s ním do Paříže a asistují doktorce Moretové při transplantaci, která proběhne bez problémů. Přichází ráno druhého dne. Se syny čeká na Claiřino probuzení Anne. Nešťastní Simonovi rodiče se znovu sblíží… – Snímek se odvíjí v pomalém tempu a s důrazem na vizuální stránku. Do realistického vyprávění včetně naturalistických záběrů z operací jsou zařazeny krátké retrospektivy (zejména o Simonově sblížení se spolužačkou Juliette). -tbk-

KATELL QUILLÉVÉRÉOVÁ (nar. 30.1.1980, Abidžan, Pobřeží slonoviny) vyrůstala do pěti let v Pobřeží slonoviny, ačkoliv její rodina pochází z Bretaně. Pak se přestěhovala s rodiči do Francie. Nedostala se na filmovou školu La Fémis a vystudovala filmovou vědu a filozofii na Pařížské univerzitě-VIII. Na škole se seznámila s budoucím režisérem Hélierem Cisternem a začali spolu žít. S filmařem Sébastianem Baillym založila v roce 2004 Festival středometrážních filmů v limousineském Brive-la-Gaillarde. Natočila tři krátké filmy, z nichž ten první Vší silou byl uveden v soutěži v Cannes a získal Stříbrného draka na Krakovském filmovém festivalu 2006. V celovečerní tvorbě debutovala psychologickým dramatem Prudký jed, za nějž obdržela Cenu Jeana Viga. Dvakrát byla spolunominována na Césara za původní scénář (Suzanne) a za scénář-adaptaci (Život za život). Snímek Suzanne získal Zvláštní cenu poroty Stříbrného Alexandra na MFF v Soluni 2013. – Filmografie: (krátké filmy; režie, scénář, není-li uvedeno jinak) À bras le corps (2005, Vší silou), střm. f. Les deux vies du serpent (2006, Dva životy hada; r. Hélier Cisterne; spol. kostýmy, asistentka režie), Limprudence (2007, Neopatrnost; režie, sc.), Léchappée (2009, Odtržení); (celovečerní filmy; režie, podíl na scénáři, není-li uvedeno jinak) příběh dívky z katolické školy, která v souvislosti s první láskou řeší otázky víry, Un poison violent (2010, Prudký jed), psychologické drama dívky, která opustí rodinu kvůli příteli a skončí na čas ve vězení, Suzanne (2013), Vandal (2013; r. Hélier Cisterne; spol. sc.), psychologické drama podle bestselleru Maylis de Kerangalové o transplantaci srdce tragicky zemřelého mladíka Život za život (2016, Réparer les vivants). -tbk-